Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
על הקצה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 623
אחרי פרידה חטופה וללא הסברים הפכה אמו לצללית מתרחקת הלבושה במעיל ארוך. בשנים שיחלפו מאז אותו היום הוא יזכור שהיא התכופפה אליו וחיבקה אותו קצרות, הוא נאחז בה, היו צריכים לנתק אותו ממנה בכוח. הוא לא בכה ולא צעק רק חיבק אותה בחוזקה. מישהו אחז בו ומשך אותו והיא נעלמה. שנה אחרי שחרורו מצה"ל עוזב דָּוִד גוטמן את אשתו מוריאל אלפסי בת השבע־עשרה ואת ילדו הקטן, פרי נישואיו הכפויים. הוא יוצא מהבית ולא חוזר. שלוש הנפשות מתפזרות לכל עבר ומתמודדות כל אחת בדרכה במלחמת הקיום. שלושים שנה אחרי האירוע המכונן, המקריות או הגורל מפגישים בין השלושה, מפגש מעורר מחשבה על מחיר הנקמה והצדק. העלילה והנפשות הפועלות ארוגות במהודק בחיים הכלכליים, הפוליטיים והחברתיים של ישראל מאז שנות השמונים ועד ימינו. על הקצה הוא סיפור חובק עולם על משפחה שנולדה בחטא ועל החיים השבריריים של הגיבורים, המהלכים על הקצה על פי תהום. דן רדלר, איש תיאטרון, סופר ומחזאי. למד בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. פירסם כמה ספרים מקצועיים בתחום התיאטרון, רומנים ומחזות. ספרו 'הכדור השמיני' עובד לסרט שיעלה לאקרנים ב־2020. על הקצה הוא הספר השישי של דן רדלר.

הספר הזה כשמו כן הוא – נדמה כי כל תרחיש בו, גם כשנראה שזה כבר לכאורה "סוף העולם", מוביל לתרחיש חדש, דרמה שיוצרת דרמה חדשה, כמו מים גועשים שאינם נחים לרגע.

זהו סיפורן של של שלוש דמויות עיקריות:
מוריאל אלפסי– בחורה ממשפחה מרוקאית קשת יום, שנולדה להורים שלא הביעו מעולם יחס חם והיו עסוקים בלריב ולצעוק.
מוריאל היא בחורה חכמה מאוד, אולי אפילו מחוננת, אך טרגדיה מובילה אותה להריון ונישואין כפויים עם דוד.

דוד גוטמן – בחור ממשפחה אשכנזית 'הארד קור', הוריו ממוצא גרמני ובעיניהם כל מי שאינו אשכנזי – נחות מהם. דוד מתחתן עם מוריאל בלית ברירה, אך לאחר מספר שנים הוא בורח מנישואיו ומבנו, מחליט לעזוב את הארץ, להיעלם ולהתנתק מכל הזיכרונות.

רמון הוא בנם של השניים, ילד חכם שחווה את קשיי החיים מגיל מאוד קטן, גם סיפורו העגום מסופר מלידתו ועד לבגרותו.

לשלושתם סיפור חיים מורכב, מלא תהפוכות ומלא קשיים.

את דמותו של דוד היה לי קל לשנוא, הוא מנוכר, אינו לוקח אחריות על מעשיו, מתנתק רגשית, ובוחר להיעלם ולבנות לעצמו זהות חדשה.

מוריאל ורמון הן דמויות שהחיים לא האירו להם פנים. הם חיים מצרות, קשיים, ומרצף של טרגדיות. לאורך כל הדרך הם מנסים להישאר עם הראש מעל המים ולהמשיך קדימה עד כמה שניתן, גם כשהמחיר שזה גובה מהם כבד מאוד!
החיים פגעו בהם מכל הבחינות: פיזית, כלכלית ובעיקר נפשית. ועיקר מטרתם זה פשוט לשרוד.

הספר מורכב מרצף של אירועים לא פשוטים, בכל פעם שנדמה שיש כיוון חיובי בעלילה, שוב התרחש משהו שגרם לי לצביטה בלב, והיו הרבה כאבי לב בספר הזה.
הספר הוא בעצם טרגדיה אנושית אחת גדולה, כמעט ואין בו נחמה, ולכן לא היה לי קל לקרוא אותו. יש בספר תככים, כאב, שקרים, בגידות ופשע וגם הרבה מין (לא נקי בכלל).
הוא הזכיר לי מאוד סידרת טלוויזיה טובה וממכרת, שבסיום כל פרק הצופה סקרן לדעת מה קרה בפרק הבא, וככה מצאתי עצמי מסיימת למעלה מ-600 עמודים, מרותקת עד סופו.
ועדיין נותרתי עם הרבה שאלות כשסיימתי…

בשורה אחת: בכדי לחיות עתיד טוב יותר, חייבים להתנקות מחטאי העבר.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן