Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פרומות ומחוברות
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 165
"פרומות ומחוברות" מאת נילי פירסט צ'צ'יק עוסק ביחסים פרומים בין הכותבת לבין הבת שלה. בספר כותבת נילי לבתה על הילדות שלה, על הקשר עם אימה שבאופן אירוני גם הוא היה מורכב ובעייתי, על רגעים שמחים, אך גם עצובים. היא כותבת בספר על הטראומה של מחלת בנה שחלה בסרטן, ושלא איפשרה לה לתת עוד מעצמה כי היא הייתה מרוקנת ולא תמיד מצאה כוחות לעצמה וקשה היה לה גם להיות בשביל אחרים. מהמקום של ריצוי, אליו התרגלה כילדה כלפי אימה, ניסתה לרצות את בן זוגה ובתה גם בתקופות המחלה למרות הקושי, הכאב והפחדים מפני המוות. רק כעבור שנים בהן יצאה לדרכה שלה היא יודעת שעליה לטפל בעצמה, להיות בשבילה ולהרגיש טוב עם בחירותיה. כמובן שלעיתים היא נקראת לדגל לתמיכה ולעזרה, ואז מוצאת את עצמה שם. באופן כללי הבינה כי רוצה לצחוק ולחייך ממקום של שמחה פנימית ולא ממקום של ריצוי, וכך היא נוהגת כיום. נילי פירסט צ'צ'יק, 66, יועצת אישית זוגית וסקסולוגית אשר בעבודתה פוגשת יחידים וזוגות שמתמודדים עם חיי הזוגיות המיניים שלהם, עם הקשר עם ילדים, הורים ואחרים.

חוטים נסתרים מחברים בין אם לבתה הגדלה בתוכה.

הספר "פרומות ומחוברות" כתוב בצורת מכתבים שכותבת אם לבתה שניתקה עמה את הקשר.
נילי היא אישה בשנות השישים לחייה ואם לבתה בת ה 40, בתה כבר אישה נשואה ואם לארבעה ילדים ונילי מתקשה לקבל את העובדה שהיא מנותקת מבתה ונכדיה.
דרך הכתיבה נילי נזכרת בעבר ובכל מה שקרה בינה לבין בתה במהלך החיים.
נילי גדלה לתוך בית עם אמא דעתנית וחלק מהתכונות האלה היו חלק ממנה והיוו לעיתים רועץ בחיי הנישואין שלה.
בתה של נלי נוצרה מתוך אהבה גדולה וגדלה באהבה ובמסירות מצד נילי אז מה השתבש בדרך ביחסים בין השתיים? אם היתה זאת הבעיה שלה לשים גבולות?

נילי שגדלה בבית נוקשה והתחתנה עם בעל שגדל בבית של ניצולי שואה והיה גם נוקשה בעצמו, שיוועה לחיות בתוך חופש ושחרור והתקשתה לחיות תחת גבולות וגם לגדל את בתה תחת חוקים וגבולות ברורים, מה שגרם להרבה חיכוכים בינה לבין בעלה.
בפרקים הקצרים של הספר היא מתארת את סיפור חייה ואת הרקע ממנו באה שמתחיל בחייהם של הסבים שלה שהתמודדו עם קשיי פרנסה אבל נשארו אנשים חמים ואופטימיים וחייה המורכבים בצל של אם תובענית  השואפת לשלמות.
נילי תמיד נהגה לרצות אותה ואת כולם גם אם זה בא על חשבון הרצונות האישיים שלה וכל שרצתה היה חיבוק חם ותחושה שהיא רצויה ואהובה.
נושא הריצוי מלווה אותה כל חייה עד שגם היא רוצה להתמרד. המשפחה עוברת טלטלות ומשברים לא פשוטים שמעיבים על הקשר בין נילי לבתה בבגורתן.

בשפה יפה, עדינה ומכמירת לב מצליחה הסופרת נילי פירסט צ'צ'יק לתאר לנו חיים שלמים של יחסים שבירים בין אם לבתה.
תמיד טענתי שיחסים בין אמהות לבנותיהן זה עניין מורכב מאד, הקו שעובר בין להיות אמא מחנכת ומבקרת לבין להיות החברה הכי טובה של הבת שלך ללא שיפוטיות הוא דק מאד וגם אני עברתי לא מעט טלטלות בקטע הזה עם אמא שלי וגם עם שתי בנותי.
הסיפורים של נילי מציגים אישה חזקה, אמיצה וטובת לב שעברה דברים מאד קשים בחייה ועדיין לא איבדה את האושר, התקווה ושמחת החיים – אני מאחלת לה באופן אישי המון אהבה, שלווה ונחת.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. עדנה

    תודה על סקירה מעניינת המעוררת סקרנות לקרא את הספר. מעניין אותי לקרא ולהפיק ממנו תובנות לחיים.

    1. חגית בן-חור

      בכל ספר אני מוצאת תובנות לחיים ולכל סיפור יש שני צדדים למטבע וזה מה שהרגשתי לגבי הספר הזה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן