Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ספר האקסיות
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 240
"רוב האנשים אוהבים בנחת, ברוגע, מתוך בחירה מודעת ומחויבת ומסודרת ומתאמצת, הנה עכשיו אני אוהב, עכשיו אני אוהבת, שלוש ארבע וְ, רוב האנשים אומרים לעצמם, היא חמודה, ויפה, והיה לי כיף אִתה, אז נראה לי שזה זה, נראה לי שאני אלך על זה. רוב האנשים אוהבים סתם, בלי לגעוש, אבל יש כאלה, ברי מזל, בני זונות, שהאהבה שבוקעת מהם גודשת אותם ומציפה אותם וממלאת אותם ומכניעה אותם עד שהלבבות שלהם גואים בשצף חם. לפעמים זה קורה. זה לא קורה לכולם". ספר האקסיות הוא גם ספר האקסים, ובו חמישה סיפורי אהבה כושלים, על גברים ונשים שרצו להתאהב, לאהוב ולחיות באושר ובעושר עד עצם היום הזה, אבל משהו לא הלך. הם כבר חיפשו, ומצאו, והשתוקקו, ואהבו, הם כבר הרגישו שזה זה, שעכשיו זה אמִתי, ואז באה הכלימה המרה של הפרידה. בחמשת סיפורי האהבה שבספר אין "הֶפִּי־אנד" הוליוודי, רחוק מזה, ישנם החיים עצמם, מחוספסים וסדוקים, בוערים ואפורים, עגומים ומלאי נדיבות. המסַפר כאן הוא מעין אקס מיתולוגי של המספר העממי היהודי. כמוהו הוא מכיר מקרוב את הדמויות, מרכל עליהן מאחורי גבן עם הקוראים והקוראות, כמוהו הוא מתמצא, לכאורה, בדרך העולם ובהליכותיו יותר טוב מגיבורי הסיפורים, אבל פעם אחר פעם הוא מתגלה כאדם שבור, ושבור לב, שאין לו מושג על כלום. בטח שלא על אהבה. וכמו המספר היהודי, גם כאן, בספר האקסיות, יש לקח ומוסר – לא, לא להיזהר מאהבה! – להפך, לחגוג אותה, להתפלש בה, להתרסק אִתה, ולהסניף דרכה את החיים האלה, על עליבותם ועל תפארתם. יאיר אגמון הוא סופר ובמאי קולנוע. זהו ספרו השישי.

חמישה סיפורים קצרים שונים מהותית האחד מהשני. גילאים אחרים דתיים וחילונים, נשואים ורווקים, סטודנטים ולפני צבא, הכל היה לנו שם.

המשותף לכולם היה שבני הזוג רצו לאהוב וכמובו להיות נאהבים. לפעמים בכל מחיר, חלק מהקשרים בסופו של דבר הקשרים לא צלחו. למה? מכל מיני סיבות. כל אחד והסיפור שלו.

הסיפור הראשון סיפר על אנה וברק שהכירו בחתונה. אנה היתה צריכה טרמפ צפונה וברק שם עליה עין העמיד פנים שהוא נוסע צפונה במקרה. הכל בשם האהבה (במקרה הזה ממבט ראשון). הם נסעו צפונה והשאר היסטוריה. מה קרה להם בדרך ואיך התחברו?

הסיפור השני מספר את סיפורם של עדי ויקיר, סוג הורים לשני ילדים שכנראה שהשחיקה עשתה את שלה. קורס פיראטי למיניות שלקחה עדי משנה את חייה וגם לה לרצות להתנסות עם אחרים ולקחת פסק זמן מהחיים שלה. האם בסופו של דבר הנישואים שלהם יחזיקו מעמד?

השלישי מספר את סיפורם של חיים ואביה, צעירים ממש לפני גיוס שהכירו במקרה אי שם ביישוב קטן ברמת הגולן, דתיים בקטנה. בתחילה החיבור הוא חזק ועמוק, שניהם סקרנים לגלות את העולם של השני אבל קצת לאחר מכן נתגלו קשיים. האם ישארו יחד?

תכירו את רותי ומיכה, הזוג הרביעי. שניהם הכירו בתור צעירים בשוק מחנה יהודה כשרותי ערכה קניות וכשמיכה התאהב בה ממבט ראשון כשהיה רוכל בשוק. בהתחלה היו זוג יונים, בהמשך משהו השתבש ואחרי כמה שנים כנשפגשו שוב במפתיע…

הזוג החמישי היו תמר ועומר, זוג סטודנטים שהתאהב וניסה להיות יחד למרות כל הקשיים, אבל מסתבר שהרצון לא ממש הספיק להם. החיים היו חזקים מהכל.

חמישה סיפורים שונים, חמש עולמות כל אחד צבעוני, נועז, מסקרן ובעיקר משאיר לקורא חומר למחשבה כשמעלה שאלות ששוה להתעכב עליהן.

האם לאהבות הכי גדולות יש תאריך תפוגה?
האם כדאי להשאר יחד בכל מחיר בגלל הרגל או ילדים?
האם קשר שצד אחד רוצה יותר מהשני יכול להחזיק מעמד?
האן יש דבר כזה אקס מיתולוגי?
האם אפשר לשכוח את האהבה הראשונה?

היו סיפורים שהתחברתי יותר והיו שפחות. היו רגעים שאהבתי את הכתיבה החצופה והקולחת של אגמון והיו מעט רגעים שהיתה לי בוטה מידי. למרות שבדכ איני אוהבת לקרוא אוסף של סיפורים קצרים פה נהנתי, ספר שונה ופיקנטי שהיווה לי אחלה אתנחתא לאחר ספר דרמטי שקראתי.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן