Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סוד העננים
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 334
ספר חדש מאת מחברת רבי-המכר "גן המכתבים", "אהבה אבודה" ו"שעות הקטיפה" מגולל סיפור טעון ומרגש על אהבת אם, הבטחתה של מורה, ולבו של ילד... "כתיבה פיוטית ועלילה כובשת. (Booklist) קטיה, בלרינה מבטיחה, וסאשה, סטודנט לתואר ראשון, צעירים ומאוהבים כשטרגדיה בלתי-צפויה נוחתת על עיר מולדתן, קייב. כעבור שנים, אחרי שבני הזוג היגרו לארצות הברית תוצאות הלוואי של האירוע גורמות לבנם, יורי, להיוולד עם מצב רפואי נדיר המביא לבידודו מילדים אחרים. מֵגי, מורה נלהבת ומסורה מסכימה ללמד את יורי בביתו, למרות שהיא רדופה על ידי זכרונות ילדותה הכואבים. בין השניים נרקם חיבור נפשי עמוק, וסקרנותו חסרת הגבולות ותבונתו הייחודית של יורי מביאות את מגי לערוך שינוים כואבים בחייה. היא אינה מודעת לעד כמה יורי חיזק אותה – עד שהיא נזקקת לכח הזה יותר מכל... קריאת "סודות העננים" תגרום לכם לבחון את משמעות החיים עם לב שלם. אליסון ריצ'מן היא סופרת אמריקאית מצליחה. הרומנים שלה תורגמו עד כה לחמש-עשרה שפות והיא זכתה להכרה בארצה ובעולם. ספריה "גן המכתבים", "אהבה אבודה", "שעות הקטיפה", "דמעות של אהבה" ו"הציור האחרון של ואן גוך" זכו בארץ להצלחה מסחררת.

סוד העננים

"אני מקווה שלכל משפחה יש ענן משלה בשמים. כמה נחמד זה אם בלי קשר למה שקורה כאן בכדור הארץ, לכל משפחה יש ענן ששמור לה. וכשאנחנו מתים, כולנו מגיעים לשם ומחכים שאלה שאנחנו אוהבים יצטרפו אלינו בענן של המשפחה" / יורי

בוקר אחד לפני פתיחת שנת הלימודים מצאה מגי טופר פתק על שולחנה בכיתתה. הקורא לה לחדר המנהל. היא לא שיערה בנפשה כי זימון זה יחולל שינוי בחייה. מנהל ביה"ס בו עבדה כמורה לספרות ולשון בתחילת דרכה, לאחר שעתה הסבה מקצועית, הציע לה הצעה. ללמד  ילד בביתו שחולה במחלת לב נדירה ומפאת מחתו וכדי לשמור ולהגן על גופו , אינו יכול להגיע לבית הספר. מגי בקשה מהמנהל להשהות את תשובתה מס' ימים ספורים. מחשבותיה היו נתונות הרחק לעברה כילדה, לרגע שבו איבדה את שכנתה הצעירה אלי. היה זה זיכרון צורב וכואב. לאחר שיחתה עם אמה , גמלה בליבה ההחלטה כי היא תיקח את המשימה לאחר שעות עבודתה. מה שלא ידעה עד כמה המשימה הזו תשפיע על חייה האישיים.

המפגש הראשון עם יורי היה קשה. ילד צנום , עורו לבן , כבוי ולא משתף פעולה בשום צורה ודרך. עיניו נשואות מבעד לחלון אל עבר העולם שמעבר ללא יכולת לחלוק את עולמו עם העולם שבחוץ.

כמורה בעברי , רציתי ללחוש לה מבעד לאותיות כי תחפש נושא משותף עם הילד שאינו קשור ללימודים וכך תתחבר אליו. לא הייתי צריכה. כאן בדיוק נוצר החיבור ביני כקוראת לבין הדמות של מגי. מגי מצאה נושא משותף- הבייסבול. למורת רוחה, חברה ביל היה מעריץ מושבע של הבייסבול וכך מצאה עצמה כמעט מדי ערב מול מסך טלוויזיה. למדה מושגים ושמות שחקנים. מה שלא ידעה כי הידע הזה ישרת אותה נאמנה בקשר שלה עם יורי. אורו עיניו למשמע ידיעותיה בנושא. זה היה הפתח אליו ייחלה. מכאן הקשר ביניהם נרקם והתחזק. כאשר נתנה לו מחברת כתיבה הוא קישט אותה בדברים המאפיינים אותו כפי שעשו כך שאר תלמידיה בכיתה. היא לימדה אותו לחשוף רגשות ותיאורים והוא מצדו חיכה לה לביקורה הבא. נעלי הבלט על מחברתו סקרנו אותה.

הוריו סאשה וקטיה הכירו עוד בקייב שבאוקרינה. היא היתה בלרינה מוערכת והוא דוקטורנט במדעים. למורת רוחם של הוריה, הם התאהבו ונישאו. סאשה היה יהודי ומשפחתו שרדה אך בקושי את זוועות השואה. היהודים סבלו מאנטישמיות עולה וגואה. ומשרק הותר להם לעזוב , גמלה בסאשה ההחלטה כי עליהם לעזור לארה"ב. לפני עזיבתם קטיה נפצעה ברגלה ועברה ניתוח מסובך שגדע את חלומה להיות בלרינה. השניים החלו בחיים משותפים כאשר סאשה פרח וצמח בתחומו ואילו קטיה השברירית נותרה בבית לגדל את בנם שנולד עם מום בלב.

חלומו העז של יורי להיות בחברת ילדים ובמשחק בייסבול. האם תצליח מגי  להגשים לו את החלום? ומנין לקוח המשפט של יורי שנכתב לעיל?

ספר שנקרא בנשימה עצורה שבקטעים ממנו זלגה גם הדמעה . את הרקמה בין הדמויות רקמה הסופרת באופן קסום ומרגש. תובנות רבות על החיים ומשמעותם והמסרים הגלויים והסמויים יביאו את הקורא לחשוב על חייו שלו. מומלץ מאד!

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן