Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ספינת הגורל
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 336
מחברת רכבת היתומים, רב-המכר של הניו יורק טיימס, כריסטינה בייקר קליין "כל חובבי הספרות ההיסטורית יבואו על סיפוקם בקריאת סיפורה המרשים של קליין, הגדוש בטוויסטים מפתיעים, בכתיבה רגישה ובפרטים היסטוריים שנחשפים בו לראשונה" Publishers weekly זהו סיפורן הטרגי ומלא התקווה של שתי נשים בריטיות מן המאה התשע-עשרה, שנגזר עליהן להיתלש מעולמן ומחייהן, ולהיטלטל בתנאים מחפירים בספינת האסירים מדיאה אל מעבר לים, למושבת העונשין ארץ וַן דימֶן שבאוסטרליה. אוונג'לין, אומנת צעירה ותמימה, מנוצלת על ידי בנו של המעסיק שלה, ועם היוודע דבר הריונה נשלחת באמתלה שקרית לכלא ואז לגלות. על סיפון הספינה היא פוגשת את הייזל הערמומית, מיילדת מיומנת ורוקחת בצמחי מרפא, שנשלחה לגלות משום שגנבה כפית כסף. כנגד כל הסיכויים, בסביבה שבה הרצון לשרוד גובר על כל רצון אחר, נקשר בין השתיים קשר אמיץ ומרגש. זהו גם סיפורה הקשה של מתינה, יתומה אבוריג'ינית שמאומצת על ידי המושל החדש של ארץ ון דימן כקישוט חסר אישיות, מאוויים או רגשות. קורותיהן של השלוש ושל אסירות אומללות אחרות שנאלצות לשלם את חובן לחברה – לעתים מזומנות על לא עוול בכפן – נשזרים ביד האמן של כריסטינה בייקר קליין לכלל סיפור הקמתה של חברה חדשה בארץ לא זרועה ומאתגרת. החיים באוסטרליה ובדרך הארוכה אליה אמנם מייסרים ולא הוגנים עד כדי אכזריות, אולם לחלק מהאסירות הגלות היא גם הזדמנות: לגאולה, לחיים חדשים ולחירות שלא העזו לחלום עליה. ספינת הגורל הוא סיפור על חסד שמחושל רק דרך התגברות על קשיים, על קשרים בלתי-ניתנים להתרה של אחווה נשית, על הכמיהה שלא ניתן להכחידה לחיבור אנושי ועל החיפוש אחר משמעות גם בתנאים הקשים ביותר. כריסטינה בייקר קליין, מחברת רבי-המכר "רכבת היתומים", "הנערה בציור" ועוד, מתגוררת בניו יורק עם בעלה ושלושת בניה.

 

השנה היא 1840, מתינה היתה יתומה אבורג'ינית שגרה באי אוסטרלי נידח.

מושל חשוב של מושבה שכנה בשם ג'ון פרנקלין הגיע לביקור באי הקטן יחד עם אישתו ליידי ג'יין. נערה צעירה עם עיניים מיוחדות משכה את תשומת ליבה של המכובדת, היא הזמינה את הילדה לשיחה והתעניינה בה וכשהבינה היא יתומה ודוברת את השפה האנגלית ביקשה לקחת אותה איתה לאי שלה, ממש כמו חפץ, כמו מזכרת מהאי הנידח שבו ביקרו.

אנגליה, באותה השנה, אוונג'לין היתה גם כן יתומה, לא היתה לה משפחה. היא היתה בחורה צעירה בתחילת שנות העשרים שלה שמצאה עבודה בתור אומנת אצל משפחה אמידה. היא עברה לגור בבית המשפחה ותמורת החינוך של הילדים היא קיבלה מגורים, אוכל וכמה שילנגים לשנה.
הבן של הבעלים לקח את תומותה והשתעשע איתה בזמנו הפנוי כשאף אחד לא ראה. הוא נתן לה טבעת יקרה שהיתה של סבתו, הצהיר שהוא לא יכול בלעדיה ונסע לכמה שבועות.
המזל הרע היה שמשהו ראה את הטבעת היקרה והלשין עליה שגנבה בנוסף לזה שגילה לכולם שהיא הרה. בלהט הרגע ובלי כוונה תחילה דחפה אוונג'לין את המלשינה במדרגות וכך גם נוסף לה סעיף נסיון הרצח.
אוונג'לין נלקחה לבית המאסר הקשוח ומשם נידונה לגירוש לאוסטרליה למשך 14 שנים. איך היא תגיע לשם? בספינה שיוצאת כל כמה חודשים עם שאר המוגלים.

כעת הסיפור רק מתחיל… אוונג'לין עולה על האוניה שלוקחת אותה הרחק ממה שהיא הכירה אל הלא נודע. כמוה יש עוד כמאתיים אסירות שגורלה ישתלב בגורלן.

אם תרצו לדעת איך יהפכו שני הסיפורים המרתקים האלו לאחד, כנראה שתצטרכו לקרוא את הספר המקסים הזה.
חייבת לציין כי נשאבתי אליו כבר מהעמוד השני, הוא זורם וקריא, בעל תיאורי אוירה מזמינים שריתקו אותי.

דמותה של אוונג'לין נכנסה לי ללב, היא וכל הנשים בסיפור. לא להאמין שפעם היתה לגיטימציה להתנהג אליהן כך. כמה בורות, כמה חושך, כמה מכעיס שהן היו צריכות לעבור מה שעברו בשל המגדר שלהן או הגזע שלהן.
יודעת שהאנושות עשתה כברת דרך יפה בעיניין אבל לא פעם מגלה שלא מספיק! עדיין נשים מופלות לרעה ומקבלות יחס מפלה, מזלזל ומאיים.

מזמינה אתכם לקרוא באהבה ולהסחף גם אתם לקריאה מרתקת בלי יכולת להניח מהיד.

תענוג!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן