Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עריסת האויב
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2011
מס' עמודים: 364
השכנים של צירלה החלו להתלחש. בת דודתה, אנקה, נכנסה להיריון ועברה את בדיקות הקבלה הקפדניות של הליבנסבורן - מעון לנשים הרות שתינוק גרמני ברחמן. אבל החייל של אנקה נעלם, והנאצים גוזלים תינוקות שאין להם אבא. השכנים יודעים שצירלה, שבאה מפולין כדי למצוא מקלט אצל דודיה ההולנדים, יהודייה. הנאצים מטילים עוד ועוד איסורים. בקרוב השהייה שם תיעשה מסוכנת. צירלה נאלצת לבחור בין הוודאות שיגלו אותה אם תישאר בבית דודיה לבין התחזות לאנקה בליבנסבורן. אם תנסה למצוא מקלט בעורף האויב, האם תצליח לשטות ברופאים, באחיות, בשומרים וביולדות האחרות? שרה יאנג דולה פיסת היסטוריה נשכחת וצוללת אל תוך חייהן של הנשים שחיו בזמנים הנוראים ביותר בתולדות העולם. זהו סיפור אהבה, אך גם קינה על ההחלטות הקשות מנשוא שלפעמים יש לקבל כדי לשרוד. עריסת האויב מבכה את מה שאובד במלחמה, אך גם מהלל את התקווה באשר היא.

ספטמבר 1941
צירלה בת התשע עשרה היא נערה יהודיה שנוטשת את חייה עם אביה ואשתו השניה בפולין ועוברת להתגורר בסכידם עם הדודים ההולנדים שלה מצד אמה שנפטרה.
היא חיה איתם כהולנדית לכל דבר ואט אט נוטשת את המסורת היהודית שהותירה מאחור.
צירלה מאד קרובה לבת דודתה אנקה והיא נפעמת לגלות שאנקה בהריון מהחבר שלה קארל שמשרת בצבא הגרמני.
אנקה היא נערה יפה וקלילה שמציירת את חייה בורוד ולא מייחסת חשיבות לעתיד לבוא.

כל דבר בחייה של אנקה היה פשוט וקל,  אפילו שמה פירושו "חן", ולעתים היה נדמה שהחן נשפך עליה ממרום בשפע כזה שהיתה יכולה לחפון אותו בידיה החינניות ולתת לו לנטוף מבין אצבעותיה.

קארל לא מתכוון להתחתן עם אנקה, יתרה מזאת, הוא צריך לחזור לגרמניה ויש לו ארוסה שממתינה לו בהמבורג.
אנקה הממוטטת משתפת את הוריה בדבר הריונה ואביה מרגיש שהיא ביישה אותו ומחליט לשלוח אותה למעון שנקרא: ליבנסבורן, שהקימו הגרמנים עבור נשים הרות, שם ידאגו לה ולתינוק.
אנקה לא מוכנה ללדת את התינוק שלה בליבנסבורן ולמסור אותו לגרמנים ומחליטה לבצע בעצמה הפלה שעולה לה בחייה.
לאחר מותה של אנקה, אמה מבינה שצירלה בסכנת חיים מכיוון שהנאצים מטילים יותר ויותר איסורים כלפי היהודים ואם יגלו שהיא יהודיה היא תשלח משם ולכן בהחלטה של רגע היא רושמת בתעודת הפטירה את שמה של צירלה וצירלה מקבלת את זהותה של אנקה.
במעון ליבנסבורן ממתינים לשובה של אנקה תוך שבועיים אז צירלה מחליטה להכנס להריון מחברה היהודי איזאק ולחזור לשם בזהותה של אנקה.
צירלה בטוחה שהמעון נמצא בהולנד ונחרדת לגלות שהחיילים הגרמנים מובילים אותה למעון בסטיינהורינג, ליד מינכן.

נסענו דרומה. הארץ הלכה והתגבהה מעל השדות רווי המים-הדבר האחרון שראיתי בהולנד.  לא היו אזרחים בחוץ,  אפילו לא רוכבי אופניים.  רק צבא-ארץ של חיילים.  הושלכתי אל לוע הארי,  ולא יכולתי אלא לשבת קפואה וחסרת אונים ולהתבונן.

צירלה מגיעה למעון הליבנסבורן בגרמניה שנבנה תחת חסותו של היינריך הימלר.
היא פוגשת שם בנות הרות מבלגיה, הולנד וגרמניה ומקבלת טיפול צמוד ומסור כדי שבסופו של דבר תלד תינוק בריא שימסר לידי הגרמנים.
הליבנסבורן (מעיין החיים)  הוא מכונה משומנת היטב לייצור תינוקות ארים טהורים למען העם הגרמני. צירלה ממתינה שם חודשים רבים כדי שאיזאק או דודה שלה יבואו לחלץ אותה מהמקום הזה, כשהם לא מגיעים, היא שוקלת לברוח לבדה להולנד אבל דמות מהעבר שמגיעה לחפש אותה, משבשת לה את כל התוכניות ומציבה אותה בסכנת חיים.

האם תתאחד צירלה עם איזאק אהובה?  ומה יקרה לתינוק שלהם?  

'עריסת האויב' הוא ספר מזעזע ומטלטל החושף את תוכניתם החולנית של הנאצים להמשיך את שושלת העם הארי ולייצר חיילים עתידיים מהתינוקות שנולדו כדי שישרתו בצבא הנאצי.
לא יכולתי להפסיק לקרוא עד הסוף המפתיע, מומלץ בחום.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן