Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פליישמן בצרות
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 378
"יצירת מופת משגעת" – NPR "רומן רב עוצמה, טורד מנוחה ומספק מאוד" -  The New York Times Book Review "כתיבה מרגשת ומלאה בביטחון עצמי" – The NewYorker "יוצא מן הכלל" – The Guardian "מבריק" - Entertainment Weekly טובי פליישמן ידע למה לצפות. הנישואים שלו הסתיימו, תודה לאל. עכשיו יגיעו תורם של הסדרי הראייה, מרירות קלה ובטח גם איזו מריבה או שתיים עם אשתו לשעבר. הוא לא העלה בדעתו שיום אחד, בדיוק בקיץ שבו חיי המין שלו התעוררו לחיים כמו עוף החול, רייצ'ל תביא את הילדים לדירתו החדשה ולא תחזור יותר. הוא הרי עבד כל כך קשה כדי לבנות לעצמו חיי רווקות מאוזנים, נשים חיזרו אחריו. התמונות שהן שלחו, הבגדים שהן לבשו. או לא. ועכשיו זה? בזמן שהוא מלהטט בין ענייניו המקצועיים, האבהיים וכמובן – חובותיו החדשים כלפי כל הנשים שהשליכו את עצמן לרגליו, טובי יודע שהוא חייב לנסות להבין: מה קרה לרייצ'ל, למה התמוטטו הנישואים שלו, האם קיימת אפשרות, ולו קלושה, שלא ראה את הדברים כפי שהם באמת, והאם אפשר (וכדאי) להיפרד מתחושת הקורבנות הכה מתגמלת. פליישמן בצרות, רומן הביכורים של טאפי ברודסר-אקנר, הוא רומן מבריק, סוער ומשעשע שהיה לרב מכר עולמי ענק, זכה לשבחי המבקרים בכל מדינה שבה ראה אור, והוכתר לאחד מעשרת הספרים הטובים של השנה בשורה של עיתונים ומגזינים, בהם גם ה"ניו יורק טיימס" וה"וושינגטון פוסט".

שתי התראות, הזהרות טריגר לפני שמתחילים.

אחת, הספר מכיל תיאור של אלימות מילדותית. ז"א פעולה פולשנית כלפי אישה יולדת ללא הסכמתה וללא הסבר. שתיים, הספר מכיל מספר רב של תיאורים מיניים על נשים ואבריהן.

טובי פליישמן, בן 42, רופא, על סף גרושים. מגלה את חיי ההוללות המינית וחי אותם כמו נער מתבגר. למרות שכנער מתבגר הוא לא טעם אפילו קמצוץ משפע הנשים והמיניות שהעולם מציע. או יותר מדוייק, אפליקציית ההכרויות אייץ׳ אר מציעה.

כל כניסה לאפליקציה או כל צליל הודעה נכנסת מלווה בתיאורים על התמונות החושפניות וההצעות המיניות שהוא מקבל מנשים. היה אפשר להמנע משפע התיאורים האלו. לי אישית זה פגם בהנאת הקריאה. פשוט דילגתי על קטעים נרחבים.

אליזבת אפשטיין סלייטר, חברת נעורים של טובי, חלק ממשולש חברים הכולל גם את סת׳. היא זו המספרת את הסיפור או לפחות את חלקו הגדול.

רייצ׳ל, אישתו של טובי, אשת קריירה, סוכנת שחקנים מצליחה, שאפתנית, עובדת ללא הפסקה ומרוויחה הרבה מאוד כסף.

עיקר הסיפור מתחיל כאשר רייצ׳ל מביאה את הילדים אל טובי, יום אחד לפני הזמן, ונעלמת לחלוטין להרבה זמן בלי להשאיר סימן.

אבל לא זה עיקר הסיפור אלא התחבטויות הנפש של טובי שלא שלם עם עצמו, עם המראה שלו, עם השאיפות שלו ועם חייו בכלל למרות שהוא מאוד אוהב להיות רופא.

הוא תוהה איך השתבשה הזוגיות שלו עם רייצ׳ל, איפה בדיוק זה נהרס. הספר כולל את הדילמות הידועות איפה אני ביחס לחברה שאני נמצא בה, לאנשים בסביבתי? האם אני עשיר מספיק? מצליח מספיק? נראה מספיק טוב?  

מה קודם למה? הקידום האישי, הקריירה או ההורות והזוגיות? על מה לוותר? ואם וויתרת על משהו או שאתה מקדיש לו פחות זמן מה זה אומר עליך? האם אתה עובד פחות טוב? הורה פחות טוב?

רוב הספר נע סביב הדילמות והתיסכולים של טובי, ההתמודדויות שלו מול עצמו, מול העבודה ומול הילדים והתסכול שלו מרייצ׳ל השאפתנית, שעובדת המון שעות וכעת נעלמה ולא איכפת לה ממנו ומהילדים, וממה שהם מרגישים.

לקראת הסוף אנו קוראים את הצד של רייצ׳ל ושומעים את הקול שלה. את התיסכולים, הפחדים, השאיפה להצלחה, הפחד מכישלון. חוויות ההתמודדות שלה כאישה מול גבר המרגיש מאויים מעצם זה שהיא מכניסה יותר כסף ממנו, מגברים כרופאים, כאנשי עסקים וכאמא קרייריסטית בחברת נשים עקרות בית.

הספר מלא קולות של ייאוש ותסכול. ייאוש מזוגיות וחיי נישואים, ייאוש מקריירה ותחרותיות, תסכול מחינוך וגידול ילדים. למעשה זהו ספר על משבר גיל הארבעים בו אתה מתחיל להרהר לגבי הדרך בה אתה הולך, על הימים בהם היית צעיר ולאן פניך מועדות.

לקראת סוף הספר הייתה קצת השלמה, והכלה של הדמויות את עצמן ואפילו פתח קטן לתקווה ואופטימיות.

למען האמת, הספר עיצבן והכעיס אותי ובכל זאת המשכתי לקרוא. כאילו רציתי לראות מהו קצה התסכול, עד להיכן מגיעים כדי להגיע לתובנה, הארה כל שהיא, הרי אפשר לחיות גם אחרת ולצאת ממרוץ העכברים הזה או לפחות לדעת להכיר תודה על מה שיש.

 ולאחר שחשבתי על הספר עלה בי השיר של יהודה פוליקר "אני רוצה גם". ממש מושלם להמחשת הספר.

"אני רוצה הכי גדול, הכי מהר, הכי יפה.

אני רוצה הכל הכי טוב, הכי הרבה.

אני רואה את זה מולי, צבעוני, טבעי, על המסך שלי.

אני רוצה להיות שם, אני רוצה להיות שם,

אני רוצה גם, אני רוצה גם…"

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן