Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עיני אוניקס
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 437
"עיני אוניקס" מאת אשכר ארבליך-בריפמן, בהוצאת "דני ספרים" הוא ספר עתידני, אנושי ומרגש. מאז האסון של 2040 עסוק העולם בהישרדות, כשהמטרה העיקרית של המשטר היא לשמר את המין האנושי ולסייע לבני האדם להתרבות. אוניקס, בחורה אבודה בת 26, יוצאת למסע אמיץ במטרה לאתר את ילדיה הביולוגיים, שהופרו מהביציות שנשאבו ממנה בכפייה בהיותה בת 18 בלבד. במסעה היא יוצאת כנגד המשטר והמוסכמות ומגלה כי ליֵצֶר אמהי ראשוני אין גבולות. היא לומדת להכיר את עצמה, כמו גם את המערכת המעוותת, אשר על אף מטרותיה הנעלות, חודרת אל המקומות האינטימיים ביותר. אוניקס חשה כי הדרך היחידה שבה תוכל נפשה לשרוד, לשקוט ולהירגע היא להתמרד בממסד ולספק את הדחף הבלתי נשלט לגלות מה עלה בגורל ילדיה הביולוגיים. אשכר ארבליך-בריפמן (40), גרה עם משפחתה, (שלוש בנות: יערי בת 12, מפל ואגת תאומות בנות שמונה), וחיות אחרות על גבול יערות הכרמל בחיפה, מוקפת טבע. בעלת תואר בפסיכולוגיה, פרסמה עד היום 28 ספרים: סדרת הדגל שלה, "ווינטר בלו, ילדת פיות" כבשה את ליבם של מאות אלפי קוראים, והייתה לשם דבר בספרות הנוער הישראלית. "עיני אוניקס" הוא ספרה הראשון למבוגרים. אשכר מנחה סדנאות כתיבה יוצרת לילדים. יש לה סדנת כתיבה קטנה בחיפה, וסדנת כתיבה אינטרנטית בינלאומית: סדנה שפעילה במשך כל שנת הלימודים ומתאימה לילדים דוברי עברית מכל רחבי העולם. זו סדנה מקסימה שלוקחים בה חלק ילדים ובני נוער שאוהבים לקרוא ולכתוב. "מדי שנה אני רואה איזה קשרים נהדרים נוצרים בין חברי הסדנה. השנה יש לנו ילדה מדנמרק, ילדה מגרמניה, ילדה מניו ג'רסי, ומאידך ילד מרמת הגולן, ילד מאחת ההתנחלויות, וכמובן ילדים מיתר חלקי הארץ", מוסיפה אשכר.

השנה היא שנת 2090 והעולם נבנה מחדש לאחר אסון גדול של קרינה ומגיפות שהתרחש בשנת 2040 והחריב את העולם הטוב והמוכר.
החיים בעולם החדש הם חיי צנע, האוכל לא מצוי בשפע, האנשים חיים על פירות מהונדסים על בסיס סויה ולחם סוקי שטעמו מזכיר דשא.
הם מתנהלים לפי מכשיר שנקרא רב חושי, יכולים להקליט את החלומות שלהם ולצפות בהם למחרת או פשוט להזמין חלומות מוכנים, בכבישים העירוניים אין יותר מכוניות פרטיות אלא רק אוטובוסים חשמליים, בעלי חיים כמעט ולא קיימים ובקיצור, העולם הפך להיות מקום קר ומנוכר לחיות בו.

מאז האסון של 2040, רק ערים בודדות הצליחו לשקם את עצמן בצורה מלאה, כזו שאפשרה צמיחה, שגשוג ועושר של ממש. (עמ' 109)

גיבורת העלילה היא אוניקס הופ, בחורה צעירה בת 26 שחיה בעיר הגדולה ניו גילמר וסיימה את לימודי הסיעוד.​​
אוניקס עובדת באחד מבתי האבות הממשלתיים בעיר והיא אהובה מאד בקרב הקשישים בהם היא מטפלת.
כשהיתה אוניקס בת 18 היא נאלצה לעבור טיפולים בהם שאבו מגופה ביציות והיפרו אותן ברחם מלאכותי, לאחר האסון היו בעיות קשות של פיריון בקרב האוכלוסיה והוחלט להשתמש בביציות ולבצע הפריות ולידות מחוץ לגוף האדם.
אוניקס (כמו שאר האנשים בעולם)  לא רשאית ללדת ילדים משלה אבל היא זכאית לאמץ תוך שנתיים ילד (זוגות יכולים לאמץ עד גיל 28) ולפני כן,  עליה למצוא חתן כדי שהאימוץ יאושר.
אוניקס לא מעוניינת לאמץ ילד זר, כל רצונה הוא למצוא את הילד או הילדה מהביצית שתרמה בגיל 18 אבל הוריה לוחצים עליה למהר ולאמץ לפני שתאבד את הזכאות שלה.

את בחורה אינטליגנטית, נאה, עם עבודה קבועה ומשכורת טובה-את רק צריכה למצוא בן זוג ולהתחיל לגלגל את העניינים.  חבל שלא התחלת עם זה קודם, מותק. (עמ' 27)

אוניקס מציבה לעצמה מטרה בלתי אפשרית – לגלות מה עלה בגורלן של הביציות שלה ויהי מה.
היא עדיין נסערת מהטיפול שעברה כדי להוציא את הביציות מגופה לפני שמונה שנים ומבחינתה זה היה כמו לעבור אונס, פלישה למקום הכי פרטי ואינטימי שלה.
כשהיא יושבת בפארק ומאכילה את היונים, כל ילד או ילדה שעוברים על פניה מהווים מבחינתה את האופציה שאולי זה הילד או הילדה שלה מהביציות שהופרו.
אוניקס מחליטה לצאת למסע חובק עולם בעקבות הביציות האבודות שלה, למרות שאין שיתוף פעולה מצד הגופים השונים ששאבו ממנה את הביציות וגם הועדה שמטפלת בנושא לא מוכנה לעזור לה לגלות מה עלה בגורלן, היא פוגשת בדרכה אנשים שונים ומשונים שינסו לעזור לה או לנצל אותה אבל זה לא מה שישבור את רוחה והיא ממשיכה בחיפוש הקדחתני לגילוי האמת.
האם היא תמצא את הילד או הילדה שלה ותגשים את החלום שרודף אותה במשך 8 שנים?

מאז שאיבת הביציות לא היה יום שלא תהיתי אם הביציות שלי הופרו, אם יש לי צאצא אי-שם בעולם, אם אני אם לילד שלעולם לא אכיר. שנים חשתי לא שקטה, לא שלמה.
לא יכולתי להתרכז בשום דבר אחר. הדבר היחיד שהניע אותי היה המחשבה על ילד. ילד שלי, שהוא חלק מגופי, בשר מבשרי, גם מדמי. (עמ' 415) 

הספר 'עיני אוניקס' הוא ספר על אהבת אם שחזקה מכל דבר אחר בעולם, ספר מרגש על בחורה שמתעקשת להשיג את המטרה שלה בלי להתייאש לרגע ובלי לשמוע את הקולות מסביב שמנסים להניע אותה מרצונה זה.

אני לא קוראת הרבה ספרות בידיונית (אם בכלל) אבל נהנתי מהספר הזה מאד מאד.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן