Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ספר השמות האבודים
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 373
כשאווה טראוב אברמס, ספרנית על סף פרישה, מבחינה בוקר אחד בעיתון בתמונה של ספר שלא ראתה זה יותר משישים וחמש שנים – ספר השמות האבודים – מבטה קופא. מתברר שחוקרים מצאו את הספר ומתקשים לפענח את החידה הטמונה בו – חידה שרק אווה יודעת את פתרונה. פריז, 1942: אווה נאלצת לברוח מהעיר עם אמה לאחר שאביה נתפס על ידי הנאצים. הן מוצאות מקלט בעיירה הררית קטנה באזור החופשי של צרפת, ואווה מתחילה לזייף תעודות זהות עבור ילדים שמוברחים מעבר לגבול, אל שווייץ הניטרלית. יחד עם זייפן מסמכים מסתורי ויפה תואר בשם רֵמי, אווה מחליטה שהיא חייבת לשמר איכשהו את שמותיהם האמיתיים של הילדים, הצעירים מכדי לזכור מי הם באמת. אך ככל שהמלחמה מתקדמת, עבודת הזיוף נעשית מסוכנת יותר ומעמידה בסכנת חיים את אווה ואת האנשים הקרובים ללבה. וכשבוגד מתגלה בשורות המחתרת, אווה צריכה להחליט אם להציל את חייה שלה או להמשיך להילחם למען הילדים בכל מחיר. ספר השמות האבודים הוא רומן סוחף ומרגש הנשען על עובדות היסטוריות ומשמש עדות לנחישותה של רוח האדם ולכוחם של האומץ והאהבה לעמוד מול פני הרוע. זהו ספרה השמיני של קריסטין הרמל הרואה אור בהוצאת הכורסא. קדמו לו רבי-המכר המתיקות שבשכחה, כשניפגש שנית, רק עוד יום אחד, הדירה ברחוב אמלי, איטלקית למתחילים, סודות בית השמפניה ונשיקה צרפתית. "סיפור עוצר נשימה על הישרדות וגבורה שבמרכזו זייפנית מסמכים המסכנת הכול כדי לעזור לילדים יהודים לברוח מצרפת שתחת הכיבוש הנאצי." – מגזין פיפל (20 הספרים הטובים לקיץ זה)

ספר השמות האבודים

השנה 2005- אווה טראוב אברמס, ספרנית מבוגרת העובדת בספרייה  מגלה מודעה בעיתון "ניו יורק טיימס" אשר גורמת לידה לרעוד ולפיה ללחוש: "לא יכול להיות". המודעה מבקשת ליידע כי ספרן גרמני מבקש להשיב ספרים שנבזזו לבעליהם החוקיים. היא רואה את דמותו מחזיק את הספר "איגרות ובשורות" שראה אור בפריז בשנת 1732. עוד מיידע כי בספר בעל הכריכה החומה, התגלה סוג של צופן ואין הוא מבין מהו סודו. בעיניים דומעות היא מחליטה לנסוע לגרמניה למורת רוחה של בנה יחידה ולהשיב אליה את הספר ואולי לגלות גם בפעם הראשונה לבנה את עברה.

פריז 1942- אווה מתגוררת בדירה קטנה יחד אם הוריה. חלומה לסיים את התואר בספרות אנגלית על אף הידיעות שמגיעות כי גורלם של היהודים עומד להשתנות. באישון לילה נשמעה דפיקה בדלת, השכנה הגויה מבקשת מאמה וממנה לשמור על ילדותיה עד אשר תשוב מבית החולים. מר גורלה היה לגלות כי באותו לילה נלקח אביה מביתם וכך חייהן של ניצלו.

אווה , בעלת החכמה והתושייה , שכנעה את אמה לברוח כשהיא מזייפת מסמכים בכישרונה הרב בבית השכנה אשר בוששה להגיע וכך לוקחת את זהותה. הן מגיעות לאזור חופשי בצרפת -אוריניון ומשכנות באכסניה. בעלת האכסניה , חדת העין, הבחינה כי מסמכיהן מזויפים ומיידעת את כומר הכנסייה המקומית האב קלמון. מכאן, מתגלה אווה כבעלת כשרון רב בזיוף מסמכים וחודרת למחתרת אשר מטרתה לזייף מסמכים בכדי להציל במיוחד ילדים יתומים הפזורים באזור החופשי במפר מוקדים אשר לא נראים לעין. אמה אשר נותרת לבדה באכסניה, כמהה למצוא את בעלה ורצונה לשוב לפריז לחכות לו , נתקל הסרבנות עיקשת של בתה כי ככל הנראה אביהן כבר לא בחיים. רמי שותפה למפעל הזיופים, בחור קתולי, מנסה לעזור לה להתחקות אחר אביה אבל ללא הואיל. היא מגלה שהועבר לאושוויץ. היא מבינה ששליחותה חשובה להצלת יהודים אבל יחד עם רמי הם מחליטים לשמר את השמות האמתיים בתוך ספר משנת 1732 , שם מצפינים את שמותיהם בצופן השמור להם.

הגורל חיבר את רמי ואווה לאהבה גדולה ואולי בלתי אפשרית בין קתולי ליהודייה . וכשהחבל התהדק על האזור החופשי והגרמנים פלשו אליו. מוצאת עצמה אווה מנסה להציל את אמה ואת עצמה.

מה יעלה בגורלן? האם אהבתה העזה לרמי תצליח להישמר אל מול התופת ?

קראתי בנשימה אחת (כמו את כל ספריה של הרמל) . גיבורת הסיפור ללא ספר הותירה חותם מתחילתו ועד סופו. סיפור מרגש של גבורה נשית, אומץ לב. הכמיהה לחיים אל מול התופת הנאצית.

מה הסוף שאלתם? המלצה חמה לקרוא וליהנות מכל רגע של כתיבה משובחת.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן