Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
עניינים אנושיים
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 301
משפחת פארל היא לכאורה משפחה פריזאית לדוגמה: ז'אן הוא פרשן פוליטי ותיק ומוערך, קלייר היא סופרת ופעילה פמיניסטית בולטת, ובנם אלכסנדר הוא סטודנט באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית בארצות הברית. אלא שמאחורי תדמית המשפחה המצליחה מסתתרים חיים כפולים של שני בני הזוג, חיים שמתנפצים לעין כול כאשר אלכסנדר מואשם באונס בתו של המאהב של קלייר. הבן הנערץ טוען שהכול קרה בהסכמה. בתוך קרב גרסאות ופרשנויות מכוער שמתנהל ברשתות החברתיות, בתקשורת ובאולם המשפט, נדרשים ז'אן וקלייר להישיר מבט אל העיניים הנשואות אליהם, אל קרוביהם ואל אויביהם, אל הדמויות הנשקפות אליהם מהמראה ולהתחיל לדבר, לראשונה, אמת. דחפים מיניים ורצון לכבוש עומדים בלב הרומן העוצמתי הזה, שבו קארין טואיל מטילה ספקות במוסכמות החברתיות הרווחות בימינו, מפרקת את המנגנון חסר הרחמים של מערכת המשפט ומעמתת אותנו עם הפחדים הגדולים ביותר שלנו. עניינים אנושיים הוא רומן סוחף, מקורי ומעורר מחשבה על יחסים בין גברים לנשים, על תדמיות והדחקות, על עולם שמתעקש להציג הכול בשחור-לבן בעוד שהאמת מורכבת פי כמה. הספר זכה בפרס הגונקור של הגימנסיות ובפרס אינטראלייה לשנת 2019. הוא כיכב בראש רשימות רבי המכר בצרפת ועורר דיונים סוערים בתקשורת הצרפתית. בימים אלה מעובד הספר לסרט על ידי הבמאי איוון אטאל, בכיכובם של שרלוט גינסבורג ובן אטאל.

המחפש את האמת שבאדם, חייב להבין את כאבו.

כשקלר פארל, אמריקאית צעירה ונחושה להצליח בעולם הפוליטי, הכירה את בעלה ז'אן שהיה עיתונאי פוליטי צרפתי נודע ומבוגר ממנה ב 27 שנים היא לא צפתה איזה חיים מחכים לה בהמשך הדרך.
ז'אן היה לא רק בעל אלא גם מנטור, תומך והוא גם הפעיל קשרים כדי שקלר תצליח להשתחל לתוך העולם החברתי והאינטלקטואלי שאליו שאפה להגיע ובהמשך היא הפכה לאושייה חברתית בפני עצמה ואף הוציאה לאור שישה ספרים רבי מכר.
קלר וז'אן חיו בפריז וניהלו במשך עשרים שנה זוגיות חזקה ויציבה, היו להם שיחות עמוקות על פילוסופיה ופוליטיקה אבל התשוקה ביניהם הייתה כבויה מזמן.
ז'אן שהיה כבר בן שבעים, היה אובססיבי לתדמית ושליטה, הוא היה שמור היטב, אתלטי ומכור לעבודתו כמנחה טלוויזיה ולעמידה מול המסך. הוא היה מקצועי מאד בעבודתו אבל גם אכזרי, ומעט החברים שעוד נותרו לו הצטערו שלא ברחו ממנו בטרם עת כדי להציל את עורם מידיו.
ז'אן היה נרקסיסט שמאוהב בעיקר בעצמו אבל יעשה הכל כדי להגן על משפחתו וכל האמצעים כשרים. הדבר שהכי הפחיד אותו היה שערוריות ששמו נקשר בהן, התדמית שלו הייתה כל עולמו והוא רצה לשמור אותה נקייה מכל רבב בלי שום לכלוך הכי קטן שידבק בה.

החוט המקשר בין קלר לז'אן היה בנם אלכסנדר בן ה 21 שהיה מקור לגאווה עבור שניהם, אבל כשאלכסנדר פרח מהקן והלך ללמוד באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, קלר הודיעה לז'אן שהיא מאוהבת בגבר אחר והיא עוזבת אותו וברגע אחד כל מה שבנתה בעמל רב נמחק כלא היה.
קלר ויתרה על היוקרה, המוניטין שבנתה לעצמה, חיי המשפחה וחיי הנוחות שהורגלה אליהם למען האושר והחופש שלה כאשר התאהבה באדם וייצמן, מורה לספרות בבית ספר יהודי שהיה נשוי ואב לשתי בנות מתבגרות.
בזמן שקלר ואדם חיו להם באופוריה בתוך הזוגיות הרומנטית שלהם, ז'אן הקפיד לשמור על חזות שגרתית למראית עין ולזייף תדמית שבה חיי המשפחה שלו עדיין פועמים על אף שקלר כבר עברה לפרק חדש בחייה אבל כאשר אלכסנדר מואשם באונס בתו של אדם, כל מגדל הקלפים קורס ברגע אחד והספינה שעד כה נעה על מים שקטים, נכנסת לסערה שאין לה מעצורים.

הפרקים נעים בין חייהם של קלר, ז'אן ואלכסנדר, כל אחד והדרמה האישית שלו.
העלילה חושפת את הצביעות והעמדות הפנים שאנשי תקשורת מפורסמים מגלמים אל מול עין המצלמה ואת המסיכות שנושרות כשהמסך יורד וגם מתמקדת בהטרדות מיניות עם כל מה שמשתמע מכך ובהשלכות שיש לגבר שחושב שמותר לו לפגוע בבחורה שמתקשה לעצור בזמן את השתלשלות העניינים.
אישית, לא התחברתי לאף אחת מהדמויות (אולי רק לקלר, כאמא לאמא הבנתי את הכאב שלה) אבל אין ספק שלכל אחת מהדמויות היה איזה אישו עם הוריה וסיפור חיים שיכל לפרנס לא מעט פסיכולוגים.
אהבתי את הכתיבה האיכותית של הסופרת קארין טואיל על אף שהיתה קצת בוטה וקשה בעיני, אהבתי מאד את הכריכה שהיתה הרבה יותר יפה מהכריכה המקורית של הספר ובעיקר אני מורידה את הכובע בפני המתרגם שי סנדיק, אין לי מושג כמה שפות הבן אדם הזה דובר אבל שאפו ענק על התרגום מצרפתית לעברית.
"עניינים אישיים" זהו ספר עם אמירה נוקבת וביקורתיות כלפי עולם הפוליטיקה והתקשורת וכלפי מערכת המשפט וחוסר הצדק שמאפיין אותה ויש בו נגיעה חזקה בכל הנושא של הטרדות מיניות.
אם בא לכם לצלול לתוך ספר דרמה שמכיל בתוכו דילמות מוסריות קשות, זה הספר המושלם בשבילכם.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן