Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סימן שאלה הוא חצי לב
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 343
לאלין בולס יש חיים מושלמים. היא צלמת אופנה מצליחה בניו יורק, יש לה בעל נפלא, רגיש ואוהב – סאם, ובת בת שבע–עשרה – אליס. אבל כאשר אלין מקבלת מכתב ובו ציור של כוכבים מפרדריק, חבר ילדות מהתקופה שבה גדלה בעוני באי נידח סמוך לחופי שוודיה – היא מנסה להתעלם ממנו כדי להתמקד יותר במה שקורה לה: בחיי הנישואין המושלמים שלה נִבעו סדקים והיא אינה מצליחה להביא את עצמה לטיפול זוגי, ואליס בתה הולכת ומתרחקת ממנה. פרדריק הוא קול מן העבר שאלין עשתה כל שביכולתה לשכוח ולהסתיר אותו מפני כולם, אפילו מאלה הקרובים אליה ביותר. מכתבו של פרדריק מעורר את זיכרונותיה משוודיה והאנשים שהשאירה מאחור, את הסודות ואת האירוע האיום שבגללו נאלצה לברוח מהאי לבלי שוב, והביא לנתק גמור מן המשפחה שהשאירה שם. אלין מבינה שהדרך היחידה להציל את משפחתה הנוכחית היא לגלות לסאם ולאליס את הסודות מעברה, יהיו כאובים ככל שיהיו. רומן מתוק–מריר מבית היוצר של סופיה לונדברג, מחברת רב–המכר ‘פנקס הכתובות האדום’ שיצא אף הוא בהוצאת מודן. הספר הוא רב–מכר בארצות סקנדינביה, וזכויות התרגום שלו נמכרו ל– 34 מדינות

יש ספרים שתופסים אותי כבר מהעטיפה. חשבתי שהספר הוא קליל ורומנטי אך מהר מאוד הבנתי שזה הרבה מעבר וקשה לי להניח מהיד. סיפור עוצמתי על תפיסת הילדות, סודות משפחה וגלגולים בחיים.

כל כך  הרבה קורה במהלך החיים. אירועים הופכים לזיכרונות ונאספים בתוכנו. הם בונים אותנו. הם משפיעים על מי שאנחנו ועל מה שאנחנו עושים.

הספר עובר בין העבר בשבדיה בשנת 1979 בכפר קטן בו גדלה אלין עם משפחתה להווה בניו יורק  בשנת 2017.

היוודה, גוטלנד,  הוא כפר קטן על האי בו גדלה  אלין, בתם הבכורה של מריאן ולאסה, אחות לאדווין ואריק. המשפחה חיה בעוני מחפיר, האב האלכוהוליסט נאסר ונכלא בכלא ליד שטוקהולם. חיי המשפחה קשים אך הקהילה תומכת מאוד, גרד ואובה בעלי המכולת, איינה השכנה המבוגרת וכמובן פרדריק בן השכנים והחבר הכי טוב.  אלין ופרדריק מבלים הרבה זמן יחדיו ונשבעים בקשר דם להיות האחד למען השניה, אלא שהמציאות משתנה. הוריו של פרדריק נפרדים והוא עובר לחיות עם אמו. בעקבות אירוע אלין מרגישה רגשות אשמה נוראיים ושהאדמה נשמטת מתחתיה, היא בורחת מהבית אל אביה שהשתחרר מהכלא וחי בעוני מחפיר בשטוקהולם. אלין הצעירה אינה מודעת ליופייה עד שצלם / צייד דוגמניות נתקל בה והיא עוברת לפריז. ילדת הכפר מגיעה לעיר הגדולה ומנסה להתאקלם, היא פוגשת את אן בעלת חנות הספרים שהופכת להיות דמות משמעותית כמו האם שנטשה מאחור. בחנות של אן תלוי שלט מקסים מעל הקופה: בית בלי ספרים הוא כמו גוף בלי נשמה.

אלין כיום היא צלמת מוכשרת, וורקהולית, אמא לאליס בת ה17 , סטודנטית למחול בג'וליארד ואשתו של סאם, איש עסקים  הנדלן. בעלה וביתה טוענים שהיא מקדישה לעבודתה הרבה יותר אנרגיות והיא מזניחה את משפחתה. סאם ואלין התחילו טיפול זוגי, אך אלין מוצאת תירוצים להתחמקות בשל לוח זמנים צפוף עם כל הפרויקטים הרבים שהיא לוקחת על עצמה. אליס גרה במעונות הסטודנטים והקשר עם אימה אינו במיטבו. אלין מקבלת מכתב ובו ציור של כוכבים עם הקדשה בשבדית, השולח הוא פרדריק, חברה ילדותה בשבדיה. סאם ואליס הם משפחתה של אלין והם אינם מודעים לסודות שהחביאה מהם עד היום.  הנישואים עולים על שרטון אך אליס מתקרבת אל אלין ואט אט נחשפים הסיפורים. אמא ובת נוסעות למסע שורשים יוצא דופן  החושף סיפורי ילדות לא פשוטים. אליס נדהמת לגלות שיש לה סבתא ואלין מגלה את בני משפחתה מחדש ולומדת פרטים מפתיעים על הארועים ביום העלמותה.

אני נוהגת לחפש את התמונה המקורית של עטיפת הספר וחייבת לציין שהתמונה בעיצובה של עדי זגדון מסטודיו מודן עולה בהרבה על המקור ומתאימה כל כך לסיפור.

אלו סודות השפיעו על חייה של אלין? מה קרה לכפר הקטן והאנשים מהם ברחה? מה קרה לפרדריק ואיך סוגרים מעגל אחרי כל כך הרבה שנים. מה הקשר של שם הספר ותמונת הכריכה? על כך ועוד בספר המרגש עד דמעות על אהבת אם ובת, החלטות, אירועים ופרשנויות. מומלץ ביותר.

הספר נקרא בפורמט דיגיטלי באפליקציית עברית.

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן