Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
עניינים אנושיים
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 304
משפחת פארל היא לכאורה משפחה פריזאית לדוגמה: ז'אן הוא פרשן פוליטי ותיק ומוערך, קלייר היא סופרת ופעילה פמיניסטית בולטת, ובנם אלכסנדר הוא סטודנט באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית בארצות הברית. אלא שמאחורי תדמית המשפחה המצליחה מסתתרים חיים כפולים של שני בני הזוג, חיים שמתנפצים לעין כול כאשר אלכסנדר מואשם באונס בתו של המאהב של קלייר. הבן הנערץ טוען שהכול קרה בהסכמה. בתוך קרב גרסאות ופרשנויות מכוער שמתנהל ברשתות החברתיות, בתקשורת ובאולם המשפט, נדרשים ז'אן וקלייר להישיר מבט אל העיניים הנשואות אליהם, אל קרוביהם ואל אויביהם, אל הדמויות הנשקפות אליהם מהמראה ולהתחיל לדבר, לראשונה, אמת. דחפים מיניים ורצון לכבוש עומדים בלב הרומן העוצמתי הזה, שבו קארין טואיל מטילה ספקות במוסכמות החברתיות הרווחות בימינו, מפרקת את המנגנון חסר הרחמים של מערכת המשפט ומעמתת אותנו עם הפחדים הגדולים ביותר שלנו. עניינים אנושיים הוא רומן סוחף, מקורי ומעורר מחשבה על יחסים בין גברים לנשים, על תדמיות והדחקות, על עולם שמתעקש להציג הכול בשחור-לבן בעוד שהאמת מורכבת פי כמה. הספר זכה בפרס הגונקור של הגימנסיות ובפרס אינטראלייה לשנת 2019. הוא כיכב בראש רשימות רבי המכר בצרפת ועורר דיונים סוערים בתקשורת הצרפתית. בימים אלה מעובד הספר לסרט על ידי הבמאי איוון אטאל, בכיכובם של שרלוט גינסבורג ובן אטאל.

קלייר היא ביתם של מרצה למשפטים ושל מתרגמת, היא התחילה את דרכה כמתמחה בבית הלבן ממש יחד עם מוניקה לוינסקי. הילדות שלה היתה לא פשוטה כשאימה עזבה את הבית לטובת גבר שהכירה ועזבה לאירופה, אביה מת כשהיתה בת 13 בלבד ואז עברה לרשות אימה. אימה הקדישה את עצמה להשכלתה של ביתה, קלייר למדה פילוספיה והפכה להיות עיתונאית מוערכת וכותבת מאמרים מפורסמת. בארוחת ערב אצל ידידים היא הכירה את בעלה – העיתונאי הפוליטים הצרפתי הנודע ז'אן פארל שמבוגר ממנה בלא פחות ולא יותר ב 27 שנים. ניכר היה כי בנם היחיד אלכסנדר ושיחות עמוקות אל תוך הלילה חיברו בניהם בעיקר.
אדם וייסמן נכנס לחייה של קלייר ולאחר לבטים, בוקר אחד היא ארזה מזוודה והשאירה אחריה גלויה שבה היה כתוב: "זה נגמר".

אדם היה מורה יהודי שהכיר את קלייר לגמרי במקרה, הוא ואישתו היהודיה גם היא גידלו שתי בנות ושמרו על הצביון היהודי של המשפחה. הם סבלו מאנטישמיות ואף ניסו לגור תקופה בישראל. כשבישר לאישתו שניהל רומן ושהוא עוזב את הבית, היא נאטמה, התעלמה ממנו לחלוטין ומאותו הרגע הוא עובר לגור עם קלייר.

מסתבר שגם ז'אן לא טמן ידו בצלחת. הוא שמר בקנאות על גופו, הוא היה היפוכונדר ובעיקר שנשים צעירות מסביבו. הוא גם החזיק פילגש בשביל הגיוון והם חיו חיים כפולים כ 18 שנים יחד.

כמחצית מהספר מסופר בעצם הרקע של כל הדמויות שיהווה קרקע פוריה למה שיתרחש בהמשך, הספר מנקודת מבט של כל הדמויות, כל פרק, דמות אחרת. המשותף לכולם היה שכולם רק חיפשו אהבה, יציבות ומשמעות לחיים. החיים של הדמויות הללו היו קשורים האחד בשניה, יחסית התנהלו על מי מנוחות ולא קרו דרמות מיוחדות עד שפרשת אונס מתפוצצת.
בנו של קלייר, אלכסנדר שלומד בסטנפורד מואשם באונס ביתו היהודיה ושומרת המצוות של חברה לחיים אדם. פה הסיפור מסתבך וצובר תאוצה. אם עד עכשיו היה הרקע והעלילה מנת פתיחה, הסיפור פה עולה כמה מדרגות וכך גם העיניין והמתח. התיאורים של המשפט היו מרתקים והטיעונים היו מצמררים, הרגשתי כמו בסרט.
קלייר שהיתה פמיניסטית, הרצתה וכתבה מסות לקידום מעמד האישה, נמצאת במצב אבסורדי כשבנה היקר לה מכל מואשם באונס. "כל חייה היא פעלה בניגוד לערכים שהתיימרה להגן עליהם בפומבי". היא הוטרדה כשהיתה אולי בת 10 ע"י מדריך, ספגה הערות קשות ובוטות לאורך השנים וגם נסיונות פיסיים. כעת משבנה מואשם באונס היא שומעת את העדות של המתלוננת ולרגע לא ברור לה באיזה צד היא נמצאת. הקונפליקט הוא עצום, הקושי בלתי נתפס. לא רק שבנה מואשם, היא איבדה את אדם, אהובה שקם ועזב את הבית כשאלכסנדר הואשם באונס.

היה או לא היה? האם המציאה כדי להתנקם בו? מה היה סופו של הסיפור? האם הצדק יצא לאור?

הספר כתוב היטב, עם פרקים קצרים כשהזויות משתנות מפרק לפרק וכך נשמר הקצב של העלילה. בתחילה הסיפור מתחיל איטי עם מידע ותיאורים מיותרים לטעמי, אם זה היה תלוי בי כמובן, הייתי מקצרת שם מעט. אך כמו שציינתי בהמשך משהתפוצצה הפרשה, התקשתי להניח את הספר מהיד. אהבתי במיוחד את הכתיבה המרתקת של טואיל ולא פחות את התרגום המעולה של שי סנדריק ועל הכריכה ההורסת אין מה לדבר…
הספר הזה הוא בגדר חובת קריאה בעיקר בשל הכתיבה והתרגום אך בעיקר בשל הנושא החשוב שמביא את סיפור האונס על סדר היום. קראתי את הספק בדיוק בימים כשהתפוצצה הפרשה של הנערה בת ה 16 שנאנסה באילת ע"י שלושים גברים. אף אחד מהם לא קם והגן עליה, אף אחד לא קם ועשה מעשה! אני חושבת שעניין האונס וההתייחסות לנשים צריך להיות שיעור חובה בבית הספר. מסתבר שלא בכל הבתים יודעים לחנך את דור העתיד ואנחנו חייבים למגר את התופעה הזו בכל מחיר, כמו גם את התופעה הזו שצעירים שותים ולוקחים סמים עד לא ידע ואז לא ערים ומודעים למעשים שלהם. משהו חייב להשתנות, זה חייב להפסק! לא זה לא! צריך לכבד אחד את השני ולא להכנע ללחץ חברתי!

***הסיפור נכתב בהשראת הפרשה המכונה "סטנפורד" שעוררה סערה גדולה בארצות הברית במהלך שנת 2016***

הספר נקרא דרך אתר עברית וניתן לרכוש אותו דרכך שם.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן