Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עיני אוניקס
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 437
"עיני אוניקס" מאת אשכר ארבליך-בריפמן, בהוצאת "דני ספרים" הוא ספר עתידני, אנושי ומרגש. מאז האסון של 2040 עסוק העולם בהישרדות, כשהמטרה העיקרית של המשטר היא לשמר את המין האנושי ולסייע לבני האדם להתרבות. אוניקס, בחורה אבודה בת 26, יוצאת למסע אמיץ במטרה לאתר את ילדיה הביולוגיים, שהופרו מהביציות שנשאבו ממנה בכפייה בהיותה בת 18 בלבד. במסעה היא יוצאת כנגד המשטר והמוסכמות ומגלה כי ליֵצֶר אמהי ראשוני אין גבולות. היא לומדת להכיר את עצמה, כמו גם את המערכת המעוותת, אשר על אף מטרותיה הנעלות, חודרת אל המקומות האינטימיים ביותר. אוניקס חשה כי הדרך היחידה שבה תוכל נפשה לשרוד, לשקוט ולהירגע היא להתמרד בממסד ולספק את הדחף הבלתי נשלט לגלות מה עלה בגורל ילדיה הביולוגיים. אשכר ארבליך-בריפמן (40), גרה עם משפחתה, (שלוש בנות: יערי בת 12, מפל ואגת תאומות בנות שמונה), וחיות אחרות על גבול יערות הכרמל בחיפה, מוקפת טבע. בעלת תואר בפסיכולוגיה, פרסמה עד היום 28 ספרים: סדרת הדגל שלה, "ווינטר בלו, ילדת פיות" כבשה את ליבם של מאות אלפי קוראים, והייתה לשם דבר בספרות הנוער הישראלית. "עיני אוניקס" הוא ספרה הראשון למבוגרים. אשכר מנחה סדנאות כתיבה יוצרת לילדים. יש לה סדנת כתיבה קטנה בחיפה, וסדנת כתיבה אינטרנטית בינלאומית: סדנה שפעילה במשך כל שנת הלימודים ומתאימה לילדים דוברי עברית מכל רחבי העולם. זו סדנה מקסימה שלוקחים בה חלק ילדים ובני נוער שאוהבים לקרוא ולכתוב. "מדי שנה אני רואה איזה קשרים נהדרים נוצרים בין חברי הסדנה. השנה יש לנו ילדה מדנמרק, ילדה מגרמניה, ילדה מניו ג'רסי, ומאידך ילד מרמת הגולן, ילד מאחת ההתנחלויות, וכמובן ילדים מיתר חלקי הארץ", מוסיפה אשכר.

בשנת 2040 קורה אסון נורא והעולם עסוק בהישרדות. אז נבחר המשטר המרכזי וקובע כללים מאוד נוקשים כדי לשמר את המין האנושי והמטרה שלו לעזור לבני האדם להתרבות.
בגיל 17 בנים/בנות מתחילים לעבור טיפולי פוריות ובגיל 18 הם עוברים שאיבה שבמעבדות מיוחדות מתבצעת "הפריה חוץ גופית" לא תמיד בהסכמת הנערים/ות זאת החובה שלהם ליקום אין להם דעה בנושא או אפשרות לבחור אחרת. לחלקם הגדול זאת טראומה לא פשוטה.
הרעיון בכל העיסקה המפוקפקת הזאת היא זכות לילד אחד לכל זוג ללא הבדלים של גזע/מין/דת ולאחר שעברו מבחני התאמה קפדנים במיוחד ליכולתם הפיזית/הכלכלית לאמץ תינוק כאילו הוא שלהם.

אוניקס היא בחורה אבודה בגיל 26.
בגיל 18 עברה טראומה בעקבות שאיבת הביציות ולא הצליחה להתקדם הלאה בחיים שלה.
בחייה היא אחות סיעודית בבית אבות, ששוכרת דירה ולא מצליחה לנהל מערכות יחסים ארוכות עם בני זוג. הוריה פיללו תמצא זוגיות ותזכה אותם לנכד. אבל לאוניקס היה בראש רק למצוא את ילדיה הביולוגים שנשאבו ממנה בתחושה שמ"מ שדדו את גופה.
היא יוצאת למסע אמיץ על גבול אי-שפיות.
בדרך היא מגלה על עצמה דברים ולמה לא צלחה במערכות יחסים עם בני זוגה ומה הוריה מסתירים ממנה במערכת היחסים "קרה" שהם מנהלים. למרות החיסיון של המשטר מצליחה אוניקס לאתר את הביציות שלה והשאלה אם אלו זרעים הופרו..

בנימה אישית "הפריה חוץ גופית" זה תהליך לא פשוט ויכול לעורר אי שקט נפשי בהחלט על אחת כמה שעוברים אותו בתור ילדים ולבד! רק מזה הזדעזתי והבנתי את הצורך של הדמות הראשית לעשות הכול בשביל להשיג את מה ששלה.

הסיפור הוא עתידני, סוחף ומרגש ונוגע.
הרגשות עמוקים בעיקר אצלנו הנשים ונותן כוחות ומראה כמה אנחנו לביאות.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן