Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סודות בית השמפניה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 365
סיפור קורע לב על החלטה אחת שמשנה חיים שלמים מקום ראשון ברשימת רבי-המכר של ה"גלוב אנד מייל" (טורנטו) ושל ה"טורונטו סטאר" ניו יורק 2019: ליב קנט מרגישה אבודה. אחרי שבעלה עזב אותה לטובת בחורה בת עשרים וארבע, היא מוצאת את עצמה לבד בדירה ריקה, ללא עבודה וללא ילדים. היא מרגישה שחייה הגיעו למבוי סתום. אבל אז, ללא כל התראה, מופיעה על סף דלתה סבתה האקסצנטרית אדית ופוקדת עליה לארוז מזוודה כי הן עומדות לטוס יחד לפריז. לאדית יש סיפור מורכב ומסעיר בן עשרות שנים לחלוק איתה. חבל שמפאן, 1940: אינס נישאה זה עתה למישל שובו, בעליו של בית שמפניה נודע. אבל הגרמנים פולשים לצרפת, ומישל פונה עורף לנישואיו ומשקיע את עיקר זמנו ומרצו בתנועת הרזיסטאנס הצרפתית. כעת מישל נמצא בסכנה, והוא לא היחיד. גם מעל ראשם של יהודי צרפת ובהם סלין, אשתו היהודייה למחצה של היינן הראשי בבית שובו, מרחפת סכנה. כשסלין נסחפת בפזיזות לסיפור אהבה מסוכן ואינס משתפת פעולה עם האיש הלא נכון, הן מסכנות את חיי האנשים היקרים להן ואת גורלו של בית השמפניה המחבר ביניהן.

השמפניה הזאת מייצגת היסטוריה. גבורה. אומץ. האנשים שמאחורי היינות האלה עזרו להציל את צרפת.

שנת 2019.
איב קנט מתגוררת בניו יורק ונשואה לבעלה אריק מזה 12 שנים.
לאחרונה, אריק הרגיש ש-לו ולאיב יש שאיפות ורצונות שונים מהקשר שלהם והוא החליט לעזוב את הבית ולהותיר מאחור את איב השבורה וההמומה ללא מילים.
ביום בו השניים גרושים רשמית ואיב עוברת עם חפציה לדירה אחרת, מתדבקת על דלתה סבתה אדית האלגנטית שמודיעה לאיב חגיגית ששתיהן טסות לפריז, העיר בה אדית מתגוררת.
איב משתרכת בעל כורחה אחרי אדית בת התשעים פלוס וכשהיא מגיעה לפריז היא מתחילה להנות מהאווירה והניחוחות שמשרה עליה עיר האורות אבל היא לא מספיקה לנוח על זרי דפנה וכבר אדית מושכת אותה אחריה להרפתקה בעיירה ריימס, שם סודות מהעבר מסתתרים עמוק מתחת לאדמה ואיב מגלה דברים לא צפויים אודות משפחתה ובעיקר אודות אדית הבלתי נילאת.

שנת 1940.
אינס היא צעירה קלת דעת שזה עתה נישאה למישל שובו והשניים מתגוררים בחבל שמפאן ומנהלים את היקב המשפחתי של משפחתו של מישל באחוזת שובו.
כאשר השמועה שהנאצים מגיעים לצרפת עוברת בין כולם כמו אש בשדה קוצים, מישל ואינס מחביאים במנהרות תת קרקעיות שבנה סבא רבא של מישל, את בקבוקי השמפניה שלהם כדי שהגרמנים לא יגלו אותם ויבזזו הכל.
אינס נעזרת בסלין, אשתו של תיאו, היינן הראשי של היקב ועוזרו האישי של מישל.
סלין ששורשיה יהודיים חוששת מאד לחייהם של בני משפחתה ברגע שהנאצים יחדרו לצרפת.
הנאצים אכן מגיעים במהרה לאחוזה ובוזזים מכל הבא ליד בתואנה שכל מה שיש להם שייך עכשיו לגרמניה ומבטיחים לשוב כדי לקחת עוד בקבוקי שמפניה.
אינס ושאר בני הבית עומדים מולם חסרי אונים ולא יכולים לעשות דבר אבל מישל לא מוכן לשתוק והוא מצטרף לתנועת הרזיסטאנס הצרפתית ובכך עלול לסכן את אשתו, עצמו וכל בני ביתו וגם את נישואיו שעומדים בפני משבר קשה.

מה יעלה בגורל בני משפחת שובו ומה הקשר שלהם לדמותה של אדית מההווה?

העלילה נעה בין העבר של בית משפחת שובו ומספרת את סיפורן של אינס וסלין בשנת 1940 לבין ההווה בחייה של איב בשנת 2019. עד אמצע הספר הרגשתי שהעלילה היתה מונוטונית אבל אז היה טוויסט לא צפוי בעלילה שהפך את כל התמונה על פיה ושינה את דעתי על הספר.
אהבתי במיוחד את דמותה של אדית שהיתה אישה חזקה, משעשעת ומעוררת יראת כבוד.
אינס הצטיירה בתחילת העלילה כבחורה צעירה, מפונקת ואנוכית אבל בהמשך דמותה עברה מהפך ואין ספק שהמלחמה השפיעה עליה קשה כמו על כולם.
גם בספר זה, כמו בספרה "הדירה ברחוב אמלי", הסופרת קריסטין הרמל שואבת אותנו לתוך סיפורים ממלחמת העולם השנייה ולהתערבותם של צרפתים שהתנגדו לכיבוש הגרמני ופעלו במחתרת רק שהפעם העלילה לא מתרחשת בפריז אלא בחבל שמפיין וניכר שלסופרת יש פינה חמה בלב לצרפת.
העלילה מתארת מלחמה ואהבה, סודות ושקרים, בגידות, פעילות של צרפתים גאים שלא היו מוכנים להביט מהצד ולראות את ארצם נלקחת ע"י מדינת אויב, ויש בה הרבה קסם צרפתי אפוף בנופים משכרים וניחוחות של שמפניה.
כשסיימתי את הספר הזה עלה לי משפט אחד לראש: המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו! אחרי שתקראו את הספר הזה, תבינו למה התכוון המשורר.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מיקח

    אהבתי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן