Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סיפורה של לילי דה יונג
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 332
אישה צעירה מוצאת את האהבה הגדולה של חייה. אלא שכאשר היא יולדת במוסד לאימהות לא נשואות בפילדלפיה של שנת 1883, נאמר לה שהיא חייבת לוותר על בתה כדי להימנע מחיי עוני ובושה. אבל היא בוחרת להשאיר אותה. כשהיא הרה, נעזבת על ידי אהובה, ומורחקת מביתה הקווקרי וממשרתה כמורה, לילי דה יונג נכנסת למוסד צדקה שבו יולדות נשים שחטאו. היא המומה מהאופן הנואש שבו בתה התינוקת זקוקה לה, ומן המהירות שבה החיבור ביניהן כובש את ליבה. אימהות במצב שלה ניצבות בפני דעות קדומות פוגעניות ולכן רובן מוותרות על התינוקות שלהן. אך לילי לא יכולה לקבל זאת. היא נלחמת בגינוי המוסרי ובמצוקה הכלכלית במאמץ לשרוד יחד עם התינוקת שלה. לילי מגלה את רגשותיה ומספרת את סיפורה ביומן שהיא כותבת, והיא לוקחת את הקוראים למסע – ממוסד הצדקה העני אל ביתה של משפחה עשירה  – אל רחובותיה של עיר אמריקנית מתפתחת.

פילדלפיה שנת 1883
לילי דה יונג היא מורה בת 23 שמוצאת את עצמה יום אחד במקלט לתינוקות ולנשים הרות ולא נשואות בפילדלפיה.
רק שנה לפני כן נפטרה אמה מתאונה קשה ואביה מיהר להתחתן עם בת דודתו למורת רוחם של אנשי האזור וגם למורת רוחה של לילי עצמה.
כשלילי מגלה שהיא בהריון מהארוס שלה שהלך לחפש את מזלו ועקבותיו נעלמו באפלה, היא נאלצת לעזוב את בית אביה ולחפש מקום בטוח בו תוכל ללדת בשקט ולשקם את חייה.
במקלט לילי פוגשת נשים ונערות שונות, כאלה שעברו אונס והתעללות ונכנסו להריון לא רצוי או שאר נשים שננטשו כשכרסן בין שיניהן.
כל אחת והסיפור הכאוב שלה כשבחוץ מחכה להן גורל אכזר והן צריכות להפרד מהתינוק שילדו או לצאת איתו אל הלא נודע ולהתמודד עם קשיי פרנסה והרמת גבה על היותן אמהות לא נשואות.

אני תוהה מה יקרה לי ולתינוק כשנעזוב את המקום. אני תוהה מי תהיה האישה שתתפוס את מיטתי, אני מתבוננת מבעד לחלון בכוכבים הרחוקים וחושבת, מה התוחלת של כל הסבל הזה?  (עמ' 60)

לאחר שלילי יולדת את בתה במקלט וצופה בנשים שנוטשות את המקום ללא התינוק שלהן, היא מתלבטת האם היא מוכנה נפשית ופיזית להיפרד אף היא מבתה.
היא מתחבטת האם למרוד במוסכמות ולהשאיר את בתה איתה או למסור אותה לאימוץ וכך להבטיח את עתידה ולהוריד עול מעל לבה.
הדילמה קשה, אם תשאיר את בתה איתה היא גוזרת על שתיהן חיי עוני וקשיים כלכליים אך אם תמסור אותה, הילדה עלולה ליפול על משפחה שתנצל אותה בעתיד כדי להתפרנס באמצעותה.
לילי עוברת גלגולים ותלאות רבות, עוני, רעב, השפלה וניצול הם מנת חלקה.
היא מתארת את כל הקורות אותה ביומנים שהיא כותבת ושם נפרש לעיני הקורא סיפור מטלטל, קשה וקורע לב.

האם תצליח לילי לשקם את חייה? האם תתאחד עם בתה התינוקת ותצא ממעגל העוני?

הספר הזה טלטל את נפשי, נדהמתי מהפרימיטיביות של אותה תקופה, הגזענות וצרות האופקים כלפי נשים ובעיקר חוסר השיוויון בין מעמדות של עשירים ועניים ובין גברים לנשים.
הדעות הקדומות של אותה תקופה מנעו מאישה שהיתה אם ללא בעל להצליח והיא נחשבה למוקצת ומנודה ולא יתקבל הדעת שהיא תוכל לפרנס את עצמה ללא גבר ברקע.
לילי היא נפש חופשיה ואישה שהקדימה את זמנה ברוח ובנשמה החופשית שלה, הערצתי את דמותה ואת כוחות הנפש שלה להלחם על מקומה בעולם ועל הרצון לגדל את בתה לבדה.
הספר הזה מטיל אור על תקופה לא פשוטה ותודה לאל שנולדנו לזמנים נאורים ומודרנים בו נשים יכולות להיות חופשיות, דעתניות ובעלות זכויות כמו לכולם – ספר חובה לקריאה!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן