Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סודה של מספרת הסיפורים
קטגוריה:
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 429
שום דבר לא הכין את ג'איה, עיתונאית מניו־יורק, לשברון הלב שחוותה לאחר שעברה הפלה נוספת, השלישית במספר, ולהתפרקות של נישואיה. כשנודע לה שסבה גוסס היא מחליטה לנסוע להודו כדי למצוא תשובות לתעלומות הקשורות לעבר של משפחתה – מדוע נותק הקשר של אמה עם אביה? ומהו הסוד הנורא האופף את חייה של סבתה? כשג'איה מגיעה לבית סבה היא מגלה שאיחרה את המועד ובבית נותר רק ראווי – המשרת המסור ואיש סודה של סבתה שנפטרה לפני שנים רבות. בתוך גן נסתר של בית ספר בריטי נטוש חושף לפניה ראווי את סיפורה יוצא הדופן של סבתה – את עוצמתה, את מאבקיה, את אהבתה הסודית ואת נסיבות מותה. אט־אט מתמכרת ג'איה לריחות, לצלילים ולמראות של הודו, נסחפת לתוך התרבות המרתקת של אבותיה ומגלה תוך כדי כך את המורשת שעיצבה אותה וכוחות שמעולם לא ידעה שטמונים בתוכה. "סודה של מספרת הסיפורים" נע מימינו אלה אל שנות השלושים של המאה שעברה, מרחובותיה ההומים של ניו־יורק אל כפריה הנידחים של הודו, וחושף את הקורא לתרבות, למסורת ולמנהגים המרתקים של הודו, בעבר וכיום. זהו סיפור נפלא על עוצמתה של האהבה, על סודות ועל נאמנות. הספר מככב ברשימות רבי מכר בארצות הברית ותורגם לשפות רבות.

ג'איה ובעלה רצו יותר מכל להיות הורים, סך הכל בקשה הגיונית. הגוף של ג'איה לא הצליח להחזיק את ההריונות והם חוו אכזבות פעם אחר פעם. האכזבות וההתמודות עם האבל הרחיקו בניהם והרסו את מערכת היחסים שהיתה להם עד שהם פשוט נפרדו.

ג'איה היתה שבורה. היא לא ידעה האם יותר מהכשלונות של ההריונות או יותר מהפרידה של בעלה. היא נסעה לביקור אצל הוריה שם ספרה להם על הפרידה ושם נודע לה שאחיה של אימה שלח לה מכתב ובו סיפר לה שאביהם חולה מאוד ומבקש ממנה לחזור הביתה להודו על מנת להפרד. אימה מסרבת בתוקף וכל הנסיונות של ג'איה לשכנע את אימה לספר את האמת עלו בתוהו. ג'איה מחליטה לנסוע בעצמה להודו גם כדי לנסות לפתור את התעלומה וגם לברוח מהמציאות הקשה שלה לאחר הפרידה מבעלה. אימה של ג'איה לא סתם סירבה שהיא תסע להודו, ג'איה הבינה שהיא מסתירה סוד שהיא אינה רוצה שתגלה, סוד שקשור בה ובמשפחתה, משהו גרם לה להתנתק ממשפחתה ומאביה בפרט. מה יכול להיות הסוד? מה היא מסתירה?

כשג'איה מגיעה לבית ילדותה של אימה היא מקווה שהגיעה בזמן כדי למצוא את סבה בחיים. כשהיא מגיעה היא פוגשת את המשרת הותיק של המשפחה, את ראווי, הוא מספר לה שאפרו של סבה פוזר לפני יומיים, היא אחרה את המועד.
הוא מארח אותה בבית ומספר לה את סיפור המשפחה שמתחיל אי שם בשנות העשרים והשלושים במאה הקודמת, כאן מתחיל סיפורה של אמישה (סבתה של ג'איה).

כבר בגיל 15 התחתנה אמישה עם דיפק. היא עברה לגור בביתו ביום החתונה ומשפחתו הפכה למשפחתה. היא לקחה לעבודה איש חסר כל שיהיה להם למשרת, את ראווי. השנים חלפו להם, הוריו של דיפק מתו והוא הפך להיות ראש המשפחה ומנהל העסק המשפחתי. ילדים נולדו לדיפק ואמישה והמשפחה גדלה והתרחבה.
דיפק הפך איש עסקים ונעדר מהבית רבות. אמישה וראווי ניהלו את הבית ודאגו לשלושת הבנים שכבר נולדו. אמישה טיפחה את התחביב שלה וכתבה שירים וסיפורים קצרים במחברות שהחביאה בחדרה. כשנפתח בכפר בית ספר שהקימו האמריקאים שהיו אז בשלטון, אמישיה חלמה ללמוד בבית הספר אנגלית. זה היה נראה לה חלום רחוק עד שפגשה את סטיבן – קצין אמריקאי שהיה אחראי על בית הספר. סטיבן פגש באמישה, ראה את התשוקה שלה ללמוד והציע לה הצעה: את תלמדי כתיבה בבית הספר ובתמורה אני אלמד אותך אנגלית.
המהלך הזה שינה את חייה מהקצה אל הקצה. אמישה המשיכה לדאוג לביתה ולילדיה ולחיות באופן המסורתי שהיא הכירה אך יחד עם זאת היא לימדה ולמדה בבית הספר ויותר מכל הכירה את סטיבן ששינה את חייה.

מה קרה לאמישה בהמשך ואיך החיים התגלגלו והגיעו לאמריקה? מה יקרה לג'איה והאם תשוב להיות מאושרת ולגלות את סודה של אימה?

קרה עוד הרבה בסיפור שלפנינו, סיפרתי לכם בקצרה ועל קצה המזלג את העלילה עד שלב מסויים. אם לא תקראו את הספר הזה אתם תפספסו את אחד הספרים הטובים והמרגשים שקראתי! יש בו הכל: אבל, חברות אמיצה, אהבה, תשוקה, כבוד הדדי, תקווה ועצב. הכל כתוב ושזור לסיפור אחד שלם שכתבה סג'אל בדאני.
סיפור המסגרת הוא של ג'איה שמנסה להתמודד עם ההפלות שעברה ועם משבר בחיי הנישואין ולתוכו משולב הסיפור של סבתה. בכל פעם משהו אחר מספר את סיפורו מנקודת מבטו (אמישה, ג'איה או ראווי).
אם הייתי צריכה לבחור דמות אהובה אחת זה היה בשבילי בלתי אפשרי, אהבתי כמעט את כולן. את ג'איה שהיתה במשבר גדול אבל ידעה להרכיב את עצמה מחדש. את אמישה שחיה בתרבות חשוכה, רצתה לחיות במקור נאור יותר אבל בסופו של דבר שמרה על המשפחה שלה וויתרה על עצמה. ואת ראווי שהיה מוקצה רק בשל המעמד שלו אבל התמזל מזלו ופגש את אמישה וכך הם הפכו לחברי נפש ששמרו אמונים האחד לשניה עד יומם האחרון.

"סודה של מספרת הסיפורים" הוא מהטובים שקראתי ולא רק שהוא מקבל ממני חמישה כוכבים, הוא מקבל חמישה מנצנצים. קראתי את הספר ב 24 שעות בהנאה ובשקיקה, הוא מרגש, מעניין וכתוב היטב. נהנתי לקרוא על הודו והרגשתי שהסופרת שלבה קטעים מעניינים עם מידע על התקופה ועם מנהגים של תושבי המקום מה שגורם לקורא להשאב לספר.

אל תפספסו!!!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן