Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פנטזיה בארבע ידיים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 235
כל שאיפותיה של רונה היו לאהוב ולהיאהב, להיות פסנתרנית ולהופיע באולמות הקונצרטים, ולא פחות מכך, לשמח את הוריה ושיהיו גאים בה. אבל אירוע שהתרחש בשנות העשרים שלה הסיט את חייה לכיוון אחר לגמרי, וכעת היא מורה מוערכת לפסנתר, רווקה בשנות הארבעים המאוחרות, שגרה לבדה בדירה שכורה באחד מפרוורי תל אביב. כבר עשרים ושמונה שנים היא שותקת, ממתינה לרגע שבו תוכל לנקום, לספר לעולם את הסוד שהיא שומרת מאז ולתקן ולו במעט את העוול שנעשה לה. כעת, משמתה אִימה, ודודה, דודתה ואחייניתה יגיעו להלוויה מניו–יורק, ולמרות התנגדותם הנחרצת של כולם, מחליטה רונה לחשוף את הסוד שהסיט את חייה מן המסלול שקיוותה לו. זהו סיפור על היחסים המורכבים במשפחה, על סודות ושקרים ובושות ועל המחיר שהם גובים, כמו גם על היכולת (או אי היכולת) לסלוח ולבנות חיים שיש בהם אהבה. אילנה סטרלין חושפת בכתיבתה את הקשרים המורכבים בין אימהות ובנות, ומספרת את סיפורן של אימהות שרוצות את הטוב ביותר לבנותיהן ובכל זאת אינן מצליחות להתגבר על המשוכות שניצבות בדרכן. זהו ספרה הרביעי של אילנה סטרלין, פסיכותרפיסטית וסופרת. לפניו יצאו לאור 'שוקו חם', בסדרת "פסיכה" של הוצאת מודן, 'החצר האחורית', שזכה בפרס קרן קסת, ו'ישנני', אף הם בהוצאת מודן.

משהו שקרה לרונה בשנות העשרים המוקדמות לחייה הסיט את החיים שלה מהמסלול שחלמה לעצמה. היא נולדה להורים שניצלו מהזוועות של השואה, הורים שהיו מעורבים בחייה והשפיעו על ההחלטות שלקחה בחיים.

לא היתה להם משפחה גדולה, אבל המשפחה הקטנה שהיתה להם שמרה על קשר הדוק והם עזרו אחד לשניה. רונה היתה קשורה מאוד לאח של אביה ואישתו שגרו בירושלים ובאו להיות עם המשפחה של רונה שגרו בצפון מתי שרק היו צריכים.
כשאמא שלה מתה ביום בהיר אחד ומשאירה את אביה אלמן כשהמשפחה המורחבת שלה מתאספת, היא מחליטה לא לשמור את הסוד שלה בבטן ולספר לכולם מה עבר עליה באותן שנים ואיך זה השפיע על החיים שלה.
היא מחכה לדוד שלה אישתו וביתם שיחזרו לארץ לרגל היום השלושים למותה של אמא ואז היא רצתה לשחרר את הסוד לאויר העולם ובעיקר לאוזניהם של בני המשפחה.
המשפחה של רונה היתה משפחה רגילה על פניו, אבל היו בה הרבה סודות, סודות שצילקו את רונה, סודות ששמרה בבטן כל החיים. המשפחה היתה חשובה לה מאוד, היה חשוב להם מאוד מה יאמרו אנשים, מה אנשים יחשבו. הדאגה הזאת גרמה לה להסיט את חייה ממסלולם, לא להיות בעלת משפחה, לא להיות פסנתרנית מצליחה ובעיקר לא להיות נאהבת.

אתם בטח שואלים את עצמכם מה שמרה רונה בבטן כל השנים? מה קרה ששחררה את סודה? לא תקראו לא תדעו.

מה שכן אספר לכם שזהו ספר מקסים ונוגע שכתוב בשפה קולחת, רהוטה ומעניינת שקראתי בנשימה אחת. זהו אינו ספר ארוך עם רקעים והקדמות מיותרות, כתוב לעיניין.
לאורך הקריאה ליבי היה עם הגיבורה רונה שויתרה כל כך הרבה בשביל הוריה, בשביל המבוגרים שסבבו אותה מה שגרם לה להצטער על זה כל החיים. למרות שהיתה מבוגרת דיה להחליט בעצמה היא ויתרה על הדיעה והרצון שלה עצמה והצטערה על כך כל חייה.
תמיד תלכו עם הלב שלכם, עם מה שאתם חושבים לנכון, עם מה שאתם מאמינים, אתם יכולים להצטער על זה כל החיים שלכם ממש כמו רונה.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אילנה סטרלין

    תודה על הסקירה והמילים הטובות

  2. שרון בצלאל

    באהבה רבה ובהערכה, נהנתי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן