Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
עד מפתח
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 285
לפעמים כישלון הוא נצחון סמוי. יונתן ברנע עשה טעות. הוא ידע שאסור היה לו להכניס לביתו את הצעיר שביקש את עזרתו באישון לילה. כבר שנים שהוא שופט בבית המשפט הקהילתי וזו הפעם הראשונה שבה אחד המשתתפים בתוכנית מופיע על סף דלתו. הוא ידע ששום דבר טוב לא יצא מזה, אבל לא הצליח לסרב. הוא לא יכול היה לשער כמה רע זה עומד להיות. ענת נחמיאס עשתה את המוטל עליה. היא לא היתה חייבת לחזור למשטרה. הבעל שלה עשה אקזיט, הבת שלה בוכה בכל פעם שהיא משאירה אותה בגן ואמא שלה לא מבינה למה עזבה את העבודה המצוינת שלה בהיי־טק. אבל היא חוקרת. זה מה שבוער בה. היא לא יכולה היתה לנחש שהתיק הזה יתלקח כאש בשדה קוצים. בין עדים שנעלמים וראיות שמופיעות, יריבים וותיקים המציעים עזרה וחברים נאמנים המפנים עורף, נרקמת עלילה מורכבת ועזת רגש, הנפרשת מתהומות האשמה ועד התקווה לתיקון. עד מפתח הוא ספר המתח האחד־עשר של ליעד שהם, מחבר רבי המכר הערעור האחרון (עם יובל אלבשן), משפט חוזר, למראית עין ועיר מקלט, שהפך לסדרת טלוויזיה. ספריו של ליעד שהם תורגמו לשפות רבות וזכו להצלחה בינלאומית.

אני אקדים ואומר, כל פעם כשאני רואה ספר מתח שנכתב על ידי סופר ישראלי אני מאוד ביקורתית אליו, ויותר מזה, אני אצטרך לשמוע המלצות מאוד טובות על הספר כדי להתחיל לקרוא, משום שנתקלתי ביותר ספרי מתח יבשים שכתבו סופרים ישראלים מאשר ספרי מתח מלאי תוכן ששואבים את הקורא פנימה. אז למה ההקדמה הזאת חשובה? כי "עד מפתח" הוא אחד מהספרי המתח היותר טובים שקראתי לאחרונה, ומבחינתי הוא עומד יחד על הפודיום עם ספריו של גרג הורביץ, הרלן קובן וג'ון גרישם. אז קצת על הספר..

בתחילת העלילה אנחנו נפגשים עם יונתן ברנע, שופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב ושופט בבית המשפט הקהילתי בתל אביב. בנוסף לדמות של השופט ברנע, אנחנו פוגשים בדמותו של רועי דרומי, צעיר הנשפט בבית המשפט הקהילתי של השופט ברנע שמחליט לשים קץ לחייו בלילה מסתורי אחד.

מהרגע ש"רועי דרומי" מחליט לקפוץ מהגשר מתחיל כדור שלג בלתי נגמר של סיפורים על גבי סיפורים, שבסופם, ברנע מגיע אל תחת המשטרה ושם מאמתים אותו עם מעשים שהוא לכאורה עשה בעקבות עדותו של "דרומי".

בעקבות אישומים אלו, ברנע מורחק לתקופה בלתי מוגבלת מבית המשפט, מורחק מחבר הנאמנים אליו היה שייך, חבריו המעטים נוטשים אותו, וחלק מהקולגות שלו מפנים לו עורף.

בן רגע השופט ברנע הופך להיות בצד השני של המשפט, ובמקום להיות על כס השופט המוכר והאהוב, הוא עובר לספסל הנאשמים, כאשר הוא לא מבין, איך "רועי דרומי" עשה לו את זה, כאשר כל מה שהוא עשה זה להכניס אותו לביתו ולתת לו מקום לינה ללילה אחד על מנת שלא יישן ברחוב כמו ש"דרומי" סיפר לו שהוא עושה כל לילה.

בספר אנחנו מגלים חברויות חזקות יותר וחברויות חזקות פחות, אנחנו מגלים שמאחורי הזיקה של השופט ברנע אל "דרומי" עומד הסיפור על בנו היחיד, מנור ז"ל, שהתאבד כמה שנים לפני המקרה.

מהמם בעיניי שליעד שהם מביא אל קדמת הבמה את בתי המשפט הקהילתיים, דבר שלמדתי עליו הרבה במסגרת לימודי הקרימינולוגיה שלי. בעיני בתי משפט אלו הם דבר מבורך, וטוב שיותר ויותר אנשים יכירו אותם על מנת שהם יתפתחו בארץ.

את הסופר ליעד שהם לא הכרתי לפני שקראתי את הספר "עד מפתח", אך אין ספק שלאחר שקראתי ספר זה אשמח לקרוא ספרים נוספים של סופר זה, שידו חזקה על הנייר. הכתיבה של שהם מרתקת בספר וכל פעם ממקדת דמות מרכזית אחרת בסיפור, מה שנותן לקורא תחושה של חיבור לכל דמות ודמות, והיכולת להבין מה כל דמות חושבת. אין ספק שאני ממליצה לקרוא את הספר, הוא ישאיר אתכם מרותקים ובלי יכולת להוריד אותו מהיד.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן