Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
סודה של מספרת הסיפורים
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 429
שום דבר לא הכין את ג'איה, עיתונאית מניו־יורק, לשברון הלב שחוותה לאחר שעברה הפלה נוספת, השלישית במספר, ולהתפרקות של נישואיה. כשנודע לה שסבה גוסס היא מחליטה לנסוע להודו כדי למצוא תשובות לתעלומות הקשורות לעבר של משפחתה – מדוע נותק הקשר של אמה עם אביה? ומהו הסוד הנורא האופף את חייה של סבתה? כשג'איה מגיעה לבית סבה היא מגלה שאיחרה את המועד ובבית נותר רק ראווי – המשרת המסור ואיש סודה של סבתה שנפטרה לפני שנים רבות. בתוך גן נסתר של בית ספר בריטי נטוש חושף לפניה ראווי את סיפורה יוצא הדופן של סבתה – את עוצמתה, את מאבקיה, את אהבתה הסודית ואת נסיבות מותה. אט־אט מתמכרת ג'איה לריחות, לצלילים ולמראות של הודו, נסחפת לתוך התרבות המרתקת של אבותיה ומגלה תוך כדי כך את המורשת שעיצבה אותה וכוחות שמעולם לא ידעה שטמונים בתוכה.

ג'איה היא עיתונאית ניו-יורקית ממוצא הודי. הוריה נולדו בהודו ולאחר חתונתם היגרו לארצות הברית. ג'איה נשואה לפטריק אך הנישואים עולים על שרטון כאשר הם מנסים להביא ילדים לעולם ולא מצליחים, שכן ג'איה לא מצליחה להחזיק את ההריונות שלה ומפילה אותם. לאחר שלוש הפלות בני הזוג כבר מרוחקים זה מזו ולא יודעים כיצד לתמוך זה בזו ולהכיל אחד את כאבו של השני. לבסוף פטריק מבשר לה שהוא עוזב את ביתם המשותף ומתחיל לנהל מערכת יחסים עם מכרה שלהם. ג'איה האומללה נותרת שבורת לב לבדה ומחליטה לישון אצל הוריה כמה ימים.

ילדותה של ג'איה אומנם הייתה מלאה בכל טוב ולא עשוקה אך תמיד היה חסר לה חום ואהבה. כל הזמן היא מרגישה שאמה לנה מרוחקת ממנה, ולמרות שהיא גידלה אותה הן מאוד שונות ולא קרובות זו לזו. ג'איה מעולם לא הבינה את הריחוק של לנה כלפיה ובכלל כלפי הסביבה. גם אביה לא ידע להסביר יותר מדי. ההסבר היחידי שג'איה קיבלה היה שלאמה היו חיים קשים בהודו – אביה לא אהב אותה, אמה (סבתה של ג'איה) נפטרה כשלנה הייתה פעוטה והאם החורגת שגידלה אותה התעללה בה, לא ברור מדוע.

בעודה ישנה אצל הוריה מגלה ג'איה מכתב שקיבלה אמה מהודו ובו היא מתבקשת להגיע לכפר הולדתה כי אביה עומד למות ולפני מותו עליו להתוודות בפניה. לנה מסרבת לראות שוב את אביה אך ג'איה מחליטה ללכת במקומה. היא מאמינה שהמסע לגילוי עברה ושורשיה ירפא את לבה השבור ויעניק לה עתיד טוב ובהיר יותר. לצערה היא מגיעה להודו באיחור, לאחר שסבה נפטר, אך היא פוגשת את ראווי המשרת האישי וחברה הטוב של סבתה אמישה שמספר לה את סיפורה של אמישה מספרת הסיפורים.

דעתי על הספר:

"סודה של מספרת הסיפורים" הוא קודם כל סיפור על נשים חזקות ובשל כך אהבתי אותו והוא ריתק אותי. אמישה היא אחת הדמויות הכי מיוחדות שהכרתי. היא נשמה טובה שהקדימה את זמנה בהרבה. היא מלאת חן, חכמה וקסם. היא משכילה להבין את חשיבות החינוך לנשים, את חשיבות מתן הזכויות לנשים ובכלל את מושג השיוויון בין בני אדם בתקופה שנשים נשלטו על ידי בעליהן ומערכת הקאסטות ההודית הגדירה מיהו אדם ומיהו אדם טמא שלא ראוי ליחס.

הזדהיתי גם עם כאבה של ג'איה על ההפלות שעברה. זו חוויה קשה וטראגית שמערערת אותך אך היא הצליחה להתמודד איתה בגבורה. ליבי יצא אליה ולאורך כל הספר רציתי להחזיק לה את היד ולהגיד לה שבסוף יהיה טוב. אחד המשפטים המנחים בספר הוא שאלוהים מעביר אותנו ניסיונות שהוא יודע שאנו נצליח לעבור אותם. זהו משפט שלמדתי להכיר היטב בשנה האחרונה ולמדתי להאמין בו ולקבל אותו. ג'איה גילתה שיש בה כוחות נפש שהיא לא הכירה בעצמה, וכך גם אני גיליתי על עצמי בשנה האחרונה.

סג'אל בדאני הסופרת לא מייפה את המציאות וטוב שכך. היא מתארת את הודו כמו שהיא – את העוני, האלימות, המחלות, חוסר הצדק והשוויון אבל גם האמונות של תושביה והיופי של המקדשים – ובכך היא נותרת נאמנה לאמת. היא לא מנסה לגרום לקורא לאהוב את הודו אלא להכירה כמו שהיא, לטוב ולרע.

"סודה של מספרת הסיפורים" הוא אחד הספרים היותר מרגשים ומעניינים שקראתי לאחרונה, בעיקר בשל הדמויות המיוחדות בו.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן