Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עושה כרצונו
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 368
״חייבת להיות סיבה מספיק מוצדקת שאימא כל־כך טובה ומסורה מחליטה לעזוב, ולא מספרת את האמת על מה שקרה...״ אסתי וינשטיין נמצאה ללא רוח חיים ליד חוף הקשתות באשדוד, לאחר שישה ימים של חיפושים. היא שמה קץ לחייה, שהיו סוערים ומלאי מכאוב, ושלאחר מותה נחשפה אליהם מדינת ישראל כולה. בת למשפחה מכובדת של חסידי גור, שעזבה את העולם החרדי ונותקה מרוב ילדיה. אישה שרוב חייה נאלצה לשתוק ולעשות כרצונם של אחרים — עד שלא יכלה יותר. כאשר החליטה למות, היא החליטה גם לשבור את שתיקתה. לדבר. בעצם, לצעוק. לבתה האחת מתוך שבע, זו ששמרה אתה על קשר ושהייתה האדם הקרוב אליה בעולם, השאירה את הספר שכתבה. עושה כרצונו הוא סיפור קורע לב על דסי, וסיפור על בעלה יעקב, וסיפור על עולם חסידי אפוף סודות. זה סיפור על רגעים משפחתיים אפלים, על ניסיונות שחרור נואשים, על בחירה ועל בריחה, על ייאוש ועל נקמה. עושה כרצונו הוא סיפור על אהבה ועל שיברון לב, שתקראו מבעד לדמעות. ״תעשו הכול!! שאנשים ישמעו על הספר ויקראו אותו!״  כתבה אסתי וינשטיין במכתב הפרידה שלה. הנה הוא לפניכם.

את הספר קראתי בזמנו שהופץ ברשת עוד לפני עריכה, הספר היה לא ראוי לקריאה ולעתים שקלתי לנטוש וכן הייתה לי נקודת שבירה ולאחר 80% נטשתי, יכול להיות שהיום אחרי עריכה ספרותית ולשונית לא הייתי נוטשת.

את הספר קראתי כיומן אישי, הרגיש לי מציצנות, קצת כמו להאזין למריבה בבית השכן, תיעוד מסקרן מכאיב, פוצע ומבזה, ובכל זאת כן, חשבתי לעלות את הספר לדיון בעקבות כניסתה של תמי מונטג לבית האח הגדול בתה של אסתי ז"ל.
כדתייה ושומרת מצוות, חורה לי מאוד ההתנהלות הסגורה של חסידות גור כמו כת קשה.

מדוע החליטה להתאבד אסתי וינשטיין? האם בחייה יכלה לספר לעולם על מה שהתרחש?
לפני שנסעה אסתי וינשטיין לדרכה האחרונה לאשדוד, שם נמצאה גופתה במכונית שחנתה ליד חוף הקשתות, לאחר שישה ימים של חיפושים. היא שמה קץ לחייה, שהיו סוערים ומלאי כאב.

"בעיר זו ילדתי את בנותיי, בעיר זו מתתי בגלל בנותיי"

אסתי השאירה צוואה לבתה תמי, לפרסם את ברבים את חייה הקשים מנשוא וגוללה את סיפורה מה הביא אותה להתאבדות, הקושי הגדול לקרוא את מה שכתבה בספרה ולהבין שהתאבדות הייתה בלתי נמנעת ולו בגלל העצב והנתק מבנותיה, האם יכלה להמשיך בחייה אחרי שחשפה את מה שעולל לה בעלה, הסיפור חושף גילויים משפחתיים אפלים, על בחירה ובריחה, על ייאוש ונקמה, אהבה ושיברון לב, שתקראו הלב יבכה אתכם.

חייה סוקרו בכל מדיה אפשרית וגם בטלוויזיה, במהדורות חדשות של ערב שבת, סיפרו על חלק ממה שנחשף בספרה. אבל הקריאה בספר חושפת וינשטיין ומתארת את התהליך שבו הגיעה עד למעשים האסורים ופותחת צוהר אל עולם עצוב מאוד.

ווישטיין לא מציגה את דמויות בספר בשמות האמיתיים, ברור שהיא החליטה בנפשה לומר את כל האמת הכואבת, בלי הנחות ואז ללכת לעולם שכולו טוב.

גיבורת "עושה כרצונו", דסי, היא (אסנת פישמן) הנשואה ליעקב (יואב דונט) מחסידות גור. תחת פיקוחו של הרב זילבר (יגאל שדה), יעקב גוזר על עצמו ועל רעייתו חיי פרישות קיצוניים, אבל בניגוד לנשים רבות אחרות בחסידות, לדסי שאיפות מקצועיות, דעות ובעיקר תשוקות משלה. בעוד אמה אהובה (אורנה רוטברג) דורשת שתיישר עם רצונותיהם של בעלה והרב, דסי רואה כיצד אמונתו של אחיה חיים (מורדי גרשון) בקהילה ובאלוהים מתערערת ובעצמה נקרעת וחותרת אל החופש. ככל שמחשבתה הופכת למגובשת יותר, כך הגיהינום שיוצרת סביבתה הקרובה מתעצם.הספר עוסק בריסוקה של נפש האישה.

האם אסתי הייתה מצליחה לולא התאבדה לשלוח את כתב היד להוצאות לאור, האם היו נעתרים להצעתה או משיבים את פניה ריקם?

את התשובה לשאלה הזאת לא נוכל לעולם לדעת. אסתי וינשטיין התאבדה, ובמעשה זה הצליחה להשמיע קול זעקה רמה.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אליהו

    אני מדרג את הספר 4 כוכבים. הורדתי כוכב רק בגלל התיאורים המיניים המוגזמים מדי לטעמי. אם גם לכם זה מפריע, אני ממליץ ללכת לראות את עושה כרצונו הצגה שעלה בעיבוד מיוחד בתיאטרון הבימה ואסנת פישמן בתפקיד דסי משחקת נהדר.

  2. סוזן צדוק

    אליהו, תודה על התייחסותך אכן תאורי הסקס פוגמים בספר והיו מיותרים גם בעיניי, בעריכה היה ניתן למתן אותם וחבל שלא נעשה כך! אני קראתי את הטיוטה הראשונית טרם יציאתו לאור, אל כך לא ידעתי כמה מתוך זה הוסר… יתכן שהוסר אבל לא מספיק. תודה על ההמלצה של ההצגה ❣️ שנה טובה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן