Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
עולמה הסודי של שופהולית
קטגוריה:
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 325
בּקה בלומווד גרה בדירה נהדרת בשכונה הכי אופנתית בלונדון. היא מבלה עם אנשי החברה הגבוהה, ויש לה ארון בגדים שמתפקע מפריטי החובה של העונה. יש רק בעיה אחת: היא לא יכולה להרשות לעצמה שום דבר מכל הדברים האלה, בטח שלא עם המשכורת העלובה שהיא מרוויחה מעבודתה המשעממת ככתבת במגזין "לחסוך בחוכמה". לאחרונה התחילה רבקה לקבל מכתבים כועסים מהבנק ונהיה לה קשה יותר ויותר להתעלם מהם. היא מנסה לצמצם בהוצאות, אבל ניסיונות הגמילה רק גורמים לה להוציא יותר. וזה שלוק ברנדון המצליח והזחוח עד להכעיס מופיע בכל מקום שהיא הולכת אליו לא ממש עוזר להפחית לחצים. הדבר היחיד שמנחם אותה הוא לקנות לעצמה עוד משהו. רק עוד משהו אחד קטן... אלא שאז היא נתקלת בסיפור עיתונאי שנוגע ללבה, והכתבה שהיא מפרסמת בעמוד הראשי של העיתון מתחילה שרשרת של אירועים שתשנה את חייה – ואת חייהם של הסובבים אותה – לנצח.

רבקה בלומווד היא כתבת פיננסית במגזין "לחסוך בחוכמה". במקביל, היא גם אחת הבזבזניות הלא-רציונליות הכי גדולות שלמנהל הבנק שלה יצא לפגוש. את הכסף שאין לה רבקה מוציאה על נעליים, צעיפים, תיקים ובגדים, כולם מהעונה האחרונה ונמצאים בשיא האופנה. היא הרי ממש ממש חייבת כל פריט ופריט, החיים שלה לא יהיו שלמים בלעדיהם. והכסף? טוב, כשתגיע משכורת היא בטח תכסה את זה. לא?

את רבקה אנחנו פוגשים בתקופה שבה המכתבים (המופיעים בין הפרקים בנוסח מלא) מהבנק ומחברות האשראי מתחילים להציף אותה, והיא מבינה שיש צורך בשינוי ומחליטה להיות צרכנית נבונה יותר. בזמן שהיא מתרצת שלל תירוצים לשולחי המכתבים, רבקה מתחילה בסדרת צעדים לחסכנות ומשנה באופן משמעותי את אורח חייה. זאת אומרת, ככה זה נראה בראש שלה. אבל בפועל המצב קצת אחר.

"עולמה הסודי של שופוהולית" חושף אותנו לחייה של המכורה לקניות. למרות שנכתב בשנת 2000, הוא עדיין מאוד רלוונטי גם היום. כנראה שאת המכתבים היו מחליפות הודעות באפליקציה ואת השופינג בחנויות היו מחליפים אתרי האון-ליין, אבל מרכז הסיפור הוא העניין. בשנה האחרונה קראתי כמעט את כל ספריה של קינסלה שתורגמו לעברית, ובקריאה של הספר הנוכחי הבנתי משהו – הגיבורות בספרים תמיד מעצבנות בצורה כזו או אחרת. הן תמיד עושות דברים שהן לא אמורות, יודעות שהן עומדות לטעות אבל ממשיכות באותה הדרך. למרות העובדה הזאת, קינסלה מצליחה להכניס את הקוראים לתוך הראש של הדמויות האלה בצורה מופתית וליצור הזדהות עם הצרכים והתחושות שלהן. אני חושבת שזה הסוד שהופך את הספרים שלה לכל-כך כיפיים ואהובים.

הדמויות שסובבות את רבקה בנויות בצורה מוצלחת ואמינה, גם אלו שמופיעות לפרקי זמן קצרים יחסית. העלילה אמנם עוסקת בהתמכרות לקניות ובניסיון להתמודד איתה, אך למרות הנושא הרציני הספר הוא קומי מאוד. התירוצים של רבקה להתחמקות מפגישות עם הבנק, הסיטואציות שהיא נקלעת אליהן וצורת המחשבה הכללית שלה כתובים בצורה נפלאה שמעלה חיוך שוב ושוב ולפעמים גם משחררת צחוק אמיתי.

כמובן שכמו בכל ספר בסגנון, הדמות הראשית עוברת מסע. גם "כללים" אחרים של הפורמט נענים פה במלואם, ובסוף הספר אנחנו כבר מתוודעים לרבקה שלמדה, השתנתה וגדלה מהמקום בו התחלנו. למרות הז'אנר שלו, העלילה כאן מתמקדת בעיקר בשינוי של רבקה והרבה פחות בפן הרומנטי, ולדעתי גם כאלו שלא קוראים קומדיות רומנטיות בד"כ ומחפשים קריאה קלילה יהנו ממנו מאוד. אני בהחלט ממליצה לכם לנסות!

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן