Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סיפורו של יתום
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 346
בזמן מלחמת העולם השנייה נערה הולנדית בשם אוּנה נכנסת להיריון מחייל גרמני ונאלצת לוותר על תינוקה. את לחמה היא מרוויחה בניקיון תחנת רכבת, ויום אחד היא מגלה קרון של פעוטות יהודיים שמיועדים להגיע למחנה ריכוז. דחף בלתי־נשלט גורם לנערה הצעירה לקחת את אחד הילדים כדי לנסות להציל אותו מן הגורל המר הצפוי לו. עם התינוק שהצילה, אונה מוצאת מקלט בקרקס גרמני נודד, אך כדי להשתלב בחיי הקרקס עליה ללמוד את רזי הלוליינות, ולשם כך היא צריכה לחדור את מחסום היחס הקר של אסטריד, לוליינית הטרפז הראשית. אולם כשהשתיים מגלות זו את סודה של זו, שתי אמניות הטרפז מבינות שהן חייבות לתת אמון אחת בשנייה כדי לשרוד. מחברת רבי־המכר האמריקאית פאם ג'נוף ארגה בסיפורו של יתום סיפור מרגש, ססגוני ומרהיב, שבמרכזו שתי נשים יוצאות דופן שמקריבות הכול ומצליחות לשרוד כנגד כל הסיכויים.

רק טיפש לא מפחד. אנחנו זקוקים לפחד כדי להישאר צלולים.

גרמניה 1944
אונה וייל היא נערה הולנדית בת 17 שנכנסת להריון מחייל גרמני, אך כאשר הוריה מגלים על כך הם שולחים אותה מהבית בבושת פנים למוסד לנערות הרות.
אונה מתגלגלת לבזהיים כדי ללדת שם את תינוקה בתקווה שהוא יצורף לתוכנית לבנסבורן אבל התינוק שנולד כהה ולא נראה ארי טהור, לא נכנס לתוכנית ומועבר לבית מאמץ.
אונה עוזבת את המוסד ומוצאת עבודה כמנקה בתחנת רכבת ושם היא נתקלת בכל הזוועות והאכזריות שמבצעים הגרמנים כלפי היהודים.
יום אחד היא מגלה בתחנה קרון מלא בתינוקות שנלקחו מהוריהם היהודים והיא מחליטה להציל את אחד התינוקות ששוכב שם על הרצפה כשהוא תשוש.
אונה לוקחת את התינוק ובורחת איתו לאזור הכפרים.
אונה והתינוק כמעט מתים באמצע סופת שלגים בזמן שהם בורחים מהחיילים הגרמנים, למזלם הם ניצלים ע"י בחור ששייך לקרקס נודד בשם קרקס נויהוף.
הקרקס חונה במקום שנקרא דרמשטט ושם אנשי הקרקס מתאמנים לפני שהם ייצאו לנדוד בדרכים.
מנהל הקרקס מציע לאונה להצטרף אליהם בתור לוליינית והוא מספח אליה מדריכה בשם אסטריד, אישה יהודיה שנישאה לחייל גרמני וננטשה, והוריה נהלו קרקס מתחרה.
אסטריד נסה על חייה והיא משתלבת בחיי הקרקס בתקווה למצוא את בני משפחתה שעקבותיהם נעלמו מזה מספר חודשים.

כל אחד צריך להסתיר את האמת ולהמציא לעצמו זהות חדשה כדי לשרוד (עמ' 94)

אסטריד לא חושבת שנערה חסרת ניסיון יכולה ללמוד תוך שישה שבועות בלבד להיות לוליינית ולנוע על הטרפז המעופף אבל היא לא רוצה להמרות את פיו של המנהל שלה והיא גם יודעת שאם לא תעזור לאונה, היא עלולה למצוא את עצמה שוב בשלג הקר יחד עם התינוק.
אונה נכנסת לתוך משטר אימונים מטורף ומפרך, אבל היא לא מתייאשת ומוכנה לעשות הכל כדי להצליח למרות שאסטריד קשוחה איתה ואין אצלה הנחות.
אסטריד מערימה מכשולים על אונה בתקווה שהיא תיכשל ותעזוב מעצמה אבל זה לא קורה כי אונה אמיצה ונחושה.
אונה נקשרת מאד לתינוק אותו היא מכנה: תיאו. היא מרגישה שהוא כמו התינוק האבוד שלה אותו מסרה לאימוץ מספר חודשים לפני כן.
לאט לאט גם נרקם קשר חברות חזק בינה לבין אסטריד שמנסה לגונן על הנערה הצעירה ובתוך כל זה גם משתדלת לחיות את חייה ולנהל חיים רומנטיים עם ליצן הקרקס, גבר בשם פטר.
אונה מספרת לאסטריד את האמת אודות תיאו ואסטריד מגלה לאונה שהיא יהודיה, שתיהן בודדות ושתיהן ננטשו והדברים שכל אחת מהן חוותה מחזקים את הקשר ביניהן.
שתי הנשים עושות הכל כדי לשרוד בתוך עולם מטורף כאשר הסכנה אורבת בכל פינה אבל האם הן יצליחו להנצל מידי הנאצים ולחיות חיי חופש ושלווה?

העלילה כתובה דרך עיניה של אונה ודרך עיניה של אסטריד.  סיימתי את הספר עם  דמעות בעיניים. "סיפורו של יתום" זהו ספר על חברות אמת, אומץ בימים קודרים של מלחמה קשה, נפתולי הגורל, חמלה אל מול אכזריות ורשע ובעיקר ספר על מלחמת הישרדות.
אהבתי את דמותה האמיצה של אונה, התמימות שלה גרמה לה להיות חזקה ולא לדעת פחד מהו.
העלילה היתה מרתקת ומסקרנת והסיפור הוכיח שהמלחמה לא פסחה על אף אחד, גם לא על אלה שרק רצו לספק בידור ולשמח אחרים. אהבתי לקרוא על עוד פן של המלחמה ועל עזרתם של אנשי הקרקס
ותרומתם למאמץ המלחמתי (או יותר נכון, מאמץ נגד המלחמה) – לא להחמיץ את הספר הזה!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן