Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ספר השמות האבודים
תגיות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 373
כשאווה טראוב אברמס, ספרנית על סף פרישה, מבחינה בוקר אחד בעיתון בתמונה של ספר שלא ראתה זה יותר משישים וחמש שנים – ספר השמות האבודים – מבטה קופא. מתברר שחוקרים מצאו את הספר ומתקשים לפענח את החידה הטמונה בו – חידה שרק אווה יודעת את פתרונה. פריז, 1942: אווה נאלצת לברוח מהעיר עם אמה לאחר שאביה נתפס על ידי הנאצים. הן מוצאות מקלט בעיירה הררית קטנה באזור החופשי של צרפת, ואווה מתחילה לזייף תעודות זהות עבור ילדים שמוברחים מעבר לגבול, אל שווייץ הניטרלית. יחד עם זייפן מסמכים מסתורי ויפה תואר בשם רֵמי, אווה מחליטה שהיא חייבת לשמר איכשהו את שמותיהם האמיתיים של הילדים, הצעירים מכדי לזכור מי הם באמת. אך ככל שהמלחמה מתקדמת, עבודת הזיוף נעשית מסוכנת יותר ומעמידה בסכנת חיים את אווה ואת האנשים הקרובים ללבה. וכשבוגד מתגלה בשורות המחתרת, אווה צריכה להחליט אם להציל את חייה שלה או להמשיך להילחם למען הילדים בכל מחיר. ספר השמות האבודים הוא רומן סוחף ומרגש הנשען על עובדות היסטוריות ומשמש עדות לנחישותה של רוח האדם ולכוחם של האומץ והאהבה לעמוד מול פני הרוע. זהו ספרה השמיני של קריסטין הרמל הרואה אור בהוצאת הכורסא. קדמו לו רבי-המכר המתיקות שבשכחה, כשניפגש שנית, רק עוד יום אחד, הדירה ברחוב אמלי, איטלקית למתחילים, סודות בית השמפניה ונשיקה צרפתית. "סיפור עוצר נשימה על הישרדות וגבורה שבמרכזו זייפנית מסמכים המסכנת הכול כדי לעזור לילדים יהודים לברוח מצרפת שתחת הכיבוש הנאצי." – מגזין פיפל (20 הספרים הטובים לקיץ זה)

הימים ימי מלחמת העולם השניה, לא ניתן לדעת מי אוייב ומי ידיד ומה צופן לו העתיד. זהו ספר על אומץ, נחישות, אהבה ותקווה. 

"החיים תלויים בהחלטות שלנו, ברגעים בודדים שהופכים אותם על פיהם" ע"מ 161

אווה טראוב אברמס היא ספרנית שקטה ואפרורית לכאורה, בסביבות גיל השמונים. בן זוגה נפטר זה מכבר ויש לה בן אחד, לכאורה שום דבר מעניין במיוחד. אך תמונה בעיתון מטלטלת את עולמה וגורמת לה להתמודד עם עברה ועם הסודות אותם הסתירה מבנה ואביו על מי היא באמת.

לפני כחמישה עשורים, בימי מלחמת העולם השניה, אווה נאלצת לברוח עם אימה מפריז. בעזרת מסמכים מזוייפים – שהיא עצמה הכינה הן מגיעות לעיירה אוריניון. אחת מנשות המקום אליה הן פונות לקבלת מקום לינה מזהה כי המסמכים מזויפים אך איכות הזיוף מעולה. 

"… המעשים הכי גדולים בחיים דורשים מאיתנו להתעלות מעל הפחד…" עמ' 283

באותה עיירה קיימת רשת של מבריחים, הנעזרים במסמכים מזוייפים כדי להעביר אנשים אל האיזור החופשי לכיוון שוויץ. הם מגייסים את אווה לשירותיהם, וכך אווה מוצאת את עצמה מזייפת עשרות תעודות ביום של אנשים וילדים לצידו של זייפן נוסף, נאה ואמיץ. רמי שמו.

אווה, שמרגישה שע"י יצירת זהות חדשה לאותם ילדים היא בעצם מוחקת את זהותם האמיתית מחליטה לתעד את שמותיהם האמיתיים בתוך ספר עתיק באמצעות קוד. רק היא ורמי יודעים את משמעותו. וכך נוצר "ספר השמות האבודים".

הספר נבזז ע"י הנאצים בפשיטה שלהם על העיירה וזו תמונת הספר אותה אווה רואה בעיתון עם כיתוב האומר כי מעוניינים להחזיר את הספר לבעליו.

את חייבת לבטוח באלוהים ולחכות שישלח לך סימן עמ' 263

אווה מחליטה לעלות על מטוס לברלין, להחזיר לידיה את הספר ואולי לסגור כמה קצוות שנשארו פתוחים.

הספר מתמקד בעבר עם קפיצות קטנות להווה. אנו פוגשים אנשים אמיצים שסירבו לשתף פעולה עם הנאצים וסיכנו את עצמם כדי להציל נפשות. על אהבה שפורחת, על אהבה שקמלה ועל אחד שמועל באמון של כולם.

קראתי את הספר בשקיקה. בזמנים כ"כ קשים עולות דילמות מהותיות. האם להציל את עצמך או לעזור להציל אחרים? דילמות של אמונה באלוהים למול אמונה ביושרם של אנשים שדתם שונה משלך. מי קודם למי? המשפחה שלך או עשרות אנשים אחרים? מלחמה תמיד משאירה אדמה חרוכה ואנשים שבורים ואבודים. האם הם ימצאו מזור לנפשם?

 

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן