Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סודות סודיים- חמישה סיפורים וילד אחד
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 21
בָּעֶרֶב, קְצָת לִפְנֵי שֶׁאֲנִי נִרְדָּם, אֲנִי שׁוֹכֵב וְחוֹשֵׁב עַל הָעוֹלָם, מְחַיֵּיךְ לְעַצְמִי וּמַרְגִּישׁ מְיוּחָד שֶׁיֶּשְׁנָם דְּבָרִים שֶׁלֹּא יוֹדֵעַ אַף אֶחָד, וְשֶׁיֵּשׁ לִי סוֹדוֹת סוֹדִיִּים שֶׁכָּל הַגְּדוֹלִים גַּם לְנַחֵשׁ לֹא יְכוֹלִים. אֲבָל כְּשֶׁהַסּוֹד עוֹשֶׂה אֶת הַלֵּב עָצוּב, אֲנִי מַחְלִיט לְמִי לְגַלּוֹת - וְזֶה חָשׁוּב. סודות סודיים כולל חמישה סיפורים בחרוזים המציגים ברגישות ובשפה מותאמת לילדים את חוויות היומיום מנקודת מבטו של ילד. הספר כתוב בגוף ראשון ומאפשר לילדים להזדהות עם הגיבור ולהתחבר לחוויות הרגשיות שהוא מתאר. בעבורכם, ההורים, הוא יכול לספק הזדמנות להציץ לעולמם הפנימי של ילדכם, לחוות אותו, ללמוד איתו על מחשבותיו ועל רגשותיו ולבחון יחד מהו סוד חיובי ומעצים, וכיצד להתמודד עם סודות שעושים את הלב עצוב. ורדה קדמי, ילידת ירושלים, אשת טיפול וחינוך ובוגרת תואר בעבודה סוציאלית ולימודי הוראה, עסקה בטיפוח ושיקום בני נוער וניהלה במשך כ-22 שנה מערך דיור מוגן המשמש בית חם לאנשים עם מוגבלות שכלית. כאימא צעירה פרסמה ורדה סיפורים בעיתון ילדים, וכסבתא החליטה להגשים חלום ולהוציאם לאור

סודות סודיים- חמישה סיפורים וילד אחד

סודות סודיים , ספר המכיל חמישה סיפורים "סודיים" בחרוזים המסופרים מנקודת מבטו של ילד.

מי בילדותו לא אסף אוספים שונים.הילד בסיפור הראשון "אוספים" אנו רואים באיור ילד אשר כיסיו גדושים בחפצים  קטנים ומציאות שמצא. ילד סקרן אשר חוקר כל חפץ ושומר אותו בכיסים , במגירות, בין הספרים , במחברות, בקופסאות מיוחדות, בנעליים ישנות. "בכל מקום שיש בו חור- הכול – הכול אפשר לשמור". הסביבה כועסת עליו , הוא מבלגן ומלכלך . והוא עונה "..אם מישהו פתאום דחוף ירצה דבר אורך עם שפיץ כזה, או משהו עגול וקצת סדוק, הוא ימצא אצלי בדוק! ואולי סוף- סוף יבינו הגדולים כמה טוב שיש לי אוספים" .

בסיפור השני "דווקא" מוצג ילד שלא שומע בקול אמו , לא לובש מעיל כשבחוץ קר ולא חייבים ללבוש שרוולים ארוכים. "אני יוגע כמה היא צודקת, אבל בפנים אומר לי קול: "פשוט תגיד לה לא, זה הכול!". האם באמת ימשיך לא להקשיב?

בסיפור השלישי והמתוק- "דמעות"- נפלא לראות את התמודדותו של הילד עם דמעות שפורצות . "רק אני והן יודעים כמה עצוב לי כאן בפנים" הוא מנסה לאסוף את הדמעות לקופסה  אבל הן לא באות לפי בקשה. "כשהלב אינו עצוב- אין דמעות, כלום לא רטוב". וכשכבר בכה, "כעסתי וצעקתי והכיתי באגרוף, כל כך כעוס הייתי ששכחתי לאסוף.."

אין ילד שלא שואל כמה פעמים ביום "למה" . "לפעמים אני קם בבוקר ומרגיש מיד- זהו יום של "למאים". אבא נבון תמיד ידע להשיב לכל שאלה.

הספר כתוב נפלא, בשפה עשירה ומחורזת. איורים מדהימים של בר פביאן. רגישותה של המחברת ורדה קרמי ,עיסוקה בשיקום בני נוער ובניהול מערך דיור מוגן לאנשים בעלי מוגבלות שכלית ועברה ככותבת סיפורים לעיתון ילדים, באים לידי ביטוי בספר גדול, מאיר המאפשר הצצה לעולמם הפנימי של ילדים, למחשבותיהם ולרגשותיהם. ממליצה מאד .

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן