Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פרויקט רוזי
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 303
גבר יוצא לחפש אחר אישה שתאהב אותו ותינשא לו. לכאורה זה נשמע בנאלי, אבל לא כשמדובר בדון טילמן, גיבור הקומדיה הרומנטית השנונה "פרויקט רוזי". דון הוא פרופסור מבריק לגנטיקה וגבר חכם וחטוב (בזכות אימונים קבועים ותזונה מבוקרת) – אבל כל הסימנים מעידים שהוא לוקה בתסמונת אספרגר. כלומר, יש לו יכולות מנטליות פנומנליות, אבל הוא סובל מקושי להשתלב בחברה ולהביע רגשות, דבר שיוצר לא פעם מצבים מביכים ומצחיקים מאוד. העניינים מסתבכים עוד יותר כשדון מחליט למצוא בת זוג. כדי לנקוט בגישה מדעית יעילה, הוא מרכיב שאלון המיועד למועמדות ל"תפקיד". אלא שאז הוא פוגש ברוזי – "האישה היפה ביותר עלי אדמות", לדבריו – שלחלוטין אינה עונה על דרישותיו המחמירות של השאלון, בשל איחוריה הכרוניים, נטייתה לצמחונות ואופיה העוקצני. בתחילה דון פוסל אותה על הסף, אך בהמשך הוא מצטרף אליה למסע לגילוי סוד משפחתי שמעיק עליה. כתוצאה מכך, שגרת חייו הקפדנית מתערערת, והוא נאלץ, לראשונה בחייו, להתמודד עם רגשות תסכול, כעס, דחייה ובלבול. מאז "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" מאת מארק האדון, לא היה בספרות העולמית גיבור אספרגרי כובש לב כמו דון טילמן. כאן, בסיפורו של דון, נחשפת התמודדות של גבר מבוגר עם התסמונת, שמעוררת בקוראים מחשבות על האופן שבו כל בני האדם נושאים בתוכם לקות נפשית כלשהי. שלושים וחמש מדינות בעולם רכשו עד כה את זכויות התרגום ל"פרויקט רוזי", שהפך עקב כך לאחד הרומנים המדוברים בעולם בשנת 2013. הסופר האוסטרלי גרהם סימסיון גרף מקדמות בסך של יותר ממיליון ליש"ט, והספר עתיד להפוך לסרט בעקבות העניין הרב שהוא מעורר.

בעלי תסמונת אספרגר הם חלק מהספקטרום האוטיסטי, בחייהם הם מנהלים המון מאבקים, הפרעה נוירו-ביולוגית התפתחותית המתבטאת בעיקר בקשיים באינטראקציה חברתית ורגשית. לבעלי התסמונת בדרך כלל אינטליגנציה תקינה, ולעתים קרובות אף גבוהה מהממוצע, יכולות מילוליות טובות וזיכרון מעולה לפרטים. אולם, בשל חוסר יכולתם לקרוא את המפה החברתית קיים פער משמעותי בין היכולת הקוגניטיבית והפוטנציאל המילולי שלהם לבין תפקודם בחיי היומיום.

גיבור הספר הוא דון טילמן יודע שהוא שונה, אבל לא מודע לבעיה שלו. דון מומחה לגנטיקה ורווק שמבין שהוא חייב אישה. לכן הוא מחליט לפתוח את "פרויקט" למצוא לו אישה – באמצעות שאלון שהוא, יחלק לנשים בעלות פרופיל שקבע לפי הסטנדרטים שלו ובכך יסנן את אלו שאינן ראויות. הוא בודק כמה מועמדות, אבל אף לא אחת מהן מתאימה לו.

יום אחד נכנסת למשרדו רוזי, וכבר מהרגע הראשון מתברר שהיא ממש לא האישה שהוא מחפש. מה בכל זאת הוביל אותה למשרדו? רוזי היא ברמנית וסטודנטית לפסיכולוגיה, היא מחפשת את אבא שלה. אמנם יש מישהו שמחזיק בתואר הזה, אבל רוזי סבורה שאמהּ נישאה לו רק משום שאביה הביולוגי סירב לשאת אותה ושהאיש הזה אינו אביה כלל וכלל. מכיוון דון הוא גנטיקאי היא פונה לעזרתו, והוא, בתמורה לכך, חש כלפיה כפי שלא חש מעולם.

הקורא מיד מבין שמסופר בסיפור אהבה, לדון אין ניסיון בתחום האהבה, והוא לא יודע איך להתנהג "נכון" כמעט בשום סיטואציה – ובמיוחד גם מה להגיד, ולפעמים, לכאורה, עדיף שלא יאמר דבר.

מה שבאמת מאפיין בעלי התסמונת יכולות מילוליות טובות, אולם השפה שהם משתמשים בה תבניתית. יש להם קשיים בהבנה של תקשורת לא מילולית (שפת גוף, מחוות, אינטונציות), והם מתקשים בהבנת ביטויים דו-משמעיים, מטפורות וכיו"ב. הם אינם קוראים את המפה החברתית…

במהלך הניסיונות לברר מיהו אביה הביולוגי של רוזי, מארגן דון מסיבה לאיסוף דגימות דנ"א. במהלכה הוא מגלה שהוא גם ברמן מצטיין. מאוחר יותר במסע הוא מגלה על עצמו שמסוגל ליהנות מדברים שמעולם לא חשב עליהם שיגרמו לו הנאה. זהו בעצם רומן נישואים אם כבר מחפשים ספר נורא מצחיק, זהו הספר הנכון לקרוא אותו.

לסיום כמה עובדות על ספקטרום האוטיזם

1. אוטיזם זו לא מחלה, זו שונות נירולוגית.
2. אי אפשר לרפא אוטיזים (ראה סעיף 1).
3. לאוטיזם יש ספקטרום רחב (דרגות תפקודים).
4. אי אפשר לדעת דרגות לפי מבט (יש שאינם ורבלים אבל בתפקוד גבוה).
5. לאוטיסטים יש רגשות ולפעמים יותר חזקים מלאדם ממוצע.
6. יש אוטיסטים חכמים ויש ממוצעים וזה לא שייך לרמת תפקודם.
7. אוטיסט הוא קודם כל בן אדם.
8. לא צריך לפחד לחשוש ולהרתע מאוטיסט (ראה סעיף 7).
9. אוטיזם זו לקות בלתי נראת.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן