Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מחול ואפר
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 384
פיית’ רגילה שלא משוחחים עמה. היא רק בת 14, ילדה בעיני המבוגרים; בחברה הוויקטוריאנית, מקומה לשתוק ולא להביך את הוריה. אבל כשמשפחתה עוקרת בבהילות לאי קטן ונידח, פיית’ חושדת שהם בעצם נמלטים משערורייה – ויצר הסקרנות גובר עליה. אולי תמצא הסבר ביומנים של אביה, הכומר והמדען? כתביו צופנים סודות מפתים על מוצא האדם, על דינוזאורים, על מאובנים של מלאכים. חיפושיה של פיית’ אחר האמת צוברים דחיפות. הולך ומסתמן שהמפתח להבנת הכול הוא צמח מסתורי: עץ שלפי האגדות, ניזון משקרים… ספרה עטור הפרסים של פרנסס הרדינג הוא יצירת מופת מורכבת, מרובדת ומותחת, מתובלת בהומור דק ושנון, ובפמיניזם מפתיע. גולגולות וקרינולינות, תה מנחה ודינמיט: היכונו לחוויית קריאה יוצאת דופן.

אל הספר "עץ השקרים" הגעתי בעקבות המלצה של קוראת לאחר שפרסמתי שאני מחפשת ספרים שנכתבו על התקופה הויקטוריאנית, כחלק מתחקיר שערכתי לרומן תקופתי שכתבתי, אחרת מה לי ולספר נוער, אם כי אינני פוסלת (מאוד נהנתי מסדרת "המועמדת" למשל לאחר ששידרגתי בדימיוני את מקסין הילדותי לגבר כהילכתו).

הספר עלה על כל צפיותיי. ראשית הוא הכיל פרטים עובדתיים על התנהלות החברה הויקטוריאנית, דברים שכבר ידעתי מתחקירים קודמים, ודיי נהנתי לראות איך הסופרת שזרה אותם בעלילה. כך שמבחינת אמינות הספר זכה לציון לשבח.

לגבי העלילה, פיית' בתו הבכורה של כומר שסרח ואם ניירוטית וילדותית משהו, נאלצת לעקור עצמה מביתה מאנגליה ולצאת אל אי נידח באיזור עם הוריה ואחיה הצעיר. פיית' היא נערה דעתנית וסקרנית, והאופן הבהול בו נאלצו לעזוב את ביתם מעלה חשדות במוחה הקודח. היא חושבת שאביה הכומר, מדען שנתפס בקלקלתו, סובל מהתנכלויות שלא מגיעות לו ועושה הכל להוכחת חפותו, וזאת למרות שהוא עצמו שומר על ריחוק ואינו משתף עימה פעולה.

מבלי לפרט רבות כדי לא להרוס למי שטרם קרא, אומר רק כי המוצא לפתרון התעלומה סביב אביה וריח השערוריה שאופף אותו טמון בשיח אקזוטי, אותו חיפש בנדודיו ברחבי העולם, שיח מיוחד בעל יכולות מיסטיות שנקרא "עץ השקרים".

הספר דש רבות בנושא המוות, האבל בתקופה הויקטוריאנית והגינונים המקובלים, האמונות התפלות, רוחות רפאים וצילומים לאחר המוות שהיו נהוגים בזמנו, הכל משתלב היטב בעלילה ששזורים בה יסודות של רומן בלשי ורומן אימה.

פיית' לא רק צריכה להילחם על מקומה כצעירה בעולם של מבוגרים, אלא גם כאישה בעולם של גברים, עולם לא שוויוני שאינו מעודד חשיבה עצמית של ילדות ונשים, ולמרות כל המכשולים היא מצליחה בדרכה שלה להגיע להישגים היכן שרבים נכשלו.

הקריאה בספר לקחה אותי אל חופי הטרשים ואתרי החפירה הארכיאולוגיים של האי ויין, אל כרי הדשא הנרחבים, העיירה הקודרת ותושביה הרכלניים והבלתי סלחניים לסקנדלים, אל יערות גשם מלאי קסם ומיסתורין. על אף שמדובר היה בספר נוער, מצאתי שהוא מרתק וסוחף עד לסופו המפתיע. ממליצה לקריאה.

תמונת הכריכה לקוחה מאתר ההוצאה לאור עוץ.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן