Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עריסת האויב
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2011
מס' עמודים: 364
השכנים של צירלה החלו להתלחש. בת דודתה, אנקה, נכנסה להיריון ועברה את בדיקות הקבלה הקפדניות של הליבנסבורן - מעון לנשים הרות שתינוק גרמני ברחמן. אבל החייל של אנקה נעלם, והנאצים גוזלים תינוקות שאין להם אבא. השכנים יודעים שצירלה, שבאה מפולין כדי למצוא מקלט אצל דודיה ההולנדים, יהודייה. הנאצים מטילים עוד ועוד איסורים. בקרוב השהייה שם תיעשה מסוכנת. צירלה נאלצת לבחור בין הוודאות שיגלו אותה אם תישאר בבית דודיה לבין התחזות לאנקה בליבנסבורן. אם תנסה למצוא מקלט בעורף האויב, האם תצליח לשטות ברופאים, באחיות, בשומרים וביולדות האחרות? שרה יאנג דולה פיסת היסטוריה נשכחת וצוללת אל תוך חייהן של הנשים שחיו בזמנים הנוראים ביותר בתולדות העולם. זהו סיפור אהבה, אך גם קינה על ההחלטות הקשות מנשוא שלפעמים יש לקבל כדי לשרוד. עריסת האויב מבכה את מה שאובד במלחמה, אך גם מהלל את התקווה באשר היא.

צירלה היא נערה יהודיה שנשלחה על ידי אביה לעבור את תקופת המלחמה בהולנד אצל דודיה הנוצרים. הפרידה מאביה קשה לה מאוד ומלווה בחששות בנוגע לגורלו, לאחר שנשאר בפולין ולגורלה, הרחק מחיק משפחתה הקרובה. בזמן שהיא מנסה להתאקלם בבית דודיה, וחומקת משכנים חטטניים העלולים להלשין על מוצאה היהודי, הדאגות מפנות אט אט את מקומן להתאהבות ראשונית ולהתנסויות חדשות שהחיים מזמנים לה. צירלה נקשרת במיוחדת לבת דודה, אנקה היפיפיה וקלת הדעת. השתיים מתחברות וחולקות את סודותיהן, את סיפורי האהבה האסורים והבוסריים. צירלה מתאהבת ביהודי שחי במסתור, אך אינה יודעת מה כוונותיו כלפיה ובייחוד כשהמציאות בהם חיו הייתה מאוד שברירית ולא ניתן היה לתכנן תוכניות לעתיד. אנקה לעומתה מתאהבת בחייל גרמני ומלאה ברעיונות רומנטיים באשר לעתידם המשותף. אך היא ננטשת על ידו וכשהיא מגלה שהיא נושאת את ילדו היא נוטלת את חייה בידיה. הטראגדיה מזעזעת את צירלה, אך בו בזמן פוקחת את עיניה למצבה העגום. גם היא הרתה מסיפור האהבה עם אהובה היהודי המיוסר ועליה להחליט האם להתחזות לבת דודתה ולהתקבל במקומה למעון לנשים הרות, אשר ברחמן עובר של חייל גרמני, ולהינצל מרדיפת יהודי הולנד בידי הנאצים.
בזכות הספר "עריסת האויב" התוודעתי ללֶבֵּנְסְבּוֹרן – פרוייקט שטני של הנאצים שנועד לעידוד הילודה של תינוקות טהורי גזע, ילדיהם של חיילים וקצינים נאציים שעיברו נשים ונערות גרמניות מחוץ לנישואין או נשים ממדינות אירופאיות, שעמדו בקריטריונים של טהרת הגזע אף הן. בזמן הריונן נשים אלו פוטמו באוכל, היו תחת השגחה צמודה וקפדנית של הצוות הרפואי ועברו שטיפת מוח, שכללה תעמולה נאצית. המטרה קידשה את האמצעים. החיילים הורשו לבקר את אותן נערות/נשים במעונות הללו שהיו פזורים בגרמניה.לאחר הלידה היו התינוקות הללו עורים למשפחות אומנה, מבית ארי טוב. מצבן הנפשי או געגועיהן של אותן נשים לא נכנסו לחשבון במערכת השיקולים של מבצעי המיזם הנוראי הזה.
תארו לעצמכם את צירלה לאחר שהיא מגיעה אל המקום, מנסה לשכנע את הצוות הרפואי כי היא אנקה ההריונית למרות אי ההתאמות בגיל ההריון, צולחת תקופה מסויימת במסווה ואז נאמר לה שאביו של תינוקה הגיע לבקרה. איך היא תצליח לצאת מהתסבוכת שאליו היא נכנסה?

אהבתי את הספר מאוד, במיוחד מהנקודה בה סופר על חייה של צירלה בגוב האריות, בתוך אחד ממעונות הלֶבֵּנְסְבּוֹרן הגרמניים, תחת עינם הפקוחה של הרופאים והאחיות החשדניים. אהבתי את ההתפתחות הרומנטית, המפתיעה בספר. את העובדה שהושמע קולם גם של מתנגדי המשטר הנאצי, שסיכנו את חייהם.

אהבתי את האהבה שנרקמה באיטיות מענגת, את רגעי הקסם בין האוהבים, עד שחזרתי לקרוא בהם שוב ושוב. זוהי אהבה ששווה להילחם עבורה, לקחת את הסיכון כדי להגיע אל סוף הדרך באנחת רווחה וסיפוק.

מה יעלה בגורלה של צירלה, ומה יעלה בגורל עוברה? האם תצליח לשרוד את תקופת המלחמה בעודה חיה בשקר וכשזהותה עלולה להתגלות והיא בסכנה? איך יגיב אותו חייל שנטש את אנקה ויבין שלא אנקה היא הנמצאת בלֶבֵּנְסְבּוֹרן אלא בת דודתה? את כל זה תצטרכו לגלות בעצמכם.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן