Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סודות בית השמפניה
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 365
סיפור קורע לב על החלטה אחת שמשנה חיים שלמים מקום ראשון ברשימת רבי-המכר של ה"גלוב אנד מייל" (טורנטו) ושל ה"טורונטו סטאר" ניו יורק 2019: ליב קנט מרגישה אבודה. אחרי שבעלה עזב אותה לטובת בחורה בת עשרים וארבע, היא מוצאת את עצמה לבד בדירה ריקה, ללא עבודה וללא ילדים. היא מרגישה שחייה הגיעו למבוי סתום. אבל אז, ללא כל התראה, מופיעה על סף דלתה סבתה האקסצנטרית אדית ופוקדת עליה לארוז מזוודה כי הן עומדות לטוס יחד לפריז. לאדית יש סיפור מורכב ומסעיר בן עשרות שנים לחלוק איתה. חבל שמפאן, 1940: אינס נישאה זה עתה למישל שובו, בעליו של בית שמפניה נודע. אבל הגרמנים פולשים לצרפת, ומישל פונה עורף לנישואיו ומשקיע את עיקר זמנו ומרצו בתנועת הרזיסטאנס הצרפתית. כעת מישל נמצא בסכנה, והוא לא היחיד. גם מעל ראשם של יהודי צרפת ובהם סלין, אשתו היהודייה למחצה של היינן הראשי בבית שובו, מרחפת סכנה. כשסלין נסחפת בפזיזות לסיפור אהבה מסוכן ואינס משתפת פעולה עם האיש הלא נכון, הן מסכנות את חיי האנשים היקרים להן ואת גורלו של בית השמפניה המחבר ביניהן.

"סודות בית השמפניה" הינו רומן היסטורי המתרחש במקביל ב-2 תקופות ומספר את סיפורן של שתי נשים.

ליב (אוליביה) חווה שברון לב רציני כשהיא מתגרשת מבעלה מזה עשור. היא שוקעת בייאוש ולא יודעת מה לעשות עם עצמה עד שיום אחד דופקת על דלתה סבתה בת ה-99 אדית ומכריחה אותה לנסוע איתה לצרפת. לאדית, יש סוד כמוס הקשור לחייה במהלך מלחמת העולם השנייה, אותו היא מתקשה לגלות. ליב מטיילת עם אדית בחבל שמפיין הידוע ומנסה להבין כיצד המקום המופלא קשור לסבתה. בדרך היא מתיידדת עם ז'וליאן, עו"ד של אדית, שמנסה גם ללמד אותה דבר או שניים על אהבה.

העלילה השנייה והמרכזית מתרחשת בעת הכיבוש הנאצי בצרפת ומספרת על אינס, חברתה הטובה של אדית. אינס, בחורה עירונית, תמימה וחסרת דאגות מתחתנת עם מישל, יצרן שמפניה ידוע ועוברת לגור איתו באחוזתו שבחבל שמפיין. היא לא מבינה דבר ביין, בגידולו ובייצורו ונתפסת על ידי הסובבים כבחורה קלת דעת. אך היא אוהבת את בעלה ומוכנה לעשות הכול למענו. באחוזה גרים גם תיאו, היינן הראשי, ואשתו החצי יהודייה סלין שעוזרת לו ויודעת את רזי המקצוע. אינס רוצה להיות כמו סלין אך השתיים לא מצליחות להפוך לחברות.

כשהנאצים מגיעים לחבל שמפיין ודורשים צייתנות מוחלטת מהתושבים – כל אחד מהארבעה יגיב אחרת. מישל ינסה להילחם בהם, אינס תדרוש ממנו לשמור על פרופיל נמוך, תיאו יתעלם מהם וסלין תרצה להילחם אך תפחד בשל מוצאה. הכיבוש יהפוך כל אחד מהם למישהו אחר וישנה לחלוטין את הקשרים ביניהם ואת מהלך חייהם.

דעתי על הספר:

קראתי המון ספרים על מלחמת העולם השנייה ובפרט כאלו המתרחשים בצרפת ולמרות זאת "סודות בית השמפניה" הצליח לחדש לי. העיסוק שלו בחבל הכפרי ובייצור השמפניה היה מעניין ומרתק ובידל אותו מספרים אחרים שקראתי. מודה שהיו חלקים שהוא קצת הפך לטלנובלה מסובכת אבל זה רק הוסיף לעניין.

שמו המקורי של הספר הוא The winemaker's wife והוא מתאים לו יותר כי במהלך כל הקריאה תהיתי על שם מי הוא נקרא: אינס אשתו של בעל האחוזה המייצרת את השמפניה או סלין אשתו של היינן הראשי וזו שממש עובדת במקצוע. שתיהן אמיצות ושתיהן גיבורות – כל אחת בדרכה שלה.

הספר עוסק בחרטה ובמחילה – האם מעשה רע אחד שלנו יגדיר אותנו כל חיינו, גם אם כיפרנו עליו? האם בכלל ניתן לכפר עליו? האם אנו בכלל יכולים לסלוח לעצמנו עליו? זהו נושא חשוב שנידון בהרחבה בספר ומעורר דילמה שנותרת פתוחה לפרשנות מכיוון שאין תשובה נכונה.

סיפור המסגרת העוסק בליב מתומצת מדי בעיניי, הוא מיותר ולא מוסיף דבר לעלילה. הסופרת הייתה צריכה להרחיב או לוותר עליו לחלוטין.

ניכר כי הרמל חקרה לעומק את התקופה והמקצוע המתוארים בספר. כתיבתה סוחפת וזורמת ומכניסה את הקורא לעובי הקורה. זה לא הספר הראשון שלה העוסק במלחמת העולם השנייה בצרפת וטוב שכך שכן הוא היה מיוחד בדרכו שלו.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן