Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פצ'נקו
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 446
רומן מרגש וסוחף על ארבעה דורות במשפחת מהגרים קוריאנית ביפן במאה ה-20. בתם האהובה של זוג איכרים עניים מתאהבת בזר מסתורי ומנהלת עמו רומן על חוף הים שליד ביתה בקוריאה. כשהיא הרה לאהובה הוא מגלה לה שהוא נשוי ומבטיח לה את תמיכתו הכספית ואהבתו, אך היא מסרבת לראותו שוב. כדי להיחלץ מהחרפה שהמיטה על עצמה ועל משפחתה היא מסכימה להינשא לכומר חולה ואציל נפש הנמצא בדרכו ליפן. החלטתה לעזוב את ביתה ומולדתה, להתעלם מאביו רב-העוצמה של התינוק שברחמה ולהפוך למהגרת בארץ עוינת מציתה סאגה דרמטית שמשפיעה על ארבעה דורות במשפחה. פצ'ינקו הוא סיפור של אהבה ומוות, הקרבה ורצון לגאולה. הוא פורס תמונה צבעונית ומרתקת של תקופה היסטורית סוערת שבה שלטה יפן בקוריאה: מכפרי דייגים נידחים ועלובים דרך אולמות משחקי הפצ'ינקו ובתי הבושת שבשליטת היאקוזה ועד להיכלות האוניברסיטה היוקרתית ביותר ביפן. גיבורי הסיפור – נשים חזקות ועקשניות, בנים מסורים ונחושים, אבות המטולטלים על ידי גורל אכזר – חווים תהומות של ייאוש ואפליה, בושה ואשמה, אך גם פסגות של הצלחה ונצחונות, ומתעמתים בשאלות של זהוּת, אמונה ונאמנות לעצמם ולמשפחתם. מין ג'ין לי נולדה בסיאול והיגרה עם משפחתה לארה"ב ב-1976. בשנים 2011-2007 חיה בטוקיו, ושם כתבה ספר זה. פצ'ינקו תורגם לעשרות שפות והפך לרב-מכר בארה"ב.

הספר הנפלא הזה מכיל בתוכו את קורות חייה של משפחה קוריאנית אחת. הוא מספר על ארבעה דורות, מסבתא רבתא ועד לנינה הצעיר. הסיפור מתחיל עם סיפורה של סונג'ה, בתה של יאנג'ין ושל הוני, זוג סוחרים עני הגר באזור כפרי בקוריאה. לזוג אמנם לא היה הרבה, אך הם בכל זאת ניסו להעניק לבתם את הכול. כשהוני נפטר, סונג'ה ואמה יאנג'ין נאלצות להשתכר בעצמן, ומשתמשות בביתן כאסכניה. הן עושות הכול בעצמן ולא מתלוננות לרגע.

סונג'ה הצעירה מתאהבת בבחור עשיר ונכנסת להריון. רק לאחר מכן היא מגלה שהוא בעצם נשוי לאישה יפנית ושיש לו גם ילדות. היא בוחרת לעזוב אותו ולשמחתה כומר צעיר ששהה בביתה מחליט לעזור לה ונושא אותה לאישה. סונג'ה ובעלה הצעיר חיים אצל הגיסים שלהם, ויחד הארבעה מנסים לשרוד את החיים. הסיפור ממשיך ומגולל את חיי ילדיהם שנולדו, נואה ומוסאזו, ואת חייו של סולומון, בנו של מוסאזו. כך שבעצם מוסאזו הוא הנין של יאנג'ין. נראה שלמרות הקשיים, החיים של סונג'ה מסתדרים, ובעצם יש מישהו שמשחק בחוטים ולא נותן לה ולמשפחתה למעוד. קורות החיים של המשפחה הזו מעניינת מאוד. מצאתי את עצמי גומעת עמוד אחר עמוד וקוראת בשקיקה כדי לדעת מה קורה עם המשפחה. הספר מספר כל פרט אפשרי בקשר לחיי הדמויות מרגע היוולדן ועד רגע מותן ולא משאיר לנו סימני שאלה. זה אחד מהספרים המעטים שלא השאיר אותי עם שאלות ומילא לי כמעט את כל החורים. הספר מכיל בתוכו כל כך הרבה דברים יפים – רומן, אהבה, תרבויות והיסטוריה. וכל כך כיף לקרוא ספר שמשלב אלמנטים רבים בו.

הספר מכיל בתוכו פנינים רבות – הוא שוזר המון מילים יפניות וקוריאניות, כמובן שכולן מתורגמות בהערת שוליים. הוא מכיל המון תוספות תרבותיות שעוזרות להבין את רוח התקופה ואת העוני בו המשפחה חיה. בעת הקריאה ניתן להריח את הריחות שהדמויות הריחו, והתיאורים כל כך מדויקים וטובים שהרגשתי שאני רואה לנגד עיניי בדיוק את מה שראו הדמויות. החלקים הללו בספר גרמו לי לאהוב אותו מאוד. עד היום לא התחברתי מאוד לתרבות היפנית והקוריאנית, ואילו עתה אני מתעניינת בהן יותר ודווקא רוצה להעמיק את הידע שלי בהן.

הסיפור עצמו כתוב בשפה יפה ומעניינת, התרגום מעולה, והעריכה גם כן. אני מודה שכן יש עמודים שהייתי מוותרת עליהם כי הם מכילים מידע מיותר שלא תורם להמשך הסיפור, והספר כבד גם ככה. הוא מתפרש על 446 עמודים, כאשר הכתב קטן מאוד וצפוף מאוד. אני מודה שלא היה לי קל לקרוא ככה, הרגשתי שאני מתקשה להתקדם ושמישהו ניסה לקצר את מספר העמודים בעזרת הקטנת הכתב, וחבל. עוד משהו קטן שמעט הקשה עליי הוא השמות של הדמויות, במיוחד בהתחלה היו המון דמויות והמון שמות הזרים לי, וכולם יחד הקשו עליי את הבנה מי היא כל דמות. סוזן צדוק, אחת הסוקרות כאן בפרלמנט הספרים, הציעה לי לצייר אילן יוחסין, או תרשים קטן, שבו אני כותבת את הדמויות ואת הקשר המשפחתי שלהן אחת לשנייה, וכך באמת הצלחתי להתקדם בספר. אל תתנו לשמות המבלבלים ולדמויות הרבות בהתחלה למנוע מכם להמשיך לקרוא, כי אחרת תפסידו ספר יפהפה.

מדובר באחד הספרים המעניינים, התרבותיים והיפים שקראתי בתקופה האחרונה, ואני שמחה על ההזדמנות שניתנה לי להרחיב את אופקיי, כי אני… איך לומר? נוטה להידבק באותה סוגה בכל הזמן ולא לנסות ספרים אחרים. אל תפספסו!

נוי פישמן

חייבת לתקן כל שגיאה לשונית בקול רם או בלב, כיאה לעורכת לשון. מאוהבת בבני הקטן ובקריאת ספרים

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אורה דנקנר

    איזה יופי של סקירה. ותודה רבה על המחמאה 🙂

  2. בתאל

    קוראת עכשיו חיפשתי סקירה זה בטמץ אחד נספרים שקשה לי לעזןב ולא ברור לי למה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן