Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סודו של תליון אבן הירקן
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 440
רומן היסטורי עוצר־נשימה על סיפורם של הפליטים היהודים שנמלטו משנגחאי בזמן מלחמת העולם השנייה. 1939: בשנגחאי, הידועה גם כ"פריז של המזרח הרחוק", פוגשת לי בת המקום את רומי הפליטה הווינאית, ובין השתיים מתפתחת חברוּת אמיצה. אלא שענני המלחמה המתחשרים מעיבים ממעל בשעה שהן חומקות בין הרחובות הזוהרים של האזור הנמצא בשליטה צרפתית לבין הרחובות מוכי הייאוש של הגטו. לבסוף המציאות הקשה מכריעה אותן והחברות נאלצות להיפרד. 2016: אלכסנדרה שבורת הלב עוזבת את לונדון בסערה וחוזרת לאוסטרליה כדי לבלות בחברתם של סבתא רומי וסבא וילהלם ששוכב על ערש דווי. נותרו להם רק שבועות ספורים יחד, והסבים מתחילים לחשוף בפני נכדתם פיסות מסתורין משפחתיות שנשמרו בסוד במשך יותר מחצי מאה. אלכסנדרה טסה לשנגחאי, נחושה להתחקות אחר עברם של סבה וסבתה. בעודה מקלפת את השכבות של חייהם הסודיים, היא מתחילה לפקפק בכל מה שהיא יודעת על משפחתה – ועל עצמה.

כבר ממבט ראשון בכריכת הספר אפשר להתאהב בו, הכריכה צבעונית, ססגונית ומושכת את העין, למעשה כמו העלילה המתוארת בספר.

הספר מספר את סיפורה של רומי, שברחה עם משפחתה מוינה הנאצית לשנגחאי, ולסירוגין את סיפורה של אלכסנדרה, נכדתה של רומי.

סיפורה של רומי פותח בימים האחרונים של משפחתה בוינה, עת פרצה מלחמת העולם השנייה, הנאצים עלו לשלטון והחלו ההתנכלויות ליהודים, אז הוריה מחליטים לברוח לשנגחאי.
בתחילת דרכם של רומי והוריה בשנגחאי, הכל נראה מבטיח, הם חשים תחושת בטחון. העיר שנגחאי מתוארת כעיר ססגונית, תוססת, מלאת ריחות וטעמים ייחודיים.
רומי רוכשת לה כחברת נפש את לי ילידת המקום ותקופת הנערות עוברת עליהן יחדיו מעניינת, שמחה, מחכימה ומלאת חוויות.

עם הצטרפותה של יפן למלחמה, היפנים כובשים גם את סין, האווירה משתנה, היהודים נפרדים מחיי הנוחות והמותרות ומועברים לגטו. המלחמה משפיעה על כולם, הרעב שורר, אין מספיק תרופות , אין חופש, ואימת החיילים היפנים מוטלת על כולם.

ברקע מסופר של אלכסנדרה שעובדת כסוחרת בבורסה בלונדון, בעבודה מלאת מתח ודרמה. אלכסנדרה מגיעה לבית סבה וסבתה באוסטרליה, כאשר סבה על ערש דווי. בעת שהייתה בביתם, אלכסנדרה שיודעת כי אמה אומצה על ידי סביה, מתחילה להתעניין בשורשיה,ומחליטה לנסוע לשנגחאי בכדי לנסות ללקט פיסות מידע, סודות והיסטוריה על עברה, אמה ומשפחתה.
היא מחפשת את מקורו של התליון אותו היא עונדת על צווארה מאז ומעולם, והיה שייך בעבר לאמה.

סיפורה של רומי מרתק, חייה סוערים, מלאי טרגדיות  ואובדנים. דמותה צומחת ומתפתחת לאורך העלילה, וקל להזדהות איתה.
אלכסנדרה מצטיירת כדמות מקסימה, אך דמותה מתגמדת בצילה של רומי, ועל כן סיפורה פחות נכנסה לליבי, ובעיני הוא די שולי לעלילה בספר.

כחובבת ספרות היסטורית הספר הזה חידש לי המון, לא היה לי מושג שגם בשנגחאי היהודים סבלו והיו סגורים בגטו. אמנם לא היו מחנות, אך רעב, מחלות, וחיילים יפנים אכזרים, סדיסטיים וצמאי דם, היו גם היו.

הספר סוחף כבר מהעמוד הראשון, הקריאה בו מרתקת, ומלאת עניין וקסם, יש בו שילוב של היסטוריה עם סיפור אהבה מודרני.

מה שהפריע לי בכל זאת זה שעל אף שהדמויות בספר ממוצא יהודי, ואף היה מקום שנכתב כי הסב היה דתי, בכל זאת מוטיב אכילת החזיר חוזר שוב ושוב בספר בווריאציות שונות ובאופן מעט מטריד.
ועוד משהו שתהיתי לגביו – עד כמה שידוע לי השם רומי לא היה נפוץ בקרב יהדות אירופה, וכאשר ניסיתי למצוא מקור לשם לא הצלחתי.. אני מכירה אותו כשם עכשווי, והוא לא כל כך הסתדר לי עם הדמות בספר..

בשורה אחת: ספר שמאיר פיסת היסטוריה עלומה וחשובה באמצעות סיפור מרגש, ועל הדרך נותן קרדיט לרפואה הסינית האלטרנטיבית.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן