Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עץ הקסמים \ הכיסא האדום
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 242
כשהוריהם המוזיקאים של קוקי, פיליפ וטוֹשה מאבדים את עבודתם בתזמורת, נאלצים הילדים להתנהג יפה אל הדודה האיומה שלהם רק משום שהיא עשירה, כדי שהוריהם יוכלו לבקש ממנה עזרה. אלא שרגע לפני בואה לביקור, קוקי מוצא כיסא אדום שמגשים את משאלותיו של כל מי שיושב עליו. מאותו רגע ואילך שום דבר אינו צפוי. כשההורים נשלחים בכוחו של כישוף לנגן בספינת תענוגות, שלושת הילדים יוצאים למסע הרפתקני כדי להשיב אותם. דהירה על סוסים כחולים, טיסה במיטה מעופפת, גל צונאמי אדיר ומפגש עם אריה מכושף הם רק חלק מההפתעות שיפגשו הילדים במסעם הפנטסטי. האם ישכילו להשתמש בכיסא הקסמים לטובה? ומה הם עשו לדודה השנואה? את זאת תגלו בפנים! הכיסא האדום הוא הראשון בסדרת עץ הקסמים, ששבתה את ליבם של מאות אלפי ילדים בשפות רבות. עתה הוא רואה אור לראשונה בעברית. אַנְדְזֵ'יי מָלֶשְׁקָה (1955) הוא סופר, מחזאי, תסריטאי ובמאי קולנוע פולני עטור פרסים ונערץ על מאות אלפי ילדים. עלילות יצירותיו מתרחשות בעולם מודרני ומציאותי, שמתגלים בו לפתע אירועים קסומים. מבעד להתרחשויות הפנטסטיות חושפים סיפוריו רבות מהבעיות האמיתיות שמעסיקות ילדים. שפתו הקולנועית של מלשקה מורגשת היטב בספריו – בשטף האירועים הקצבי ובסצנות מרהיבות שעולמם הממשי של הילדים נוכח בהן תמיד. עשרת ספרי הסדרה עץ הקסמים הם מהמצליחים בספרות הילדים בפולין, ואהובים מאוד על ילדים בגיל 7–12. הסדרה נמכרה ביותר ממיליון עותקים, תורגמה לאחת־עשרה שפות ואף עובדה לסרט, שזכה בפרס אמי לסרט הזר.

לפני עשרים שנה התרחשה סופה איומה בעמק הוָרְטָה, אחת מתוצאות הסופה הייתה התרסקות של עץ האלון העתיק והגדול, שהועבר אחר כבוד לבית החרושת, והשתמשו בו להכנה של מספר רהיטים. אך מה שאף אחד לא ידע זה שהעץ היה מכושף, ושקמצוץ מכוחות הקסם שלו הועבר לכל אחד מהרהיטים שנבנו ממנו. הרהיט הראשון שנפגוש בדרך יהיה הכיסא האדום.

את הכיסא האדום מוצא קוקי, יחד עם אחִיו ואחותו, בדיוק בזמן לביקור הדודה הקמצנית שלהם שהם לא אוהבים. אבל אין ברירה, אל הדודה צריך להתנהג בנעימות, כדי שהיא תוכל לתת להם הלוואה ולעזור להוריהם המוזיקאים המובטלים. אבל פתאום הילדים מגלים את הקסם של הכיסא ולומדים להשתמש בו בדרך הקשה, הם עומדים לעשות טעויות עם הכיסא, וכדי לתקן אותם הם יאלצו לעבור מסע ארוך, שיכלול המון כלי תחבורה והרבה בריחות, והכול כדי להגיע בזמן ולהציל את הוריהם, ואל תדאגו, כמו בכל ספר טוב, גם פה יהיה איש רע שינסה להפריע להם בדרך..

כבר הרבה זמן שסדרת עץ הקסמים מסתכלת עליי מהמדף בחנות הספרים, אבל דווקא עכשיו, בימי הקורונה, מצאתי את עצמי חוששת שלא יישאר לי מה לקרוא, והתחלתי להזמין ספרים מההוצאות, כשחיפשתי מה לקנות, ידעתי שהגיע הזמן שעץ הקסמים יהיה שלי, וכשהוא הגיע אליי, הוא עקף את כל הספרים שחיכו בתור עוד הרבה לפניו. מדובר בספר חמוד להפליא, הוא מלא בתמונות אמיתיות (ולא איורים) שמוסיפות המון לאווירה, והעלילה פשוט סוחפת ומהירה.

הספר מתאים לגילאי 8 ומעלה והוא פשוט מושלם לילדים, זהו ספר הרפתקאות משולב עם פנטזיה (בכל זאת מדובר בעץ קסמים) אבל העלילה בשילוב התמונות עושה אותו אמיתי להפליא, שקשה לא לחשוב איפה משיגים כיסא שכזה. הספר הוא הראשון בסדרת עץ הקסמים, ובינתיים תורגמו לעברית שני ספרים מתוך הסדרה. הסדרה מכילה 10 ספרים, ואני מחכה לקרוא את כולם, מזל שהספר השני כבר עומד לי על המדף. הספר הזה, הוא גם הראשון שיצא בסדרת לוקוס פוקוס, סדרת הילדים של הוצאת לוקוס.

שורה תחתונה: כשאתם מתיישבים על כיסא, תיזהרו במשאלות שלכם, לכו תדעו מה הכיסא יבחר להגשים..

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן