Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
עד מפתח
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 285
פעמים כישלון הוא נצחון סמוי. יונתן ברנע עשה טעות. הוא ידע שאסור היה לו להכניס לביתו את הצעיר שביקש את עזרתו באישון לילה. כבר שנים שהוא שופט בבית המשפט הקהילתי וזו הפעם הראשונה שבה אחד המשתתפים בתוכנית מופיע על סף דלתו. הוא ידע ששום דבר טוב לא יצא מזה, אבל לא הצליח לסרב. הוא לא יכול היה לשער כמה רע זה עומד להיות. ענת נחמיאס עשתה את המוטל עליה. היא לא היתה חייבת לחזור למשטרה. הבעל שלה עשה אקזיט, הבת שלה בוכה בכל פעם שהיא משאירה אותה בגן ואמא שלה לא מבינה למה עזבה את העבודה המצוינת שלה בהיי־טק. אבל היא חוקרת. זה מה שבוער בה. היא לא יכולה היתה לנחש שהתיק הזה יתלקח כאש בשדה קוצים. בין עדים שנעלמים וראיות שמופיעות, יריבים וותיקים המציעים עזרה וחברים נאמנים המפנים עורף, נרקמת עלילה מורכבת ועזת רגש, הנפרשת מתהומות האשמה ועד התקווה לתיקון.

 

יונתן ברנע הוא שופט בבית משפט קהילתי. הוא היה נשוי למירב והם נפרדו כשהם איבדו את יותם, בנם היחיד. יונתן היה חלק מתוכנית מיוחדת של שיקום עבריינים שבו נתנו לחלק מהם הזדמנות שניה. הוא ראה בעבודתו בבית המשפט הקהילתי כמאין שליחות לאחר שאיבד את בנו מנור לסמים בגיל מאוד צעיר .

הוא ראה באחד מהעבריינים, ברועי דרומי משהו מעבר. הוא הזכיר לו מאוד את בנו מנור ולכן הסכים לפתוח את ביתו לפניו כשהוא הידפק על דלת ביתו באחד מהלילות. רועי טען שהוא מפחד, שעוקבים אחריו, שהוא הסתבך עם סוחרי סמים. יונתן הסכים לתת לו מחסה בביתו ולא שיער שהוא ישלם על זה ביוקר.
רועי נעלם מביתו באמצע הלילה ושני שוטרים מאתרים אותו כשברגע האחרון מונעים ממנו להתאבד. הוא מובל לבית החולים שם קובעים שהוא סובל מטראומה מינית.

יונתן נלקח לחקירה כשענת נחמיאס חלק עיקרי ממנה בתור חוקרת מנוסה. היא חדורת מוטיבציה שכן בדיוק חזרה מהפסקה מהמשטרה לאחר תפקיד בחברת היי טק. היא הבינה שחקר האמת זה מה שהיא רוצה לעשות. היא רצתה לחזור למשטרה.

בחקירה יונתן מואשם באשמות קשות ומפתיעות, הוא לא מבין איך בחור צעיר שביקש עזרה ממנו מפנה לו עורף ומנסה להרוס את חייו.
האם זאת אשמת רועי בלבד או שמשהו משתמש בו כדי להפיל אותו?

ליונתן כמעט ולא היתה משפחה, גם החברים שהיו לו לפני גילוי הפרשה עזבו אותו ולא נשארו לתמוך. יונתן מצא את עצמו בזינזנה, בתא מעצר, עזוק בבית האזיקים אלקטרוניים, יושב על ספסל הנאשמים, בדיוק כמו האנשים שאותם שפט כשהיה שופט. היוצרות התהפכו וזה היה יותר מקשה עבורו. לאורך כל הקריאה ליבי היה עם יונתן שרצה לעשות טוב, ומשהו ניצל אותו ניצול מרושע. האמנם? האם הוא באמת חף מפשע?

אני מזמינה אתכם לקרוא את הספר המרתק הזה, אני נהנתי. נהנתי מהעלילה המרתקת שתופסת את הקורא מהרגע הראשון, מהכתיבה המשובחת של ליעד שוהם ואפילו מהכריכה היפה. ממה פחות נהניתי? הרגשתי שבאמצע הספר פחות התחברתי למה שקורה בעלילה, אבל לשמחתי זה פגם רק מעט באשר לתחושותיי לספר, לא יותר מידי. יש בו כל כך הרבה טוב, שבסופו של דבר נהנתי מקריאתו ואני לגמרי פה להמליץ לכם להשיג עותק ולהנות בעצמכם.

 

ואם אתם שואלים את עצמכם מהו בית משפט קהילתי ?

בית המשפט הקהילתי הוא מודל חדשני, המיועד לתת כלים מגוונים להתמודדות מערכתית עם תופעת הפשיעה ועם בעיות המובילות לפשיעה.

המודל מתמקד בבתי המשפט ובשיתוף הפעולה בינם לבין גורמי אכיפת החוק, גורמי הרווחה ונציגי הקהילה. המודל אומץ בישראל כפיילוט בהשראת מודל הקיים זה מכבר במערכת המשפט האמריקאית.

התפישה העומדת בבסיס בתי המשפט הקהילתיים היא שחלק ניכר מהעבירות הפליליות מבוצעות על רקע בעיות חברתיות-כלכליות. בעיות אלה מובילות במקרים רבים לעבריינות חוזרת (רצידיביזם) ולתופעת "הדלת המסתובבת", במסגרתה עוברי חוק רבים שבים ומבצעים עבירות נוספות אחרי שחרורם ממאסר

ההנחה היא שבכדי למנוע מהעבריין לחזור ולפשוע לא מספיק להעניש אותו, אלא יש לטפל במקביל בבעיות הנוספות בחייו שעמדו ברקע לביצוע העבירות. בעיות מסוג זה דורשות מעבר למעורבות מערת המשפט גם מעורבות קהילתית, וכן טיפול רב מערכתי בתחום הרווחה, הבריאות, מיצוי הזכויות ועוד. כך למשל, אם העבריין חוזר ומבצע עבירות בשל מצבו הכלכלי, יש לסייע לו במציאת עבודה שתאפשר לו לצאת מהמצוקה הכלכלית אליה נקלע. כך, גם כאשר העבירות מבוצעות על רקע מצב משפחתי מורכב או בעיה רפואית מסוימת, יש לפעול למציאת פתרון לבעיות אלו על מנת למנוע את הישנות העבירות.

(מתוך הרשת).

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן