Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
עוצר נשימה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 280
צ'רלי וניק לומדים באותו בית ספר אבל מעולם לא נפגשו. עד שיום אחד מושיבים אותם אחד ליד השני. מהר מאוד הם נהיים חברים, וצ'רלי מתאהב חזק, למרות שהוא די בטוח שאין לו סיכוי עם ניק. אבל באהבה אין חוקים, ומתברר שניק מתעניין בצ'רלי הרבה יותר ממה שצ'רלי – או ניק – תיארו לעצמם.

צ'רלי לומד בכיתה ט'. הוא סוג של "חנון מתמטיקה", ובשנה שעברה הוא יצא מהארון בפני המשפחה, החברים ובית הספר. הייתה לו תקופה קצת סבוכה, אבל בסה"כ היא מאחוריו. ניק לומד בכיתה י'. הוא משחק בנבחרת הרוגבי וחבריו הם החבורה של הספורטאים.
ניק וצ'רלי לא הכירו עד ששובצו לאותה קבוצת הרשמה (תרגום של "Form Group" , שלא קיימות אצלינו בישראל). המורה הושיב אותם אחד ליד השני, ומכאן מתחיל סיפור אהבה..
לסכם תוכן (או תחילת תוכן) של ספר תמיד דורש מחשבה ובמקרה הזה אפילו יותר – מכיוון שמדובר ברומן גרפי ולא בספר, מספר המילים שכתובות בו הוא יחסית נמוך. לכן אעצור כאן ואעבור לסקירה עצמה.

"עוצר נשימה" התחיל כסדרת קומיקס שפורסמה ברשת, והיא הרומן הגרפי הראשון שאני קוראת בשנים האחרונות. יצא לי לקרוא כמה בתור ילדה/נערה – זה היה כל כך מזמן שאין לי באמת זיכרון עליהם.
הפורמט של רומן גרפי יוצר חוויה שונה מאוד משל ספר כתוב – האיורים ממש מספרים את הסיפור, וחלק גדול מהעלילה מומחש דרכם. הם גם יכולים לספר לנו על דקויות קטנות מתוך סיטואציה רחבה, ולהראות רגשות של הדמויות המאוירות בהן. הקריאה ברומנים הגרפיים הרבה יותר מהירה משל ספרים כתובים באותו האורך – אני סיימתי כל אחד מהם בכחצי שעה.

האיורים ב"עוצר נשימה" הם בד"כ פשוטים ולא עמוסים בפרטים. זה מאפשר להתמקד בדמויות ולהכיר אותן יותר טוב. הפשטות מרכזת את תשומת הלב שלנו במה שחשוב לדעת המחברת. למרות הפשטות, האיורים מעבירים בצורה טובה ומרגשת את ההתרחשויות. בשילוב עם הטקסטים, שמתארים בעיקר דיאלוגים ולפעמים גם מחשבות, אנחנו מקבלים עלילה בנויה היטב. הסיפור מורכב מסיטואציות על קו זמן רציף. בכל תחילה של סיטואציה חדשה כתוב החודש בשנה (או כמה ימים עברו מהסיטואציה הקודמת). העלילה מתמקדת ביחסים בין צ'רלי וניק, ומכילה גם חלקים שקשורים לבית הספר, לחברים ולמשפחות שלהם. 

העובדה שמדובר ברומנים גרפיים עם מלל מועט הופכת את הדמויות ליחסית שטוחות. אני מניחה שזה משהו שתואם את הז'אנר באופן כללי ולא מופיע רק בספרים האלו. במקרה שלנו, יש דמויות שיש להן "תפקיד" מאוד מובהק בעלילה ואנחנו לא מכירים תכונות אופי שונות שלהן. למרות זאת, הסיפור מרגיש שלם וברור, וכקוראים קל מאוד להתחבר לדמויות הראשיות ולעבור איתן את המסע.
אהבתי את העובדה שבסוף הספרים יש כמה עמודים עם סוג של "תעודות זהות" על הדמויות, שמאפשרות לנו להכיר אותן קצת מעבר לחלק שלהן בתוך הסיפור. יש תוכן אקסטרה נוסף, כמו עמודים מהיומנים של צ'רלי וניק, ועוד (לא אחשוף הכל, שתישאר הפתעה למי שיקרא).
דבר נוסף שמעט צרם לי הוא השימוש בקללות – למרות שמדובר במשהו דיי נקודתי. מצד אחד זה תואם את הסיטואציה ואת ההתנהגות של בני נוער, ומצד שני זה נותן איזו לגיטימציה להשתמש בהן ואני אישית מעדיפה שפה נקייה, בטח בספרי נוער (שגם ילדים נחשפים אליהם, ועוד יותר כשמדובר ברומן גרפי).

לסיכום, "עוצר נשימה" היא סדרה מקסימה שעוסקת בנושא חשוב. בזמן האחרון אני שומעת על הרבה ספרים עם ייצוג להט"בי, ואני שמחה להרגיש שעולם הספרות עובר נירמול ומתחיל לייצג גם את האוכלוסיה הזאת. בספרי נוער זה חשוב הרבה יותר מאשר בספרי מבוגרים. אני מאמינה שנערים, נערות וגם מבוגרים מהם שאוהבים את הז'אנר יהנו מהם. אני כבר מחכה לספר השלישי 🙂

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן