Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לילי דה יונג
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 332
אישה צעירה מוצאת את האהבה הגדולה של חייה. אלא שכאשר היא יולדת במוסד לאימהות לא נשואות בפילדלפיה של שנת 1883, נאמר לה שהיא חייבת לוותר על בתה כדי להימנע מחיי עוני ובושה. אבל היא בוחרת להשאיר אותה. כשהיא הרה, נעזבת על ידי אהובה, ומורחקת מביתה הקווקרי וממשרתה כמורה, לילי דה יונג נכנסת למוסד צדקה שבו יולדות נשים שחטאו. היא המומה מהאופן הנואש שבו בתה התינוקת זקוקה לה, ומן המהירות שבה החיבור ביניהן כובש את ליבה. אימהות במצב שלה ניצבות בפני דעות קדומות פוגעניות ולכן רובן מוותרות על התינוקות שלהן. אך לילי לא יכולה לקבל זאת. היא נלחמת בגינוי המוסרי ובמצוקה הכלכלית במאמץ לשרוד יחד עם התינוקת שלה. לילי מגלה את רגשותיה ומספרת את סיפורה ביומן שהיא כותבת, והיא לוקחת את הקוראים למסע – ממוסד הצדקה העני אל ביתה של משפחה עשירה  – אל רחובותיה של עיר אמריקנית מתפתחת.  

זהו סיפור המסופר כיומן אישי של בחורה שעולמה התהפך עליה ברגע אחד של שכרון חושים וחוסר תשומת לב. רגע שבגללו מצאה את עצמה מאוחר יותר נלחמת להשיג את הצרכים הבסיסיים ביותר כדי לחיות ולשרוד.

בשנת 1883,בגיל 22  לילי דה יאנג מתייתמת מאימה . בת דודתו של האב עוברת לגור איתם ולילי מגלה שהיחסים ביניהם לא לגמרי תמימים. כתוצאה מכך אביה, בעל עסק לבניית רהיטים, מנודה חברתית מהקהילה הדתית שנקראת "עמותת הידידים", והיא אינה מורשית להמשיך לעסוק במשרתה כמורה.

אחיה פיטר המיועד לרשת את העסק של אביה ועוזרו האישי של אביה יוהאן, מחליטים לעזוב את הכל מאחור, לנסוע לעיר הגדולה ולהתחיל שם חיים חדשים. רגע לפני שהם עוזבים יוהאן מבטיח ללילי הבטחות יפות של אהבה ,ואומר לה כי ברגע בו יסתדרו ויתמקמו מיד יקראו לה להצטרף אליהם.

ברגע אחד של פיתוי ואמונה עיוורת באהבה היא נכנעת לתשוקה. לוקח מעט זמן עד שהיא מגלה את התוצאות ומבינה שהיא בהריון. יוהאן ופיטר נעלמו ללא זכר. לילי ממתינה בקוצר רוח למכתב מהם שממאן להגיע, והיא נותרת חסרת אונים.

מתוך ניסיון להסתיר את מצבה העגום, היא מחפשת פתרון לבושה, בורחת מהבית, ופונה למעון צדקה לנשים בהריון שאינן נשואות. מטרת המעון היא לסייע לנשים במצב זה לעבור את תקופת ההיריון והלידה במקום מסתור. לאחר הלידה הילדים נלקחים ונמסרים לאימוץ, כך שאותן האימהות תוכלנה להסתיר את ה"כתם" הזה בחייהן.
זהו גם תכנונה של לילי: לאחר הלידה למסור את בנה/ביתה ולחזור לחייה הקודמים. אך כאשר מגיע הרגע והיא נדרשת לכך, היא מרגישה שאינה מסוגלת להתנתק מביתה ומכאן ואילך עוברות עליהן תלאות רבות.

זהו ספר על אומץ לב, על אישה שבניגוד לכל המוסכמות החברתיות, המתאימות לאותה התקופה, מחליטה לעשות הכל למען ביתה. היא לוחמת למען הזכות הבסיסית של ביתה לאהבת אם ולמען התקווה שיום יגיע והחיים שלהן יהיו טובים ויפים יותר. באופן יוצא דופן היא מוכנה לסבול פיזית (מחסור, כאב, רעב וכו') ונפשית (נידוי חברתי)  למען האיחוד שלהן.

הספר מלא בכאב המבוסס על סיפורים אמיתיים מתקופת המאה ה-19, על נשים אומללות ,שלרוב מתוך אונס נכנסו להריון, והגברים האחראים למצבן נעלמו או התכחשו, וכך הן נאלצות לעבור את תקופת ההיריון והלידה בנידוי חברתי, ולבסוף לוותר על היקר להן מכל.
יאמר לזכותן של מנהלות המוסד במקרה של לילי שהן בהחלט ניסו להקל ולעזור לאותן נשים אומללות. אך עם כל זאת המטרה הייתה אחת, לפיה התינוק/ת שייוולדו לא יישארו אצל אמם, וזה מה שכל כך כואב.

הספר מרתק וכתוב בצורה יפה, הסיפור של לילי מסקרן ומותח. אין ספק שנהניתי לקרוא אותו, אע"פ שקשה לומר שנהניתי מלכאוב את תחושותיה ורגשותיה של לילי.. הספר גורם לנו להודות כל יום על החיים השגרתיים שלנו עם ילדנו, ועל הזכות הבסיסית לאהוב אותם ולדאוג להם.
לסיכום ממליצה בחום!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן