Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ספר השמות האבודים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 373
כשאווה טראוב אברמס, ספרנית על סף פרישה, מבחינה בוקר אחד בעיתון בתמונה של ספר שלא ראתה זה יותר משישים וחמש שנים – ספר השמות האבודים – מבטה קופא. מתברר שחוקרים מצאו את הספר ומתקשים לפענח את החידה הטמונה בו – חידה שרק אווה יודעת את פתרונה. פריז, 1942: אווה נאלצת לברוח מהעיר עם אמה לאחר שאביה נתפס על ידי הנאצים. הן מוצאות מקלט בעיירה הררית קטנה באזור החופשי של צרפת, ואווה מתחילה לזייף תעודות זהות עבור ילדים שמוברחים מעבר לגבול, אל שווייץ הניטרלית. יחד עם זייפן מסמכים מסתורי ויפה תואר בשם רֵמי, אווה מחליטה שהיא חייבת לשמר איכשהו את שמותיהם האמיתיים של הילדים, הצעירים מכדי לזכור מי הם באמת. אך ככל שהמלחמה מתקדמת, עבודת הזיוף נעשית מסוכנת יותר ומעמידה בסכנת חיים את אווה ואת האנשים הקרובים ללבה. וכשבוגד מתגלה בשורות המחתרת, אווה צריכה להחליט אם להציל את חייה שלה או להמשיך להילחם למען הילדים בכל מחיר. ספר השמות האבודים הוא רומן סוחף ומרגש הנשען על עובדות היסטוריות ומשמש עדות לנחישותה של רוח האדם ולכוחם של האומץ והאהבה לעמוד מול פני הרוע. זהו ספרה השמיני של קריסטין הרמל הרואה אור בהוצאת הכורסא. קדמו לו רבי-המכר המתיקות שבשכחה, כשניפגש שנית, רק עוד יום אחד, הדירה ברחוב אמלי, איטלקית למתחילים, סודות בית השמפניה ונשיקה צרפתית. "סיפור עוצר נשימה על הישרדות וגבורה שבמרכזו זייפנית מסמכים המסכנת הכול כדי לעזור לילדים יהודים לברוח מצרפת שתחת הכיבוש הנאצי." – מגזין פיפל (20 הספרים הטובים לקיץ זה)

"ספר השמות האבודים" מתרחש בשואה ועוסק באווה שמנסה לסייע בדרכה שלה לבני עמה.

אווה טראוב היא צעירה יהודייה-צרפתייה שעובדת בספרייה בפריז. היא חיה עם הוריה שעלו מפולין, סטודנטית לספרות אנגלית ובעלת כשרון אומנותי. כשמתחילה המלחמה וצרפת נכבשת, הם לומדים לחיות עם הגזרות, העוני והרעב ושורדים. יום אחד עמית מהלימודים בשם ז'וזף מזהיר אותה כי בקרוב תהיה פשיטה של הנאצים על בתי היהודים לטובת גירושם. אווה ההמומה מספרת על כך להוריה שמסרבים להאמין לידיעה הזו. הם הרי צרפתים כבר המון שנים, אז למה שיגרשו אותם? בכל מקרה, אומר לה אביה, שאם יקרה משהו שתיגש לבוס שלו והוא יסייע לה.

כמה ימים לאחר מכן, אווה ואימה מתבקשות על ידי שכנתן הנוצרייה לשמור על בנותיה. הן מסכימות ובזכות כך ניצלות. באותו ערב אכן מתרחשת פשיטה ואביה של אווה נלקח למחנה עבודה הרחק. מאותו רגע ועד סוף המלחמה יהיה גורלו לוט בערפל ואמה של אווה תשקע בדיכאון ובמרה שחורה. אך אווה נחושה בדעתה להינצל. היא עושה כדברי אביה וניגשת לבוס שלו שנותן לה ניירות, חומרי גלם והוראות ברורות כיצד לזייף תעודות זהות ותעודות מעבר על מנת שהן יגיעו לעיירה בשם אורניון הבטוחה יותר. אווה עושה כדבריו ומזייפת את הניירת הנדרשת. היא עושה זאת בהצלחה והשתיים מגיעות למקום מבטחים.

באורניון כשרונה של אווה מתגלה והיא מקבלת הצעה על ידי כומר מקומי טוב לעבוד יחד עם זייפן נוסף בשם רמי על מנת לייצר תיעוד לטובת הברחת ילדים. בהיסוס קל היא מסכימה לבסוף אך מבקשת לתעד באופן כלשהו את שמות הילדים שאת זהותם הם מוחקים באמצעות התיעוד המזויף.

שישים שנה אחרי אווה היא כבר אלמנה ואם החיה בארה"ב. היא ספרנית מוערכת שאוהבת את עבודתה. כתבה שהיא נתקלת בה על ספרן גרמני שמצא את "ספר השמות האבודים" שלה ושל רמי ובו הם תיעדו את שמות הילדים שאת זהותם הם מחקו, מחזירה אותה אחורה בזמן ולוקחת אותה לגרמניה, להתאחד בחזרה עם עברה ומעשיה.

דעתי על הספר:

עלילת הספר נעה בין חייה של אווה בזמן המלחמה לחייה בארה"ב. מאוד אהבתי את הדמות שלה. היא הייתה אמיצה אם כי מעט תמימה בהתחלה, יצירתית, מלאת תקווה, יסודית, מקצוענית וכזו שיודעת לשאול את השאלות הנכונות ולחשוב צעד אחד קדימה. היא הייתה בעלת רחמים וניסתה תמיד לעשות את המעשה הנכון למרות כל הדילמות שאפפו אותה. אהבתי מאוד שלמרות הרוע מסביבה היא גם ניסתה לשמור על צלם אנוש.

בספרה, קריסטין הרמל מסרת בהרחבה על תהליך הזיוף המורכב – על החומרים שהשתמשו בהם, על התיעוד הנדרש, תהליך הזיוף עצמו וגם על השאלות המבצעיות שעולות תוך כדי ההכנה. נראה כי היא עשתה תחקיר יסודי שכן היא לא החסירה אף פרט חשוב.

הרמל גם מרחיבה על האנשים סביב אווה – בעיקר הכומר, רמי ואמה – שמשפיעים עליה ועל פעולותיה. אהבתי את דמויותיהם האמיצות של רמי והכומר שלמרות שהיו נוצרים עזרו להציל כל כך הרבה ילדים יהודים רק בגלל שהם ילדים. גם אמה של אווה הייתה חשובה לעלילה, למרות דעותיה הנוקשות והמיושנות.

התחלתי לקרוא את "ספר השמות האבודים" בתום יום השואה וסיימתי כמה ימים לאחר מכן עם דמעות של עצב והערצה כלפי אותם אנשים נועזים שסיכנו את חייהם לטובת אחרים בתקופה כה שחורה וכואבת.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן