Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
פורעת חוק
תגית:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 288
רב-מכר מיידי של New York Times! "סיפורה של שפחה" פוגש את "אומץ אמיתי" בסיפור הרפתקאות מרתק על נערה במנוסה, כנופיית שודדים מסתורית ומשימתם המסוכנת לשנות את פניו של המערב הפרוע. ביום חתונתה, חייה של איידה בת השבע-עשרה נראים טובים; היא אוהבת את בעלה והיא אוהבת לשמש כשוליה של אמה, מיילדת מכובדת. אך לאחר שנה של נישואים ללא היריון, בעיירה שבה נשים עקרות מואשמות בכישוף ונתלות כדבר שבשגרה, היא מבינה שאם ברצונה לשרוד עליה להשאיר מאחור את כל מה שאי-פעם ידעה והכירה. איידה מצטרפת לכנופיית "הסדק בקיר" הידועה לשמצה, חבורה של פורעי חוק בהנהגת מטיף-שנהפך-לשודד, המכונה בפי כול "הילד". הילד הכריזמטי, המרשים וההפכפך נחוש בדעתו להקים מקלט בטוח לנשים שנודו מהחברה. אך כדי להפוך את החלום הזה למציאות, הכנופיה הוגה תוכנית מסוכנת שעלולה להביא לחיסול כל חבריה, ואיידה ניצבת בפני החלטה קשה: האם תהיה מוכנה לסכן את חייה שלה למען אפשרות לעתיד מסוג חדש עבור כולם? פורעת חוק מציג גיבורה ישירה, אמיצה ונחושה באופן כובש, תוך ניעור האבק ממיתוס המערב הפרוע. אנה נורת' רקמה סאגה מרגשת שפשוט אי-אפשר להניח מהיד, על חיפוש תקווה בעקבות מוות ועל חיפוש אמת באקלים של צרוּת אופקים ופחד.

 

איידה התחתנה כשרק היתה בת 17, צעירה שלא יודעת יותר מידי על החיים. היא היתה מאושרת בסך הכל כשגרה בביתה של חמותה עד שיחסכו, בבעלה הנאה והנעים, העתיד נראה ורוד.

אבל לא באמת. איידה לא הצליחה להרות כפי שכולם ציפו ממנה. תוך כמה חודשים כבר כולם שאלו שאלות ותההו מדוע בטנה עדיין שטוחה.

אמא שלה שהיתה המיילדת הציעה לה לנסות משהו, אך גם זה לא עזר ומהר מאוד היא מצאה את עצמה חזרה בבית הוריה. היא גורשה מבית חמותה והפכה להיות מוקצה.

לא רק שלא הצליחה להרות ושגורשה מעל בעלה, היא גם הואשמה בכישוף. כל הנשים שלא הצליחו להרות או אנשים שהיו חולים, היו מאשימים אותה בקללה ובכישוף. אימה היקרה היתה אובדת עצות ולא ידעה מה לעשות איתה עד שמצאה לה מקום במנזר קרוב שאסף אליו נשים כמוה. עדיף מללכת לכלא…

למרות הכל איידה הרגישה שם כמו בבית כלא שם התרכזה בספריה המקומית. היא נחשפה לספרים בנושא עקרות ומערכת הרבייה של האישה מה שהוביל אותה לנסוע למקום מרוחק כדי לפגוש את כותב הספר.

לא הכל התגלגל כפי שקיוותה איידה והיא מצאה את עצמה עם כנופיה מקומית בשם "הסדק בקיר", חבריה היו פורעי חוק. היא היתה בת 18, השנה היתה 1894.

עד עכשיו, כל מה שקרה היווה הקדמה להרפתקאותיה של איידה כפורעת חוק. הכנופיה לא שקטה על שמריה, היא היתה אסופה בעיקר של נשים שנפלטו מהחברה שהתפרנסו מגניבות וממעשים אסורים. החבורה התחילה כאוסף של נשים ושל 'הנער' העומד בראש וסיימה כחבורה מלוכדת עם מטרה ברורה.

מה יקרה לאיידה ומה יהיה גורלה של החבורה? הכל בספר שלפניכם.

עוד ספר שאני קוראת ושוב פעם חושבת לעצמי כמה ברת מזל אני שלא נולדתי בתקופה החשוכה של אז. לא מספיק שאותן נשים לא הצליחו להרות, מאשימים אותן בכישוף. אם לא מספיק היה להן קשה אז עכשיו הן מגורשות, מאויימות, נאסרות, נאשמות ואף מוצאות להורג.
אם חשבתי שהיום לא יודעים לקבל את השונה והאחר, אני מבינה שאז זה היה קיצוני ברמות שלט ניתן לתאר. כמה בורות באותה תקופה, כמה חשוך.

לספר התחברתי כבר ממילותיו הראשונות, הוא סחף אותי ושאב אותי פנימה כבר מההתחלה אך לצערי זה נעצר עבורי בערך בשליש השני של הסיפור. לא התחברתי לקורותיה של הכנופיה אבל לגמרי נהנתי לקרוא על איידה הגיבורה שעשתה דרך מטורפת משהצטרפה.

סיפור על חושך, דיעות קדומות, על החלום להיות אמא וגם על תקווה.

קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן