Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
פורחים מאוחר
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 272
מחקר פורץ דרך על הגשמה ומימוש עצמי בגיל מאוחר ויתרונותיהם הגדולים להשגת הצלחה ואושר אנו חיים בחברה שבה ילדים והוריהם שואפים באובססיביות להצלחה מהירה בגיל צעיר, החל ברדיפה אחר ציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית, דרך קבלה לאוניברסיטה נחשבת, וכלה בהשגת משרה בגוגל או בפייסבוק, או הקמת סטארט-אפ שעשוי להפוך לחד-קרן הבא. אנחנו רואים מתכנתים נהפכים למיליונרים לפני גיל שלושים, ומרגישים שנכשלנו אם לא הצלחנו להגיע לאותה רמת הישגים. מנגד, הפורחים מאוחר מוערכים פחות בחברה שלנו מצד אנשי חינוך, מעסיקים, ואפילו מצד הוריהם. ואולם המציאות מוכיחה שרובנו פורחים מאוחר ולא מתחילים את חיינו בזינוק אדיר מן המקפצה. כך קרה לריץ' קרלגארד, מחבר ספר זה, שסיים את לימודיו באוניברסיטת סטנפורד (אליה התקבל לגמרי במקרה) בציונים בינוניים. מיד עם תום לימודיו החל קרלגארד לעבוד כשוטף כלים, כשומר לילה, וככתבן במשרה זמנית, עד שהצליח לגייס את המוטיבציה והכוחות הפנימיים שאפשרו לו לייסד מגזין הייטק בעמק הסיליקון, ובסופו של דבר להיות המוציא לאור של כתב העת "פורבס". כך קרה לדיטריך מאטשיץ, שלימודיו במכללה נמשכו עשר שנים ובגיל 40 ייסד חברת משקאות קטנה בשם "רד בול". כך קרה גם לשחקן התיאטרון הקהילתי, מורגן פרימן, שבגיל 52 קיבל את ההזדמנות הראשונה שלו בהוליווד בסרט "הנהג של מיס דייזי". וכך קרה לריי קרוק, איש מכירות של מכונות מילקשייק, שבגיל 53 פתח את הסניף הראשון של מסעדת מזון מהיר קטנה בשם "מקדונלד'ס". קיים הסבר מדעי לעובדה שכה רבים מאיתנו מבשילים רק בשלב מאוחר בחיים. התפקוד הניהולי של מוחנו אינו מתפתח במלואו עד לגיל 25, ואצל חלקנו זה קורה אף בגיל מאוחר יותר. למעשה, יכולותיו של מוחנו מגיעות למיצוי מלא בגיל שונה אצל כל אחד ואחת מאיתנו. בשונה מן התפיסה המקובלת אנו נהנים ממספר תקופות פריחה בחיינו, כאשר הפורחים מאוחר זוכים ביתרונות ניכרים במהלך גילוי דרכם בחיים. יתרונות אלה באים לידי ביטוי ביכולת עמידות גבוהה, בתבונה, בסקרנות ובניסיון רב. בהסתמכו על שנות מחקר רבות, ניסיונו האישי וראיונות שערך עם מדעני מוח, פסיכולוגים ואינספור אנשים המצויים בשלבים שונים של הקריירה המקצועית שלהם, חושף קרלגארד בספרו פורחים מאוחר כיצד ומתי אנו מגיעים למימוש מלא של הפוטנציאל שלנו. ריץ' קרלגארד הוא המוציא לאור והעתידן של מגזין "פורבס", שם הוא עובד כבר 27 שנה. בין ספריו הקודמים: Life 2.0, The Soft Edge ו-Team Genius. הוא מייסד-שותף של המגזין Upside, של חברת Garage Technology Partners, ושל הפורום הכלכלי הציבורי של עמק הסיליקון – Churchill Club, המונה 7,500 חברים. קרלגארד מתגורר בעמק הסיליקון, קליפורניה. "המסר הבסיסי, שעלינו לשקול לוח זמנים נדיב יותר להתפתחות אנושית, הוא מסר משכנע." – Financial Times "מה שיוגי ברה אמר על בייסבול, 'זה לא נגמר עד שזה נגמר,' נכון לגבי החיים, ופורחים מאוחר הוא ההוכחה האולטימטיבית לכך... זהו ספר שצריך לשמור." – "פורבס" "פורחים מאוחר דיבר אלי עמוקות כהורה לשני בני דור המילניום וכמאמן של תלמידי קולג'. זוהי קריאת הרגעה לחרדה שהם חשים, ספר מבוסס עובדות שיעזור לכולנו פשוט להירגע." רובין וולאנר, Parenting Magazine

האם מצליחנות מוקדמת היא תנאי הכרחי לחיים של הצלחה וסיפוק אישי? עמ' 16

הספר מתחיל בכך שהוא מספר לנו על כל אותם אנשים המצליחים בגיל צעיר מאוד, שעוד לפני גיל 25 כבר עושים את המיליון הראשון, האקזיט הראשון, במחשבים, בספורט, בשירה והופכים להיות מאוד מפורסמים.

אך רוב הציבור אינו כזה. מה לגביו?

הספר ממשיך ומספר לנו על הלחץ העצום והלא הגיוני בו נמצאים בני הנוער בשאיפה הזו למצויינות, בשאיפה להתקבל לקולג׳ נחשב, הוא מגדיל ואומר שהשאיפה הזו מתחילה עוד מהגן. חוגים, מורים פרטיים, גנים נחשבים, כל מה שאפשר על מנת ליצור מצליחן צעיר. אך אז הוא מספר לנו על עליה חדה בשיעורי המצוקות הנפשיות והתאבדויות בקרב בני נוער וסטודנטים.

"חלק ניכר מהעליה נובע משינויים תרבותיים אשר מכתיבים ציפייה חברתית נחרצת יותר מילדינו להצליח מוקדם." עמ 21

אומנם הנתונים בספר עוסקים במה שקורה בארה"ב אך הרעיון הכללי מתאים גם לארץ.

בהמשך הסופר גם יוצא נגד כל המבחנים למדידת ידע וכן נגד משרד החינוך שמכתיב למורים ללמד רק מידע מדיד ומתעלם מכך שזה לא מתאים לכולם ושיש לילדים תכונות ויכולות נוספות כמו חשיבה ביקורתית ויצירתית שאינם באים לביטוי במבחנים אלו.

"האמת הפשוטה היא שאין שום אפשרות למדוד באופן חד ערכי וחד משמעי תופעה כל כך מורכבת ורבת ממדים כמו התפתחות אינושית" עמ׳ 80

מיהם בעצם אותם פורחים מאוחר?

פורחים מאוחר אילו אנשים שהצלחתם האישית והמקצועית הגיעה בסביבות גיל 30 ואפילו 50.

המחבר מונה יתרונות רבים לאותם אנשים , מקצועיות, חמלה, חכמה הולכת וגדלה, ניסיון חיים, גמישות נפשית ועוד.

"בכל גיל נתון, יכולות מסוימות שלך הולכות ומשתפרות, יכולות אחרות הולכות ודועכות, וחלקן נותרות כפי שהיו. כנראה אין גיל אחד מסויים בו רוב יכולותיך הקוגניטיביות מגיעות לשיא יחדיו, ודאי שלא כולן" עמ׳ 113

לצד הגורמים האישיים הגורמים לאנשים להצליח בגיל מאוחר יש גם גורמים סביבתיים כמו משפחה לא תומכת, או נורמות חברתיות מקובעות וכד׳. גם כאשר ההצלחה מגיעה יש כאלו שימנעו מלפרגן, מה שמצריך כח רצון, כושר התעלמות והתמדה ואפילו לעבור חברה. כאשר אדם מצוי בקרבת אנשים שלא מפרגנים ומקטינים, כדאי להחליפם.

הספר מכיל מחקרים רבים, סיפורים ודוגמאות של אנשים רבים, גם מצליחנים צעירים וגם פורחים מאוחרים. אף הסופר עצמו הוא "פורח מאוחר". ריץ' היה תלמיד בינוני בתיכון ובאוניברסיטה, עבר מעבודה לעבודה והשיא מבחינתו היה כאשר עבד כשומר לילה בחניון וגילה שבחניון מקביל שמו כלב מאיים לבצע עבודה בדיוק כמו שלו. זו היתה נקודת המפנה שלו.

אם יש לכם ילדים שאין להם ראש ללימודים, כדאי לכם לקרוא את הספר הזה, ולהבין שיש ילדים שפורחים מאוחר, שההתפתחות האישית והקוגניטיבית שלהם מגיעה בגיל מאוחר יותר.

אם אתם מעל גיל 30, מביטים בהצלחתם של אותם צעירים בני 20 ומשהו וחושבים לעצמכם שבשבילכם זה אבוד, כדאי לכם לקרוא את הספר. הצלחה אפשרית בכל גיל, ואין גיל להגשמת חלומות.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן