Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סודו של תליון אבן הירקן
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 440
רומן היסטורי עוצר־נשימה על סיפורם של הפליטים היהודים שנמלטו משנגחאי בזמן מלחמת העולם השנייה. 1939: בשנגחאי, הידועה גם כ"פריז של המזרח הרחוק", פוגשת לי בת המקום את רומי הפליטה הווינאית, ובין השתיים מתפתחת חברוּת אמיצה. אלא שענני המלחמה המתחשרים מעיבים ממעל בשעה שהן חומקות בין הרחובות הזוהרים של האזור הנמצא בשליטה צרפתית לבין הרחובות מוכי הייאוש של הגטו. לבסוף המציאות הקשה מכריעה אותן והחברות נאלצות להיפרד. 2016: אלכסנדרה שבורת הלב עוזבת את לונדון בסערה וחוזרת לאוסטרליה כדי לבלות בחברתם של סבתא רומי וסבא וילהלם ששוכב על ערש דווי. נותרו להם רק שבועות ספורים יחד, והסבים מתחילים לחשוף בפני נכדתם פיסות מסתורין משפחתיות שנשמרו בסוד במשך יותר מחצי מאה. אלכסנדרה טסה לשנגחאי, נחושה להתחקות אחר עברם של סבה וסבתה. בעודה מקלפת את השכבות של חייהם הסודיים, היא מתחילה לפקפק בכל מה שהיא יודעת על משפחתה – ועל עצמה. "סודו של תליון אבן הירקן" הוא סיפור יפהפה, שופע קסם וחושניות, על חברוּת נשית, על מחיר האהבה ועל כוחם של מצוקה ואומץ לב לעצב אותנו ואת עתידנו.

אלכסנדרה נפרדת מבן הזוג שלה, עוזבת את לונדון ונוסעת הביתה, לאוסטרליה. הסב האהוב שלה שגידל אותה, שוכב על ערש דווי, והיא באה כדי להיפרד. עוד מעט אלכסנדרה תעזוב לשנגחאי לרילוקשיין זמני, ומבחינתה זה בדיוק הזמן לעקוב אחרי העבר שלה ושל משפחתה. כל מה שהיא יודעת זה שאִימה אומצה שם, ושתליון אבן הירקן שהיא תמיד עונדת הוא ירושה.

יותר מחצי מאה קודם אלכסנדרה, סבתה רומי הגיעה לשנגחאי עם הוריה ועם חברתה החדשה נינה שהיא פגשה בדרך. המשפחה מנסה לקחת את נינה תחת חסותם אך המהלך לא צולח, ונינה ורומי מנסות להיפגש כמה שהן רק יכולות. בינתיים רומי מכירה את לי הסינית והן נעשות חברות. כשהשלטון היפני עולה, החיים מתחילים להשתנות יותר ויותר והפחד גובר.

האם אלכסנדרה תצליח להתחקות אחר צעדי המשפחה ולגלות את עברה? והאם סבתה רומי, תסכים סוף כל סוף לנדב קצת מידע?

אני לא נוהגת לקרוא ספרי שואה או ספרים שקשורים למלחמת העולם השנייה. זה נושא שקשה לי לקרוא עליו, וכבר קראתי ממנו כל כך הרבה, כך שרק אם זו סופרת שאני אוהבת במיוחד או נושא קצת שונה, אני מחליטה להתגבר ולקרוא. זה בדיוק מה שקרה לי בספר הזה. אנחנו כל כך רגילים לקרוא על אירופה במלחמה. אבל בכל פעם שאני לומדת על מלחמת העולם השנייה, אומרים שיפן הייתה הגזע הארי של אסיה. וסוף סוף, עם כל הקושי והרגישות לאירופה, מגיע ספר שמציג נקודת מבט אחרת על המלחמה.

את הספר התחלתי לקרוא בתקופה לא טובה, הייתי במין מחסום קריאה, ולא הצלחתי לקרוא. אבל בגלל הנושא של הספר, התעקשתי לקרוא אותו. ולמרות שיחסית לזמן הקריאה הנורמלי שלי, לקח לי הרבה זמן לקרוא, אני לא מתחרטת. הספר הזה כל כך שונה, ולמדתי הרבה ממנו. נכון שיש לו הרבה פגמים, אבל התמונה השלמה מכסה עליהם. אחד הדברים שהציקו לי בספר, זה שמו. השם והכריכה שבו אותי מההתחלה, וכשקראתי בספר חיכיתי לגלות את סודו של תליון אבן הירקן, אבל הרגשתי שהתליון לא תופס מספיק מקום כמו בשם הספר. זה לא שלא קיבלתי את התשובות בסוף, אבל ציפיתי למשהו קצת אחר.

ואם כבר מדברים על ציפיות, כל פעם שחשבתי שאני יודעת את הסוד, התבדיתי וגיליתי שטעיתי, וגם כשכבר עליתי על הכול, העמוד האחרון הפתיע אותי ברמות. הספר מתאים לכל אוהבי הרומנים ההיסטוריים, גם לאלו שמאסו בספרי השואה. הוא מתאים לאוהבי ספרי הדרמה, שמחפשים ספר עם טוויסט בעלילה. בדיוק כמו הכריכה הספר צבעוני ושונה, והעלילה סוחפת ומרגשת, היא מגלה לנו מה זו אהבה. הספר נקי ברובו, חוץ מקטע אחד קטנטן, אבל יש בו גם תכנים שלפעמים קצת לא פשוטים לקריאה.

שורה תחתונה: מי חשב ששנגחאי תהיה זו שתשבור לי את מחסום הקריאה?

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן