Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סודו של תליון אבן הירקן
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 440
רומן היסטורי עוצר־נשימה על סיפורם של הפליטים היהודים שנמלטו משנגחאי בזמן מלחמת העולם השנייה. 1939: בשנגחאי, הידועה גם כ"פריז של המזרח הרחוק", פוגשת לי בת המקום את רומי הפליטה הווינאית, ובין השתיים מתפתחת חברוּת אמיצה. אלא שענני המלחמה המתחשרים מעיבים ממעל בשעה שהן חומקות בין הרחובות הזוהרים של האזור הנמצא בשליטה צרפתית לבין הרחובות מוכי הייאוש של הגטו. לבסוף המציאות הקשה מכריעה אותן והחברות נאלצות להיפרד. 2016: אלכסנדרה שבורת הלב עוזבת את לונדון בסערה וחוזרת לאוסטרליה כדי לבלות בחברתם של סבתא רומי וסבא וילהלם ששוכב על ערש דווי. נותרו להם רק שבועות ספורים יחד, והסבים מתחילים לחשוף בפני נכדתם פיסות מסתורין משפחתיות שנשמרו בסוד במשך יותר מחצי מאה. אלכסנדרה טסה לשנגחאי, נחושה להתחקות אחר עברם של סבה וסבתה. בעודה מקלפת את השכבות של חייהם הסודיים, היא מתחילה לפקפק בכל מה שהיא יודעת על משפחתה – ועל עצמה.

וינה של נובמבר 1938, חייהם של משפחת ברנפלד הופכים מקשים לגהנום. הם שורדים בקושי את ליל הבדולח ומאבדים את שני בניהם. רומי והוריה מנסים להנצל אך לא מקבלים אשרה לשום מדינה. לשום מדינה מלבד שנחאי אי שם במזרח הרחוק. כנראה שהם הבינו מה שרבים אחרים לא הבינו (שדינם יהיה מוות אם ישארו באירופה) וברחו כל עוד עודם בם. הם קונים כרטיסי רכבת לגנואה שבאיטליה ומשם מפליגים לשנחאי. אין להם ספק שזה לא מקום דומה למה שהם מכירים ורגילים אבל יצר ההשרדות הוא מעל לכל. לאחר הפלגה קשה של חודש שם הם מכירים את נינה שהיא בת גילה של רומי, הם מגיעים לשנחאי.

הם מתאקלמים בשנחאי כשעוברים לגור בבית משלהם ברובע הצרפתי, רומי מתחילה ללמוד בחטיבת הביניים ואף מתחילה ליצור קשרים חברתיים. אימה סובלת מדכאון קשה מאחר והשאירו את בנם דניאל אי שם באירופה כשנלקח למחנות העבודה. הם מנסים להשיג לו אשרה שתאפשר לו להשתחרר מהמחנה ולהצטרף אליהם לשנחאי אך ללא הואיל. לא משנה מה הם מנסים לעשות, שום דבר לא עוזר, אך התקווה מלווה אותם לאורך כל הדרך.

כשהמשפחה חושבת שהם במקום בטוח ומחכים שדניאל יצטרף אליהם פורצת מלחמה בין יפן לארצות הברית. המלחמה מגיעה ממש לשנגחאי והמשפחה מרגישה שוב לא בטוחה, יפן החלה להשתלט על איזורים שלמים בסין. ההרגשה הקשה של חיים באיזור מלחמה החזירה את המשפחה למה שרצו לשכוח, את הפרעות ביהודים שחוו בוינה. את הרצח ברחוב, את ההשפלות, את השלטים שמראים שאין כניסה ליהודים ולכלבים, את הנאצים, את הכל.
רומי העבירה את השנים הקשות בעיקר בבית בלימודים, אמא שלה היתה שקועה עמוק בדכאון (גם הרפואה הסינית לא עזרה לה) ואביה עבד סביב השעון בבית החולים המקומי, הוא היה רופא.

סיפור נוסף שמתרחש לאורך כל הסיפור הוא סיפורה של אלכסנדרה שבדיוק נפרדת מבן זוגה ומגיעה לאוסטרליה, היא באה להפרד מסבה האהוב שנושם את נשימותיו האחרונות. המפגש עם המשפחה והסיפורים מסביב גורמים לה לחקור אודות המשפחה ולגלות מהיכן קיבלה את התליון שהיא עונדת ומהו הסיפור מאחוריו.


איך הם הצליחו לשרוד את המלחמה ומה עלה בגורלם? מהו הסיפור של אבן הירקן?

הרבה שאלות שאת התשובות להן תוכלו למצוא בספר שלפנינו.

יש לספר הזה כל כך הרבה פרמטרים שמבחינתי יכולים להביא אותו להיות ספר מוצלח. תקופה מעניינת (מלחמת העולם השניה), מקום צבעוני (רוב הזמן העלילה מתרחשת בשנגחאי) וסיפור מרגש על אומץ לב, חברות, הקרבה ובעיקר חוסן נפשי. לצערי המרכיבים הללו לא התערבבו לספר שהתענגתי עליו. היו קטעים בספר שעניינו אותי וקראתי בהם בעניין רב אבל הם לא היו רבים. משהו בזרימה של הסיפור לא עבד לי, הרגשתי שהספר מפוספס. אולי זה לא הספר וזו רק אני לכן מסכמת: הקריאה לשיקולכם.

למדתי מהספר על תקופת מלחמת העולם השניה במזרח. סין לא סגרה את שעריה בפני הפליטים שברחו מאירופה, זה נכון שבסופו של דבר הם נרדפו גם שם על ידי היפנים שרדפו את הזרים, אבל ניתן לומר ששנגחאי היתה מקום בטוח יותר מאירופה.
הרעיון לסיפור עלה במוחה של המחברת בעת סיור בשנגחאי כשראתה מגן דוד חלוד על את מהדלתות. היא החלה להתעניין בתקופה, ביקרה במוזיאון הפליטים היהודיים, התחברה לעיר המיוחדת וחוותה גם היא בעצמה סיפור אהבה רב עוצמה ממש שם.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. דנה

    עסקתי הרבה בספרות השואה וכאן נחשף בפני פן אחר שלא הכרתי אודות היהודים שנמלטו לשנגחאי.
    הסיפור מרתק , אם כי מאריך בתיאוריהשווקים והמאכלים הסיניים למיניהם. העלילה נעה בשני מעגלים, קורות רומי בתקופתהשואה וסיפורה של הנכדה אלכסנדרה. קשה להניח את הספר וקשה להכיל את כל מה שעברו הפליטים היהודיים והסינים בתקופת הכיבוש היפני.
    הסופרת ערכה מחקק מעמיק על קורות היהודים בשנחאי ושילבה את כל המידע בסיפור העלילה. למדתי הרבה על שאירע בסין בתקופת השואה ועל כך מגיע לה שאפו

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן