Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ספינת הגורל
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 336
מחברת רכבת היתומים, רב-המכר של הניו יורק טיימס, כריסטינה בייקר קליין "כל חובבי הספרות ההיסטורית יבואו על סיפוקם בקריאת סיפורה המרשים של קליין, הגדוש בטוויסטים מפתיעים, בכתיבה רגישה ובפרטים היסטוריים שנחשפים בו לראשונה" Publishers weekly זהו סיפורן הטרגי ומלא התקווה של שתי נשים בריטיות מן המאה התשע-עשרה, שנגזר עליהן להיתלש מעולמן ומחייהן, ולהיטלטל בתנאים מחפירים בספינת האסירים מדיאה אל מעבר לים, למושבת העונשין ארץ וַן דימֶן שבאוסטרליה. אוונג'לין, אומנת צעירה ותמימה, מנוצלת על ידי בנו של המעסיק שלה, ועם היוודע דבר הריונה נשלחת באמתלה שקרית לכלא ואז לגלות. על סיפון הספינה היא פוגשת את הייזל הערמומית, מיילדת מיומנת ורוקחת בצמחי מרפא, שנשלחה לגלות משום שגנבה כפית כסף. כנגד כל הסיכויים, בסביבה שבה הרצון לשרוד גובר על כל רצון אחר, נקשר בין השתיים קשר אמיץ ומרגש. זהו גם סיפורה הקשה של מתינה, יתומה אבוריג'ינית שמאומצת על ידי המושל החדש של ארץ ון דימן כקישוט חסר אישיות, מאוויים או רגשות. קורותיהן של השלוש ושל אסירות אומללות אחרות שנאלצות לשלם את חובן לחברה – לעתים מזומנות על לא עוול בכפן – נשזרים ביד האמן של כריסטינה בייקר קליין לכלל סיפור הקמתה של חברה חדשה בארץ לא זרועה ומאתגרת. החיים באוסטרליה ובדרך הארוכה אליה אמנם מייסרים ולא הוגנים עד כדי אכזריות, אולם לחלק מהאסירות הגלות היא גם הזדמנות: לגאולה, לחיים חדשים ולחירות שלא העזו לחלום עליה. ספינת הגורל הוא סיפור על חסד שמחושל רק דרך התגברות על קשיים, על קשרים בלתי-ניתנים להתרה של אחווה נשית, על הכמיהה שלא ניתן להכחידה לחיבור אנושי ועל החיפוש אחר משמעות גם בתנאים הקשים ביותר. כריסטינה בייקר קליין, מחברת רבי-המכר "רכבת היתומים", "הנערה בציור" ועוד, מתגוררת בניו יורק עם בעלה ושלושת בניה.

"ספינת הגורל" מתחיל בלונדון 1840 ועוסק ב-3 בנות יוצאות דופן שחטאו וכעת מנסות לשרוד.

הראשונה היא אוונג'לין סטוקס שעובדת כמורה ואומנת בבית משפחה עשירה בלונדון. שם באחוזה היא פוגשת באחד מהבנים הבוגרים- ססיל – וכל חטאה הוא שהיא מתאהבת בו ומאמינה בלב שלם שהוא מאוהב בה גם. הוא מציע לה אפילו נישואין ונותן לה במתנה טבעת אודם יקרת ערך. הרומן ביניהם, כמובן, מתרחש בסתר אך יום כשססיל, שוהה בחופשה, הוא מתגלה. אחת המשרתות באחוזה שמקנאת באוונג'לין מוצאת את הטבעת ומלשינה עליה שהיא גנבה אותה. אוונג'לין התמימה לא רק שלא מצליחה להגן על עצמה אלא היא מסתבכת עוד יותר. היא מואשמת בגניבה ובניסיון לרצח ואחרי שהייה של כמה חודשים בבית מאסר בתנאים מחפירים נגזר דינה – עליה לגלות ממדינתה למשך 14 שנים לאלתר. ואם זה לא מספיק אז בעת השהייה בבית המאסר היא מגלה שהיא בהריון. כך, למעשה, היא מוצאת את עצמה הרה על ספינת אסירות בדרך לבית כלא באוסטרליה, אחת ממדינות חבר העמים הבריטי, לעבר עתיד לא נודע.

על הספינה מתיידדת אוונג'לין עם הייזל, נערה צעירה שפשעה הוא שהיא גנבה כפית כסף בהוראת אימה. הייזל למדה מאימה כיצד להיות מיילדת ואת הסודות של צמחי המרפא. היא אומנם נראית נערת רחוב מוזנחת אך היא פיקחית מאוד עד שהיא אפילו מתחילה לעזור לשאר האסירות בספינה לרפא את מכאוביהן הפיזיים.

בינתיים באוסטרליה מושל העיירה ואשתו מאמצים ילדה ממוצא אבוריג'יני בשם מתינה. מטרתם היא לחנך אותה ולהפוך אותה מ"פראית" כדבריהם לבת תרבות. אולם מתינה, למרות שנראה שהיא מסתגלת לחייה החדשים, מתגעגעת לחייה הקודמים.

כיצד הן מתחברות? ומה יעלה בגורלן?

דעתי על הספר:

"ספינת הגורל" הוא ספר מעניין שעסק בנושא שלא הכרתי, בפיסת היסטוריה שלא שמעתי עליה לפני. אהבתי מאוד שהספר גם העלה נושאים חשובים כמו: גזענות, יחס החברה לנשים בכלל ולנשים חוטאות בפרט ודעות קדומות.

דמותה של אוונג'לין נגעה לליבי, בתמימות שלה, בטוהר מידותיה ובאמונה הכנה שלה שבסוף הכול יסתדר. אהבתי גם את דמותה של הייזל הפיקחית והאמיצה, שלמדה ב"אוניברסיטה של החיים" כיצד להתקדם ולהמשיך קדימה למרות הקושי. מודה שהופתעתי מהיחס המחפיר והמשפיל שהן זכו לו ושלרגע מסויים במהלך הקריאה נשברתי כי איבדתי כל תקווה לגביהן.

לא האמנתי שבעבר נשים נאלצו לעבור את מה שהן חוו – חוסר צדק, ניצול ועוול גדול שנעשה להן. כן, זה הכעיס אותי אבל גם גרם לי להודות על כך שהיום המצב שונה וטוב יותר.

"ספינת הגורל" הוא ספר מרגש ומעניין על נשים חזקות ששורדות למרות כל הקשיים, הניצול והבורות שמקיפה אותן.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן