Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סודות בית השמפניה
קטגוריה:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 374
סיפור קורע לב על החלטה אחת שמשנה חיים שלמים מקום ראשון ברשימת רבי-המכר של ה"גלוב אנד מייל" (טורנטו) ושל ה"טורונטו סטאר" ניו יורק 2019: ליב קנט מרגישה אבודה. אחרי שבעלה עזב אותה לטובת בחורה בת עשרים וארבע, היא מוצאת את עצמה לבד בדירה ריקה, ללא עבודה וללא ילדים. היא מרגישה שחייה הגיעו למבוי סתום. אבל אז, ללא כל התראה, מופיעה על סף דלתה סבתה האקסצנטרית אדית ופוקדת עליה לארוז מזוודה כי הן עומדות לטוס יחד לפריז. לאדית יש סיפור מורכב ומסעיר בן עשרות שנים לחלוק איתה. חבל שמפאן, 1940: אינס נישאה זה עתה למישל שובו, בעליו של בית שמפניה נודע. אבל הגרמנים פולשים לצרפת, ומישל פונה עורף לנישואיו ומשקיע את עיקר זמנו ומרצו בתנועת הרזיסטאנס הצרפתית. כעת מישל נמצא בסכנה, והוא לא היחיד. גם מעל ראשם של יהודי צרפת ובהם סלין, אשתו היהודייה למחצה של היינן הראשי בבית שובו, מרחפת סכנה. כשסלין נסחפת בפזיזות לסיפור אהבה מסוכן ואינס משתפת פעולה עם האיש הלא נכון, הן מסכנות את חיי האנשים היקרים להן ואת גורלו של בית השמפניה המחבר ביניהן. סודות בית השמפניה הוא ספר סוחף ומסעיר על אהבה, סכנה ובגידה, שנע בין אמריקה בת זמננו לכרמים היפהפיים של חבל שמפאן בימים האפלים של מלחמת העולם השנייה. זהו ספרה השביעי של קריסטין הרמל הרואה אור בעברית. קדמו לו רבי-המכר המתיקות שבשכחה, החיים שנועדו לי, כשניפגש שנית, רק עוד יום אחד, הדירה ברחוב אמלי ואיטלקית למתחילים.

יגאל אלון ז"ל אמר פעם, "עם ללא עבר, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל", ובכן זהו בדיוק סיפורה של אוליביה, או ליב אם תרצו.

את ליב אנחנו פוגשים רגע לאחר הגירושין מבעלה בגיל 41, כאשר ניסיונותיהם להביא ילדים עלו על השרטון ודרדרו את היחסים שלהם, עד כדי גירושין. ליב לא בטוחה כיצד תמשיך בחייה, כשסבתא בת ה99 מופיעה בפתח ביתה עם כרטיסי טיסה לפריז עבור שתיהן.

1940, מלחמת העולם השניה והכיבוש הנאצי כבר מדפקים על גבולות צרפת. אזרחיה של צרפת מתחילים לנסות לברוח למקומות בטוחים, אך לא בעל בית השמפניה שבו, מישל, ואשתו הטריה אינס. איתם בבית השמפניה נמצאים גם היינן המסור של בית השמפניה ואשתו, סלין.

מישל, שבהתחלה ניסה לשמור על פרופיל נמוך מול הגרמנים על מנת לא לסכן אותו ואת בני ביתו, מחליט שהוא אינו יכול עוד ומצטרף למחתרת נגד הגרמנים, וזאת ללא ידיעתה של אשתו אינס, אך עם ידיעתה ואף גיוסה של סלין למחתרת. היחסים בין הזוג שבו במהלך המלחמה הולכים ודועכים, בעוד שאינס מנסה ככל שביכולתה להראות לבעלה שהיא אחראית ויכולה לעזור בייצור השמפניה כמו סלין, מישל רק מרחיק אותה ממנו, נעשה קצר כלפיה ומתייחס אליה כאל כסילה. דבר דומה קורה בין סלין לבעלה, בעוד שסלין החצי יהודיה, מודאגת מאוד ממה שקורה סביבה, בעיקר למשפחתה בדרום צרפת, בעלה מעדיף להתרכז בייצור השמפניה מבלי להתייחס לרעשי רקע.

בעוד היחסים בין סלין לבעלה, ובין מישל לאינס מתרחקים ומתקררים, היחסים בין מישל לסלין מתלהטים, השניים מנצלים כל רגע ביחידות במנהרות העתיקות של בית השמפניה, אותן מנהרות שטומנות בחובן סודות כמוסים.

 

במסעה של ליב עם סבתה לצרפת, היא מגלה לא מעט סודות כמוסים של המשפחה. לתוך המסע הזה משתלב עורך דינה של סבתה, "אדית", שמתגלה כמחזר נפלא עבור ליב, ובדיוק התקווה שהיא הייתה זקוקה לה בכל מה שקשור לאהבה.

את הסודות הכמוסים של בית השמפניה, לא אחשוף בפניכם בסקירה זו, אלא אמליץ לכם לקחת את הספר המצוין הזה, ופשוט לקרוא אותו עד תומו. אני חובבת גדולה של הכתיבה של קריסטין הרמל. הרומנים שלה מצוינים תמיד, ולאחרונה היא הולכת על כתיבה שמשלבת עלילה שקרתה בעבר, עם עלילה שקורית בהווה, דבר שבעיני מאוד טריקי לכותב, משום שלא כל סופר יכול לרתק את הקורא לשתי עלילות בו זמנית, והרמל עשתה זאת מצוין גם בספרה, "הדירה ברחוב אמלי", ובגם בספרה הנוכחי, "סודות בית השמפניה".

מאוד נהניתי להיכנס לעולמם של ליב, אדית, אינס, סלין ומישל, ולמען האמת, מזמן לא היו לי כאלו תחושות מעורבות כלפי דמויות בספר, מה שבהחלט מוסיף לקריאה.

המלצה שלי, אי אפשר שלא לקרוא את הספר בלי כוס שמפניה ביד, תהנו!

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן