Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פצ'ינקו
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 448
רומן מרגש וסוחף על ארבעה דורות במשפחת מהגרים קוריאנית ביפן במאה ה-20. בתם האהובה של זוג איכרים עניים מתאהבת בזר מסתורי ומנהלת עמו רומן על חוף הים שליד ביתה בקוריאה. כשהיא הרה לאהובה הוא מגלה לה שהוא נשוי ומבטיח לה את תמיכתו הכספית ואהבתו, אך היא מסרבת לראותו שוב. כדי להיחלץ מהחרפה שהמיטה על עצמה ועל משפחתה היא מסכימה להינשא לכומר חולה ואציל נפש הנמצא בדרכו ליפן. החלטתה לעזוב את ביתה ומולדתה, להתעלם מאביו רב-העוצמה של התינוק שברחמה ולהפוך למהגרת בארץ עוינת מציתה סאגה דרמטית שמשפיעה על ארבעה דורות במשפחה. פצ'ינקו הוא סיפור של אהבה ומוות, הקרבה ורצון לגאולה. הוא פורס תמונה צבעונית ומרתקת של תקופה היסטורית סוערת שבה שלטה יפן בקוריאה: מכפרי דייגים נידחים ועלובים דרך אולמות משחקי הפצ'ינקו ובתי הבושת שבשליטת היאקוזה ועד להיכלות האוניברסיטה היוקרתית ביותר ביפן. גיבורי הסיפור – נשים חזקות ועקשניות, בנים מסורים ונחושים, אבות המטולטלים על ידי גורל אכזר – חווים תהומות של ייאוש ואפליה, בושה ואשמה, אך גם פסגות של הצלחה ונצחונות, ומתעמתים בשאלות של זהוּת, אמונה ונאמנות לעצמם ולמשפחתם. מין ג'ין לי נולדה בסיאול והיגרה עם משפחתה לארה"ב ב-1976. בשנים 2011-2007 חיה בטוקיו, ושם כתבה ספר זה. פצ'ינקו תורגם לעשרות שפות והפך לרב-מכר בארה"ב.

הרומן שלפנינו הוא רומן רחב יריעה, הוא משתרע על מאה שלמה כמעט , מתרחש ביפן וקוריאה. רומן זה מביא את סיפורה של משפחה שלמה עד לנינים. הסיפור צבעוני ומעניין, סיפור שמביא לקורא את החוויה היפנית בהתגלמותה. לא פעם הרגשתי שאני טועמת את האוכל שלהם, שומעת את שפתם וחיה איתם באוסקה.

השנה היא 1910 בקוריאה (אחרי שיפן סיפחה אותה). דייג ואישתו, איכרים חסכניים ואמיצים החלו להשכיר את ביתם לדיירי משנה כדי להתפרנס. הוני בנם, נולד עם חך שסועה ועם רגל עקומה. השדכנית המקומית שידכה להוני כלה בריאה וטובה – את יאגי'ן. הוריו של הוני מתו והם יחד המשיכו לתפעל את האכסניה שהיתה תמיד בתפוסה מלאה. לימים שהוני מת, המשיכה אישתו יאג'ין וביתו סונג'ה לנהל ולתחזק את האכסניה. הם עבדו קשה מבוקר ועד ערב, בנקיון, בקניות, בבישולים, בכביסה ובגינה.

כשסונג'ה היתה בת 16, הגיע לאכסניה אורח מכובד שהיה נראה שונה שהתנהג בצורה מכובדת מכל שאר הדיירים – האנסו. לאחר שהאנסו הציל את סונג'ה מקומץ נערים בדרך חזרה מהשוק, בין השניים נרקמה מערכת יחסים קרובה. גילו של האנסו היה כפול מגילה. הם נפגשו בסתר והפכו לחברי נפש. סונג'ה הסתירה מן הסתם את המפגשים מאימה וחיכתה להם בקוצר רוח. סונג'ה הרתה להאנסו, היא צפתה כל כך להצעת נישואים ולחיים טובים עד שחלומה התנפץ לרסיסים. מה היתה סופה של מערכת היחסים של השניים?

איסק, אורח באכסניה חלה בשחפת קשה. סונג'ה ואמה טיפלו בו במסירות שלושה חודשים עד שהחלים. סונג'ה שמחה לקבל הצעת הנישואים של איסק, כך היא תצא מהאכסניה מהחיים האפורים שלה, היא נוסעת ליפן!!!

שם ביפן הם מצטרפים לדירתם של אחיו וגיסתו. איסק הופך להיות סגן כומר והם מתפרנסים בדוחק. נולדים להם שני בנים ובעיקר בגלל המשטר הנוקשה סונג'ה נאבקת לקיים את המשפחה.

בדצמבר 1944 כשהמלחמה האיזורית מאיימת על האזרחים ולאחר מותו של איסק, דמות מעברה של סונג'ה מופיעה ומייעצת לה לעזוב את יפן מיד. המלחמה תהיה עקובה מדם ושיש סכנה ממשית לה ולבניה. הפרנסה נפגעה, קשה להשיג אוכל, עליה להציל את עצמה ואת משפחתה. הדמות מהעבר מצילה אותם מגורל אכזר, מהרס ביתם וממות. לאחר שעבר זעם, חזרו סונג"ה איסק ושני בניהם ובנו את ביתם מחדש.

העלילה ממשיכה לאחר המלחמה עצמה כשהם בשלטון האמריקאי כשהם בונים את חייהם מחדש ומתרגלים למציאות שנכפתה עליהם.

לא אמשיך לפרט את קורות המשפחה, תצטרכו לקרוא בעצמכם. הרומן משתרע על פני שנים רבות והקורא זוכה לקרוא איך התפתחה כל דמות ומה עלה בגורלה.

הספר מביא את התחושות של הקוריאניים ביפן . הם לנצח נשארו זרים ולא משנה כמה שהם ניסו להטמע באוכלוסיה המקומית – הם נשארו זרים.

נהנתי מאוד מקריאת הספר, מהתיאורים היפים והצבעוניים והמפורטים שגרמו לי להרגיש ממש איתם וללמוד על התרבות שלהם. למרות שהספר מונה מעל 440 עמודיםבכתב צפוף יחסית, הוא הצליח להחזיק אותי דרוכה, סקרנית ומצפה לבאות למעט 100 העמודים האחרונים . הרגשתי שקטע זה של הספק מתפזר בסיפורים ובדמויות שלא ממש משרתות את העלילה. עובדה זו לא פגמה לי בהנאת הקריאה ומההתרשמות מהספר.

קצת היסטוריה:

המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט היתה אחת הזירות המרכזיות במלחמת העולם השניה. ארצות הברית ובריטניה נלחמו מול יפן . המלחמות גבו קורבנות רבים מאוד והסבל היה רב.

הנשיא טרומן דרש מיפן להכנס, היה לו ברור שלא יהיה ניתן לכבוש בקלות את יפן וארצות הברית תאבד חיילים רבים. עקב כך החליט הנשיא טרומן להשתמש בנשק הסודי החדש של ארצות הברית – פצצת אטום. שתי פצצות הוטלו על הירושימה ועל נאגאסקי. הכל התחיל מפעולות יפניות במלחמה מול סין. ארה"ב החלה להטיל סנקציות קשות שהובילו את יפן לתקוף את פרל הרבור אשר היוותה את תחילת המערכה ביפן.

אתם בטח שואלים מה משמעות המילה פצ'ינקו? פצ'ינקו היא מכונת מזל יפנית בסכנון פינבול. השחקן קונה כדורי משחק קטנים ומזין אותם למכונה. המטרכה היא להכניס כמה שיותר כדורים לחורים. את המשחק שחקו באולמות גדולים וזה הפך לתעשייה שלמה. איך זה קשור לסיפור? תקראו.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן