Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סיפורו של יתום
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 360
בזמן מלחמת העולם השנייה נערה הולנדית בשם אוּנה נכנסת להיריון מחייל גרמני ונאלצת לוותר על תינוקה. את לחמה היא מרוויחה בניקיון תחנת רכבת, ויום אחד היא מגלה קרון של פעוטות יהודיים שמיועדים להגיע למחנה ריכוז. דחף בלתי־נשלט גורם לנערה הצעירה לקחת את אחד הילדים כדי לנסות להציל אותו מן הגורל המר הצפוי לו. עם התינוק שהצילה, אונה מוצאת מקלט בקרקס גרמני נודד, אך כדי להשתלב בחיי הקרקס עליה ללמוד את רזי הלוליינות, ולשם כך היא צריכה לחדור את מחסום היחס הקר של אסטריד, לוליינית הטרפז הראשית. אולם כשהשתיים מגלות זו את סודה של זו, שתי אמניות הטרפז מבינות שהן חייבות לתת אמון אחת בשנייה כדי לשרוד. מחברת רבי־המכר האמריקאית פאם ג'נוף ארגה בסיפורו של יתום סיפור מרגש, ססגוני ומרהיב, שבמרכזו שתי נשים יוצאות דופן שמקריבות הכול ומצליחות לשרוד כנגד כל הסיכויים.

זהו עוד סיפור על מלחמת העולם השנייה, אבל הפעם מלחמת העולם השנייה היא רק הרקע ולא הסיפור, כך שגם מי שקשה לו ונרתע מספרים שכאלו יוכל לקרוא וייתכן שיפתח בעבורו צוהר לתקופה הכאובה ויחד עם זאת ייתן לו חוויה מרתקת במיוחד ונקודת מבט אחרת על התקופה.

על העלילה:
מלחמת העולם השניה. אוּנה נערה הולנדית בת 16 מתפתה לקיים יחסים עם חייל גרמני, מבחינתה זו אהבה מבחינתו זה פורקן.
כתוצאה מכך היא נקלטת להריון לא רצוי. כשהוריה מגלים זאת דורשים ממנה לעזוב את הבית! חסרת כל היא נזרקת לרחובות. בנסיעת ברכבת, אל הלא נודע, היא מקבלת כתובת למקום שייתן לה מחסה. זהו מוסד לנערות שיש סיכוי שישמור עליה שם עד הלידה. לתוכנית יש שם "לבנסבורן" – המטרה היא שהילד שיולד יועבר למשפחה גרמנית – אבל כשהילד נולד כהה – כל ההבטחות נמוגו. אונה שוב נזרקת לרחובות ובנה הרך הנולד נקרע ממנה, היא חייבת להתקיים ועובדת בניקיון בתחנת הרכבת. יום אחד היא מגלה קרון של פעוטות ומחליטה להציל תינוק שמאוד מזכיר לה את בנה (תינוק כהה) היא מצילה אותו מהגורל שעלול להיות לו.

עכשיו הבעיה שלה גדולה יותר כי מילא היא יכלה לשרוד אבל עם תינוק יהודי הסיכונים גדולים יותר. שוב עליה לברוח ממקום עבודתה ולהתקדם הלאה.. היא מוצאת מקלט בקרקס גרמני ומחוסר ברירה עליה ללמוד את רזי הלוליינות. בגובה רב לבצע סלטות באוויר או לשדר ביטחון שאין לה. האם תצליח לשרוד?!

אסטריד יהודיה לוליינית מדופלמת מבטן ומלידה. בעברה משפחתה ניהלה קרקס מאוד מוצלח, אבל גורלה נקשר עם בחור גרמני חיילו של הרייך הוא אהב אותה אהבת אמת, אבל האהבה הזו לא החזיקה את ניסיון האמון של חיילי היטלר. הרייך נתן הוראה מפורשת שכל גרמני שנשוי ליהודיה עליו להתגרש.
אסטריד, נזרקת לרחוב חסרת כל בצו גירוש שאין עליו עוררין. היא חוזרת לבית משפחתה, אבל היה כבר מאוחר מידי המשפחה התפרקה, נעלמה ולא ידוע מה עלה בגורלה. היא מתרפקת על דלתו של השכן הגרמני שאף הוא מנהל קרקס. אדון הר ניהוף ריחם עליה ואסף אותה תחת חסותו.
שמה של לוליינית מדופלמת הולך לפניה וביצועי אקרובאטיקה שלה משתפרים ומתעלים על פני האחרות.

גורלן של שתי הנשים נקשר זו בזו בעל כורחן ועליהן ללמוד לסמוך אחת על השנייה. כל אחת מסתירה סוד גדול, אבל עד שלא יבטחו אחת בשנייה לא יוכלו לבצע תרגילים בגובה רב.

בספר ישנם שתי נשים מרכזיות, דעתניות ומאוד דומות למרות שעשרות שנים מפרידים ביניהם ושכל אחת בודקת, חוששת אחת מהשנייה משהו בכל זאת מושך אותן להיות ביחד. בהתחלה זה הגורל ובסוף זה הישרדות. קראתי את הספר בנשימה עצורה ולא יכולתי להניח אותו לרגע מהיד

לסיכום
רק רציתי להגיד שזה סיפור מלחמת העולם השנייה קליל. אין נגיעה בזוועות, הכל מסביב ומאוד מיוחד על קרקס שנודד בין ההפגזות הרבה פוליטיקה מסביב…. הדרך של הגרמנים כביכול לשמור על שפיות נפשית ולגרום לכולם לחשוב שהחיים ממשיכים כהרגלם.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן