Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Cinder
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2012
מס' עמודים: 335
הרחובות של ניו־בייג'ין רוחשים סכנה. מגפה קטלנית מתפשטת ברחבי הארץ. הרחק מלמעלה צופים במתרחש בני הלבנה, אורבים לרגע של חולשה. בלב העיר גרה סינדר בת השש־עשרה — מכונאית מחוננת עם עבר מפוקפק ועתיד חסר תקווה. אבל יום אחד ניצב בפתח בית המלאכה שלה יורש העצר, הנסיך קאי, והוא מבקש לשכור את שירותיה. סינדר חוצה לראשונה את חומות הארמון ומגלה אט־אט שנועד לה תפקיד גדול לא רק בחיי הנסיך אלא בחייה של הארץ כולה. כי בסינדר יש משהו מיוחד, משהו שרבים מוכנים לשלם בעבורו מחיר יקר...

סינדר היא נערה בת 16, שעברה הרבה דברים יחסית לחייה הקצרים. היא חיה בבית קטן עם אימה החורגת ושתי אחיותיה החורגות (נשמע לכם מוכר? זה בדיוק זה.) בעיר העתידנית, ניו-בייג'ינג.
בילדותה עברה סינדר תאונה מצערת בה אביה ואימה נהרגו. ואילו היא נפצעה וכחלק מהריפוי שלה היא הפכה לסייבורגית. כלומר שחלק מאיברי גופה הוחלפו על ידי חלקים מכאניים (רמז בכריכה).
ניו-ביינג'ינג ובערך כל כדור הארץ, מתמודדים עם שתי בעיות קשות. הראשונה היא: מגפה קטלנית. ואילו השנייה היא: היא גזע של אנשים בעלי "מתת" שהתיישבו על הירח.

סינדר היא מכונאית במשרה מלאה, היחידה בשוק של ניו-בייג'ינג. יום אחד הנסיך קאי, יורש העצר של חבר העמים המזרחי בכדור הארץ, ניצב בפתח בית המלאכה שלה ומבקש לשכור את שירותיה.
סינדר מספרת לאחותה החורגת, פיאוני, על הפגישה שלה עם הנסיך הפופולרי. לאחר כמה ריכולים על הנסיך כמו: מה היו מעשיו שם ואפילו פרטים עסיסיים עליו פיאוני אומרת שיש שמועות שהנסיך יתחתן עם המלכה לונה, בברית נישואים בין הממלכות.

לונה היא מלכת בני הירח, שהתיישבו ופיתחו את היכולת לתפעל את החשמל הביולוגי, המאפשר להם לשלוט במוחם ובתחושותיהם של אחרים.
אחותה הגדולה נהרגה לפני מספר שנים ולונה נחשדה כמי שהרגה אותה ואת בתה סלין, שהייתה אמורה לרשת אותה. בממלכת בני הירח יש קונספירציות שגורסות שהנסיכה סלין שרדה ואפילו מסתובבת ביניהם…

בעוד שהמלכה לונה מנסה לשכנע את הנסיך קאי להתחתן איתה שוב ושוב, קאי מנסה למצוא את היורשת האמיתית של של בני הירח, את סלין. הרוב מאמינים כי סלין אכן מתה ונרצחה על ידי לונה כשעוד הייתה צעירה, אך יש שמועות בודדות שהיא שרדה. הנסיך קאי נחוש למצוא אותה ולהוכיח שהן נכונות. הסיבה היא שהוא מקווה שסלין תהיה ידידותית לכדור הארץ מאשר המלכה לונה האכזרית, שנחשדת בכוונותיה לגבי כדור הארץ.

לאורך כל הספר אנחנו רואים את סינדר חווה כל מיני מקרי גזענות והשפלה בגלל שהיא סייבורגית. גם מצד אימה החורגת שלא מסתירה את העובדה שסינדר איתן רק בגלל  בעלה הכריח אותה להבטיח שהיא תשמור על סינדר. היחידה שנחמדה אליה היא חברתה האנדרואידית איקו, שמאז ומתמיד הייתה לצידה של סינדר, לטוב ולרע.

מכאן מתחילה העלילה להתגלגל. סינדר מגלה מלא דברים חדשים שלא הייתה מודעת אליהם בנוגע לחייה, שלעיתים מביאים לאותה לכדי סכנת חיים ומסכנים גם את סביבתה.

"סינדר" הוא הספר הראשון בסדרת "תולדות הלבנה" (The Lunar Chronicles #1).
סינדר הוא סיפור שמתבסס על האגדה הידועה סינדרלה. אני אישית חשבתי שהסגנון הזה (הילדה האאוטסיידרית והנסיך על הסוס הלבן שמציל אותה) כבר חרוש מכל הכיוונים, עד שהתחלתי לקרוא את סינדר.
שם אפשר לראות שהסופרת מריסה מאייר יוצאת מהקופסה, לא נופלת לקלישאות של סיפור סינדרלה שכולנו מכירים. סיפור שאמא שלנו הייתה קוראת לנו לפני השינה. אז לא, פה זה שונה.
קודם כל הרקע שונה מעולם האגדות, הסופרת לוקחת אותנו לעולם העתידני, בעוד מאות שנים. במקומות בהם הטכנולוגיה והרפואה מתקדמים, מעבר למה שאנחנו מכירים.
שנית, סינדר אינה תלותית ובטח לא מחכה לנסיך על הסוס הלבן שיציל אותה.

אם אתם גם חובבי רומנטיקה, אני יכולה להבטיח לכם שלאורך כל סדרת הספרים יש כל מיני קטעים חמודים ואפילו כמה זוגות שנוצרים במהלכה, שאני אישית מאוד התחברתי לרעיון ואהבתי.

האם קאי יצליח למצוא את הנסיכה סלין? מה יעלה בגורל כדור הארץ שנמצא בסכנה בגלל המגפה והאויבים מהירח? האם ברית הנישואים של קאי עם המלכה לונה תתממש?

את כל זה תגלו בספר "סינדר" ובהמשך הסדרה…

נעה ארוון

בבוקר תלמידה משקיעה בתיכון ובשאר היום והלילה צמודה לספרים, נוער אבל לא רק. מוזמנים לעקוב אחריי גם בטיקטוק: www.tiktok.com/@noaaravon או חפשו את Noaaravon

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן