Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ספר השמות האבודים
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 373
כשאווה טראוב אברמס, ספרנית על סף פרישה, מבחינה בוקר אחד בעיתון בתמונה של ספר שלא ראתה זה יותר משישים וחמש שנים – ספר השמות האבודים – מבטה קופא. מתברר שחוקרים מצאו את הספר ומתקשים לפענח את החידה הטמונה בו – חידה שרק אווה יודעת את פתרונה. פריז, 1942: אווה נאלצת לברוח מהעיר עם אמה לאחר שאביה נתפס על ידי הנאצים. הן מוצאות מקלט בעיירה הררית קטנה באזור החופשי של צרפת, ואווה מתחילה לזייף תעודות זהות עבור ילדים שמוברחים מעבר לגבול, אל שווייץ הניטרלית. יחד עם זייפן מסמכים מסתורי ויפה תואר בשם רֵמי, אווה מחליטה שהיא חייבת לשמר איכשהו את שמותיהם האמיתיים של הילדים, הצעירים מכדי לזכור מי הם באמת. אך ככל שהמלחמה מתקדמת, עבודת הזיוף נעשית מסוכנת יותר ומעמידה בסכנת חיים את אווה ואת האנשים הקרובים ללבה. וכשבוגד מתגלה בשורות המחתרת, אווה צריכה להחליט אם להציל את חייה שלה או להמשיך להילחם למען הילדים בכל מחיר. ספר השמות האבודים הוא רומן סוחף ומרגש הנשען על עובדות היסטוריות ומשמש עדות לנחישותה של רוח האדם ולכוחם של האומץ והאהבה לעמוד מול פני הרוע. זהו ספרה השמיני של קריסטין הרמל הרואה אור בהוצאת הכורסא. קדמו לו רבי-המכר המתיקות שבשכחה, כשניפגש שנית, רק עוד יום אחד, הדירה ברחוב אמלי, איטלקית למתחילים, סודות בית השמפניה ונשיקה צרפתית. "סיפור עוצר נשימה על הישרדות וגבורה שבמרכזו זייפנית מסמכים המסכנת הכול כדי לעזור לילדים יהודים לברוח מצרפת שתחת הכיבוש הנאצי." – מגזין פיפל (20 הספרים הטובים לקיץ זה)

לכל איש יש שם שנתן לו אלוהים ונתנו לו אביו ואמו, כך שרה חוה אלברשטיין. הנאצים ימ"ש החליפו את השמות של היהודים והאסירים במחנות העבודה וההשמדה במספרים, ואווה בסיפור שלנו, החליפה את השמות של הפליטים בשמות מזויפים.

אווה טראוב אברמס הזקנה לא חלמה שתתקל בספרה האבוד, עד שיום אחד ראתה אותו בעיתון תחת כתבה שקוראת לבעלים האבודים של הספרים שנבזזו בשואה לבוא לברלין, ולהשיב לעצמם את שנלקח שנים רבות קודם לכן. אף אחד לא יודע את עברה של אווה מלבדה, גם לבנה יחידה בן, לא סיפרה את שעברה באירופה הכבושה, לכן הוא היה כל כך מופתע כשקיבל טלפון מאמו אשר מודיעה לו חגיגית כי היא נוסעת לברלין.

לאווה היו חיים שלווים בפריז, היא הייתה סטודנטית לספרות שעבדה על סיום התואר הראשון שלה ובזמנה הפנוי קראה הררי ספרים. עד שהנאצים הגיעו לביתם באישון לילה ולקחו את אביה לגטו זאת משום שהיו יהודים. אותה ואת אימה הם פספסו כי במקרה שמרו על בנות השכנה החמוצה.

בעקבות הפשיטה על ביתם, אווה ואימה נודדות לעבר עיירת אוריניון אשר שכנה באזור צרפת החופשית. הן מצאו מקלט באכסניה צנועה בעיירה, שם שכנו תחת זהויות בדויות אותן זייפה להן במיומנות אווה.
מיומנות הזיוף של אווה הגיע עד לאוזני הכומר קלמון, חבר בתנועת ההתנגדות בעיירה שהחליט לגייס את אווה לשורותיו לצורך זיוף מסמכים לפליטים בכלל וליהודים בפרט. הוא הצליח לשכנע את אווה לאחר שהציע בתמורה לעזור לנסות לשחרר את אביה אשר כלוא בגטו וחייו תלויים על בלימה.
בתוך כך אווה מכירה את רמי, זייפן נוסף שעובד במחתרת, אשר ביניהם נוצר קשר חברות אמיץ לאחר שליווה אותה לעבר הגטו בו היה אביה, ותמך בה כאשר הבינה כי נשלח לפולין כמעט וחרוץ.
לאחר שראתה את המראות המזעזעים מהגטו, הבינה אווה כי לא יכולה להישאר אדישה לנעשה, והיא מחליטה להישאר לעזור לזייף תעודות ומסמכים עבור פליטים כאשר אחוז גבוה ממנו כולל ילדים.

אווה מחליטה שלא לגנוז את זהותם של הילדים היהודים שלהם היא יוצרת זהויות בדויות ובעזרתו של רמי הם מתעדים כל שם ושם בספר השמות האבודים תחת צופן סודי שרק שניהם מכירים.

לא אגלה את המשך העלילה רק אגיד שלא יכולתי להוריד את הספר מהידיים, העלילה כתובה בצורה מדהימה, נשאבתי לתוך המילים הכתובות ולתוך העלילה. הייתי עם אווה ועם רמי בכל מילה ומילה בספר.
כשסיימתי את לקרוא הייתי כל כך המומה שאני אצטט את בן זוגי לאור התגובה שלי – "בחיים לא ראיתי מישהו שמתלהב כל כך לקרוא ספר."
בקיצור ספר שהוא חובה גם למי שאינו חובב את הז'אנר. הספר מראה צד נוסף בשואה, את הצד שמתנגד, שלא עומד מנגד ופשוט פועל בדברים הפשוטים ביותר. פשוט וואו.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן