Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סיפורו של יתום
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 360
בזמן מלחמת העולם השנייה נערה הולנדית בשם אוּנה נכנסת להיריון מחייל גרמני ונאלצת לוותר על תינוקה. את לחמה היא מרוויחה בניקיון תחנת רכבת, ויום אחד היא מגלה קרון של פעוטות יהודיים שמיועדים להגיע למחנה ריכוז. דחף בלתי־נשלט גורם לנערה הצעירה לקחת את אחד הילדים כדי לנסות להציל אותו מן הגורל המר הצפוי לו. עם התינוק שהצילה, אונה מוצאת מקלט בקרקס גרמני נודד, אך כדי להשתלב בחיי הקרקס עליה ללמוד את רזי הלוליינות, ולשם כך היא צריכה לחדור את מחסום היחס הקר של אסטריד, לוליינית הטרפז הראשית. אולם כשהשתיים מגלות זו את סודה של זו, שתי אמניות הטרפז מבינות שהן חייבות לתת אמון אחת בשנייה כדי לשרוד. מחברת רבי־המכר האמריקאית פאם ג'נוף ארגה בסיפורו של יתום סיפור מרגש, ססגוני ומרהיב, שבמרכזו שתי נשים יוצאות דופן שמקריבות הכול ומצליחות לשרוד כנגד כל הסיכויים.

אינה,אישה צעירה ויהודיה, היתה מופיעה בקרקס המקומי בגרמניה של שנת 1944 עד ליום שבו הכירה את אריך – קצין גרמניה. הם אהבו מהרגע הראשון והאמינו שיוכלו להתגבר על כל המכשולים.

"לא ראינו את הבעיות הגדולות והמדאיגות שלא איפשרו לנו שום עתיד משותף, פשוט העלמנו עין". שניהם האמינו שגם אינה וגם משפחתה מוגנים מאחר והיא נשואה לקצין בצבא. אז זהו שלא…

ביום בהיר אחד, ניגש אליה אריך והודיע לה שהם צריכים להתגרש בגלל שהיא יהודיה, ככה סתם…רק בגלל שהיא יהודיה. היא הורידה את טבעת הנישואין ורצתה להחזיר אותה, אך אריך ביקש ממנה לשמור אותה לעצמה, היא תוכל להשתמש בה כשתצטרך כסף. ללא מילים נוספות, הוא עזב את הדירה כדי שאינה תוכל לאסוף את חפציה המועטים ולעזוב .
היא מתייעצת עם הר נויהוף, מנהל הקרקס המתחרה, והוא מציע לה להצטרף לקרקס שלו. בדיוק חסרה לו לוליינית. אבל ישנה בעיה… אינה היא יהודיה ואסור להעסיק יהודים – זו עבירה על החוק. הר נויהוף מוצא פתרון והזהות שלה משתנה, קבלו את אסטריד!!!
לאורך כל הסיפור היא דואגת לגורל משפחתה היהודיה. היא רואה את ביתם העזוב ואת המקומות שבהם נהגו לבלות והיא מנסה לגלות להיכן נעלמו ומה עלה בגורלם.

סיפור נוסף, מקביל, הוא סיפורו של אונה. נערה בת עשרה שגורלה לא שפר עליה והיא נכנסה להריון. היא מגורשת מביתה, מגיעה לגרמניה, שם מצטרפת למעון לבנות כמוה ויולדת את תינוקה. כבר בלידה תינוקה נלקח ממנה וכמה ימים לאחר מכן היא מגורשת גם משם. במקרה היא מוצאת עבודה שבה היא מצליחה להשתכר שכר שבקושי מספיק לאוכל ומקבלת חדר מעופש עם מזרון לשינה בתחנת הרכבת. היא המנקה של תחנת הרכבת.
ביום אחד, בעודה מנקה את הרציף, היא שומעת מאחד הקרונות בכי של תינוק, הרבה תינוקות. היא מציצה אל הקרון ונדהמת לגלות המון תינוקות קטנים, חצי ערומים, מטונפים, שוכבים על חציר. אונה לא עמדה בפיתוי ולקחה בהחבא תינוק אחד לעצמה, ממש בלי לחשוב. כעת היא צריכה לשמור על זה בסוד, להחביא אותו, לטפל בו, וגם כמובן לעבוד בניקוי התחנה. בלתי אפשרי. היא נאלצת לברוח עם התינוק במעילה אל הלא נודע. לפחות יש לה תינוק, כתחליף לתינוק שילדה ונלקח ממנה.

איך הסיפורים נפגשים אתם בטח תוהים?

פטר עובד בקרקס, שוטט ביער בסמוך להיכן שחנה הקרקס ומצא את אונה מעולפה ולצידה תינוק. הוא הביא אותה למגורי הקרקס, שם הר נויהוף החליט להציל את אונה ולצרף אותה לקרקס. אסטריד התנגדה מאחר וחששה שסיפור הכיסוי שלה יחשף ולאחר שהר נויהוף היה נחרץ, הסכימו שתוך שישה שבועות אסטריד אמורה להכשיר את הנערה להיות לוליינית מקצועית. אם לא תצליח, אונה והתינוק ימשיכו בדרכם.
מה לאונה ולקרקס? זה ממנה והלאה… אונה מתעשטת ומבינה שזו הדרך היחידה שיש לה להציל את עצמה ואת התינוק. היא חייבת להצליח!

היחסים בין אונה לאינגריד גרועים בהתחלה, אך מהר מאוד בעקבות כמה אירועים שקרו משתפרים ומתהדקים. הן מבינות שכדי לשרוד הן חייבות אחת את השניה. הן מתאמנות יחד והקרקס יוצא לדרך. המטרה היא לברוח כמה שיותר רחוק מגרמניה, מציפורני הנאצים. הקרקס אכן יוצא לדרך עם אנשיו, עם החיות, עם כל הציוד, ועם הרבה סודות…

מה יעלה בגורלן של הגיבורות בסוף הסיפור? האם ינצלו? אתם חייבים לקרוא!

זהו אחד הספרים הכי מרגשים ומיוחדים שקראתי! סיפור מופלא על אנשים ממקומות שונים שרק רוצים לשרוד את הטירוף של המלחמה ולמצוא מעט שפיות בכל הסיוט הזה. אהבתי במיוחד את הזוית השונה של הסיפור למלחמה הארורה שהיתה. כל כך הרבה אנשים שכל מה שהם רצו זה לחיות ולתפוס רגעים של הנאה ושמחה בתוך כל הטירוף של המלחמה.
"בימים אלה, אדם יכול לסמוך על דברים מועטים מאוד. אבל כשאנחנו מוצאים יד לאחוז בה בשעה שאנו צועדים בדרך, אפילו הזמנים הקשים ביותר הופכים הטובים יותר והכפר הזר ביותר הופך לבית".

את הספר המקסים הזה קראתי בטיול משפחתי בגרמניה. תיאורי היערות, הרכבות, העיירות והכנסיות היו מוחשיים לי כל כך, חזקים, גם בזכות העובדה שראיתי אותם בעיני שלי וגם בזכות התיאורים והכתיבה המשובחת של הספר. לא פעם אפילו ירדו לי דמעות במהלך הקריאה, הרגשתי חלק מהסיפור.

זהו ספר על אומץ, תקווה, גבורה ובעיקר על חברות. רגישה אותי במיוחד החברות האמיצה בין אונה לאסטריד. אמנם החברות התחילה בצלילים צורמים, אך בהמשך… אתם חייבים לקרוא את הספר בשביל להבין. סיפור מקסים שטומן בחובו כל כך הרבה מסרים.
בדרך כלל אני מסיימת ספר ומיד מתחילה אחר. במקרה הזה אני לא מסוגלת, אני מרגישה שאני רוצה לתת לספר לשקוע ולהתייחד עם הסיפור והגיבורות. להחזיק אותו עוד קצת…

אז אם לא ברור עד עכשיו – זהו ספר חובה! ממליצה עליך בחום, חמישה כוכבים מנצנצים.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן