Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ספינת הגורל
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 335
מחברת רכבת היתומים, רב-המכר של הניו יורק טיימס, כריסטינה בייקר קליין "כל חובבי הספרות ההיסטורית יבואו על סיפוקם בקריאת סיפורה המרשים של קליין, הגדוש בטוויסטים מפתיעים, בכתיבה רגישה ובפרטים היסטוריים שנחשפים בו לראשונה" Publishers weekly זהו סיפורן הטרגי ומלא התקווה של שתי נשים בריטיות מן המאה התשע-עשרה, שנגזר עליהן להיתלש מעולמן ומחייהן, ולהיטלטל בתנאים מחפירים בספינת האסירים מדיאה אל מעבר לים, למושבת העונשין ארץ וַן דימֶן שבאוסטרליה. אוונג'לין, אומנת צעירה ותמימה, מנוצלת על ידי בנו של המעסיק שלה, ועם היוודע דבר הריונה נשלחת באמתלה שקרית לכלא ואז לגלות. על סיפון הספינה היא פוגשת את הייזל הערמומית, מיילדת מיומנת ורוקחת בצמחי מרפא, שנשלחה לגלות משום שגנבה כפית כסף. כנגד כל הסיכויים, בסביבה שבה הרצון לשרוד גובר על כל רצון אחר, נקשר בין השתיים קשר אמיץ ומרגש. זהו גם סיפורה הקשה של מתינה, יתומה אבוריג'ינית שמאומצת על ידי המושל החדש של ארץ ון דימן כקישוט חסר אישיות, מאוויים או רגשות. קורותיהן של השלוש ושל אסירות אומללות אחרות שנאלצות לשלם את חובן לחברה – לעתים מזומנות על לא עוול בכפן – נשזרים ביד האמן של כריסטינה בייקר קליין לכלל סיפור הקמתה של חברה חדשה בארץ לא זרועה ומאתגרת. החיים באוסטרליה ובדרך הארוכה אליה אמנם מייסרים ולא הוגנים עד כדי אכזריות, אולם לחלק מהאסירות הגלות היא גם הזדמנות: לגאולה, לחיים חדשים ולחירות שלא העזו לחלום עליה. ספינת הגורל הוא סיפור על חסד שמחושל רק דרך התגברות על קשיים, על קשרים בלתי-ניתנים להתרה של אחווה נשית, על הכמיהה שלא ניתן להכחידה לחיבור אנושי ועל החיפוש אחר משמעות גם בתנאים הקשים ביותר. כריסטינה בייקר קליין, מחברת רבי-המכר "רכבת היתומים", "הנערה בציור" ועוד, מתגוררת בניו יורק עם בעלה ושלושת בניה.

ספינת הגורל

סיפורן הטרגי של נשים במאה התשע- עשרה אשר חייהן לא שפרו עליהן ואף היוו עבורן אתגרים מוסריים, רגשיים תוך שהן נוכחות בגבורתן ובאומץ ליבן.

מתינה , יתומה אבורג'ינית , גרה באי אוסטרלי לא מוכר , פלינדרס. מושל האי ג'ון פרנקלין ורעייתו ליידי ג'ין הגיעו אל האי ובראותם את מתינה רוקדת עם ילדים אחרים, שבתה את ליבה של הליידי. מתינה היתה שונה משאר הילדים כיון שחייתה בבית מסיונרים, למדה קרוא וכתוב באנגלית וסיגלה מנהגים בריטים. אמה הכינה לה 3 שרשראות מצדפים קטנים , עליהם שמרה מכל משמר. זו היתה המזכרת היחידה מאמה שנפטרה. מושל האי ואשתו החליטו לקחת אותה לביתם.

בלונדון, יתומה אחרת בשם אוונג'לין מצאה עבודה כאומנת אצל משפחה עשירה. היא התגוררה בביתם . בנם ססיל התאהב בה והכניסה להריון לפני לכתו נתן לה טבעת אודם השייכת למשפחה ומטפחת בד רקומה עם שמו. עליהם שמרה עד אשר משרתת אחרת הלשינה עליה בפני בעלי הבית והיא נלקחה לבית כלא. היא נידונה לגירוש לאוסטרליה ל- ארבע עשרה שנים. החיים בכלא היו קשים מנשוא, הצחנה , הכינים, החולדות וכמובן החברה הירודה חישלו אותה. לא קל להיות בהריון במקום מזעזע שכזה. כשהגיעה העת להגליה, עלתה על אנייה ובה כ- 200 אסירות , ביניהם אוליב חברתה לתא, להפלגה של כמה חודשים. המלחים על האנייה רק חמדו את הבנות . היא התחברה לאחת האסירות הצעירות , בת גילה לערך בשם הייזל. כבת למיילדת, היתה הייזל למודת ניסיון בלידות וברקיחת תרופות מצמחים שונים ורופא האנייה לקחה לסייע לו .היא עזרה לאוונג'לין ללדת את בתה אך טרגדיה נוראה הפרידה בין האם לבתה שאך זה הגיחה לאוויר העולם. מה יעלה בגורל התינוקת חסרת המזל?

מה הקשר בין שני הסיפורים המרתקים והטרגיים כאחד? ממליצה מאד לקרוא. זו תקופה שכוחה וחשוכה. גזענית וכוחנית. כה קשה היה לצאת אל מול הידוע, המוכר והמוחלט . האם בכוחם של אנשים לשנות החלטות וגורלות ידועים מראש?  זהו סיפור של גבורת נשים , אמיצות, יצירתיות אשר כוח החיים גובר על המוות שנמצא מתחת לאפן. אחוות נשים נדירה ומיוחדת אשר מתגברת על מכשולים וקשיים רבים. ספר כתוב היטב , תיאוריו ממחישים על נקלה את התקופה הרחוקה. מומלץ מאד.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן