Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סיפורו של יתום
בזמן מלחמת העולם השנייה, נערה הולנדית בשם אוּנה נכנסת להריון מחייל גרמני ונאלצת לוותר על תינוקה. את לחמה מרוויחה אוּנה בניקיון מסילת רכבת, ויום אחד היא מגלה קרון של פעוטות יהודיים, שמיועד להגיע למחנה ריכוז. דחף בלתי נשלט גורם לנערה לקחת את אחד הילדים, ולנסות להציל אותו מאימת גורלו. עם התינוק שהצילה, אונה מוצאת מקלט בקרקס גרמני, אך עליה ללמוד את רזי הלוליינות כדי להשתלב בקרקס הנודד. הדבר קשה במיוחד בשל יחסה הקר של לוליינית הטרפז הראשית, אסטריד. בדומה לאונה שדואגת לתינוק היהודי שהבריחה, גם אסטריד היהודייה חוששת לגורלה, וכשהשתיים מגלות זו את סודה של זו, נוצר ביניהן קשר חזק. שתי אמניות הטרפז מוכרחות לתת אמון זו בזו ולהיאחז אחת בשנייה כדי לשרוד. מחברת רבי-המכר האמריקאית פאם ג'נוף ארגה בסיפורו של יתום סיפור מרגש, צבעוני ומרהיב, שבמרכזו שתי נשים יוצאות דופן שמקריבות הכול, ומצליחות לשרוד כנגד כל הסיכויים.

"הקרקס תמיד מביא איתו אור למקומות שאותם הוא פוקד. עכשיו זה ממש חבל הצלה..אם אנחנו עוד מסוגלים לתת להם את התחושה הזאת, הרי שהקרקס עדיין לא מת… נשרוד גם עכשיו." (עמוד 108)

לכאורה זהו עוד רומן היסטורי על מלחמת העולם השנייה, אך הסופרת בחרה להתמקד בנושא שאינו מוכר. זהו סיפורו של קרקס משפחתי שהמשיך לפעול גם בזמן המלחמה, מתוך ניסיון לשמור על קומץ של שפיות גם בימים בהם שלט השיגעון.

אונה נכנסת להריון מחייל גרמני ואביה מגרשה מהבית, לאחר הלידה היא נאלצת למסור את בנה לליבנסבורן בכדי שיגדל ויקבל חינוך למופת במשפחה ארית. לאחר הלידה היא מנסה לשרוד,ומוצאת עבודה בניקיון של תחנת רכבת.

בתחילת הספר יש תיאור מצמרר של אונה שבאחד הימים מגלה קרון רכבת מלא בתינוקות יהודיים, חלקם כבר גוססים, חלקם מתים. הרגע הזה בו אונה מזועזעת מהמראה, בו היא תוהה מה יעלה בגורלם ומה עלה בגורל הוריהם – הוא רגע מטלטל. ואז בשבריר שנייה אונה מקבלת החלטה אמיצה, היא לוקחת את אחד התינוקות ובורחת איתו.

כאשר קרקס נודד מוצא אותה הוא מציל את חייה ואת חיי התינוק. מנהל הקרקס מחליט לאמץ אותה לצוות הקרקס בתנאי שתלמד להיות לוליינית טרפז. הוא מצמיד לה כחונכת את אסטריד הלוליינית הראשית,המגלה כלפיה יחס עויין ומנוכר. ללא שום ניסיון בלוליינות אבל עם המון כוח רצון, אונה עושה הכל כי לשרוד ולהציל גם את תיאו התינוק שאימצה.

חיי הקרקס מלאי סיכון ופחד, סכנת המוות מרחפת עליה ועל שאר האומנים באופן יומיומי, ואט אט המלחמה נותנת את אותותיה גם על הקרקס ועל העובדים שבו – הפועלים, האמנים, בעלי החיים וכו'.

הספר מתמקד בשתי הנשים אונה ואסטריד. נשים אמיצות וחזקות, המסכנות את חייהן , לכל אחת סודות מהעבר המאיימים עליה. שתיהן חדורות מטרה ואין שום דבר שיוכל לעצור אותן!
במהלך העלילה הן בונות את האמון ביניהן, ומבינות כי בשביל לשרוד הן צריכות לפעול כצוות ולבטוח אחת בשנייה. שתיהן חוות שבר ואובדן ונאלצות לקבל החלטות אמיצות והרות גורל.

את הספר קראתי בנשימה עצורה! העלילה מרתקת, חיי הקרקס מלאי קסם וסכנות, וסיפורן המטלטל של אונה ואסטריד מרגש עד דמעות.
העזרה ההדדית בקרקס וההתייחסות לכל אחד ואחת כשווה בין שווים, גם בתקופה נוראית בה זה לא היה מובן מאליו, וגם במחיר של סיכון החיים, נוגעים ללב.
הניסיון לשמור על שגרה ונורמליות לאורך כל הדרך בהנהגתו של מנהל הקרקס – הר נויהוף, תוך הצלת חיי אנשים ע"י כל מיני תחבולות, מדהים ומעורר התפעלות.

לסיכום: ספר מטלטל על הקרבה עצמית, אובדן ואומץ לב. לכל חובבי הז'אנר צפויה חוויה מרגשת!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן