Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סיפורה של הבת
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 287
ברלין, 1939. החלומות שטוו אמנדה שטרנברג ובעלה יוליוס לבנותיהם מתנפצים כשהנאצים משתלטים על ברלין, שורפים את חנות הספרים המשפחתית שלהם ושולחים את יוליוס למחנה ריכוז. אמנדה הנואשת להציל את בנותיה, נמלטת לדרום צרפת בתקווה למצוא מקלט בבית ידידה. בדרך לשם יש סיכוי נוסף לבריחה בספינת פליטים המפליגה לקובה, ועל המזח אמנדה נאלצת לקבל החלטה בלתי אפשרית שתרדוף אותה לשארית חייה. היא מגיעה לדרום צרפת, אך ההפוגה הקצרה נקטעת עם הגעת הנאצים, ואמנדה מוצאת את עצמה במחנה עבודה שבו היא שבה ובוחרת בקורבן הרואי. ניו יורק, 2015. אליז דובאל בת השמונים מקבלת שיחת טלפון מאישה המביאה לה מכתבים מתקופה וממדינה שאילצה את עצמה לשכוח. אליז היא צרפתייה קתולית שהגיעה לניו יורק אחרי מלחמת העולם השנייה, והיא נדהמת לגלות שאלה מכתבים בגרמנית מאמה, אותם כתבה בזמן המלחמה. למרות מאמציה של אליז להדוף את עברה, שבעה עשורים של סודות מתחילים להתפורר. סיפורה של הבת מבוסס על אירועים אמיתיים, ומתעד את אחת הזוועות המחרידות שהנאצים ביצעו במהלך המלחמה, טבח התושבים של הכפר הצרפתי אוֹרָדוּר-סוּר-גְלאן על ידי חיילי הוואפן אס-אס. בהוראות נשיא צרפת דה-גול, הכפר מעולם לא הוקם מחדש ונותר בהריסותיו כאנדרטת זיכרון. הספר הזה הנו סאגה משפחתית יפהפייה וסוחפת על אהבה, הישרדות וגאולה בצלה של מלחמת עולם. ארמנדו לוקאס קוראה הוא עיתונאי, עורך וסופר עטור פרסים מטעם האיגוד הלאומי להוצאות לאור בספרדית, והחברה לעיתונות מקצועית. הוא מחבר רב המכר הבינלאומי The German Girl שתורגם לשלוש-עשרה שפות. "נצחי וחובה לקריאה." -פיפל "עוצמתי... שופך אור על פיסה עצובה מההיסטוריה של השואה." Kirkus Review "סיפור מרתק, שובר לב וגואל כאחד, ספוג אירועים היסטוריים מזעזעים ומעשי חמלה הרואיים שיעלו בכם הרהורים על הדברים הטובים והרעים ביותר שהלב האנושי מסוגל להם." -ליסה וינגייט, סופרת

ברלין 1939, אמנדה ויולוס שטרנברג הם זוג צעיר שכל החיים לפניו. אמדה נושאת ברחמה את התינוקת שלהם, הקליניקה של יולוס משגשגת ואמנדה עובדת להנאתה בחנות הספרים היקרה שלה. הנאצים מתחזקים וצוברים כוח ובין השאר אוסרים על אחזקת ספרים שהרעיון שלהם נוגד את עקרונותיהם או שמא חלילה הם לא כותבים ארים. כל ספרי התועבה נשרפים ברחובות במדורות ענק. לא רק הספרים נשרפו, נשרפו גם ליבם של הרבה אנשים שהיה להם אכפת.

המשפט של הנרייך היינה הידהד בראשם ולא הירפה " במקום בו שורפים ספרים ישרפו גם בני אדם"…

החיים בגרמניה הופכים הזויים מרגע לרגע. יום אחד מבשרים לאמנדה שבעלה האהוב נלקח על ידי הגרמנים למחנה רק בשל היותו יהודי. היא ניסתה להיות חזקה ולהמשיך את חייה עם שתי הבנות שלהם אבל באמת שהיה קשה. החלו איסורים רבים על היהודים והיה קשה לראות את בתי הכנסת שנשרפים, את ההגבלות על היהודים ואת המכות וההשפלות שספגו.
איש אחד מדפק על דלתה של אמנדה ומספר לה כי בעלה לא שרד את המחנה. מה שכן הוא הצליח לסדר לבנותיהן בדרך לא דרך אשרה ושיט באוניה לקובה לבית אחיה שגר שם. הבנות יכולות להיות שם מוגנות. הוא לא הצליח לסדר גם לה אשרה. האם תשלח שתי בנות קטנות אל הלא נודע באוניה לארץ זרה? האם עדיף שיסבלו בגרמניה בשל היותן יהודיות יחד איתה? דילמה מטורפת לאמא ולכל אישה… אמנדה בחרה להציל את הבנות.
בהחלטה של רגע היא משנה מעט את דעתה וגם את חייה של הבנות.

היא נמלטת לעיירה בדרום צרפת, בה חשבה שתהיה מוגנת, אך גם לשם הגרמנים הצליחו להגיע. הם כבשו את צרפת ומהר מאוד ההגבלות על היהודים הגיעו גם לשם. גם היא נשלחת למחנה עבודה קשוח שם היא מנסה לשרוד כשבנותיה האהובות עומדות אל מול עיניה. היא תעשה הכל כדי להציל אותן ואולי גם לשרוד.

אם תרצו לגלות האם אמנדה ובנותיה שרדו, האם הן הצליחו לעשות את הבלתי יאומן? תצטרכו לקרוא את הספר בעצמכם.

חייבת לציין שקראתי את הספר בשקיקה, הוא היה נוגע ומרתק אבל לצערי רק עד האמצע מבחינתי. מאמצע העלילה התחברתי אליה פחות כך שחווית הקריאה שלי נפגעה מעט. הקשר אבד לי עם הדמויות ולא אהבתי את הכיוון שבחר הסופר להמשיך את הסיפור.
לגמרי מציעה לכם לנסות בעצמכם, מאמינה שזה עיניין של חיבור אישי, הסיפור מקסים!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן