Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
סודה של אנקה
קטגוריה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 342
אני נשארת במקומי, המזוודה לצדי. עדיין איני מוצאת בתוכי את הכוח לחפש את התא שהקצו לי. אני מסתכלת על הים ורואה רק מים המשתרעים עד קו האופק הרחב, שלא רואים את סופו ולא יודעים מה יש מעבר לו. אני מרגישה כל כך לבד, כל כך קטנה בלב המרחב האינסופי הזה. הפחד ממה שצפוי לי והחששות שעד עכשיו ניסיתי להסתיר מאבא שכל כך מאמין בי, מציפים אותי. תל-אביב, תחילת שנות הארבעים. זוג צעיר עומד מתחת לחופה, וסביבו נקבצים חברים ובני משפחה מעטים. שותפים למעמד גם רוחותיהם של בני משפחה שלא הצליחו לעלות לארץ ואורח אחד לא מזוהה. אנקה הייתה רק בת עשר כשהצטרפה לתנועת השומר הצעיר בווילנה והתאהבה באברשה, המדריך יפה התואר, אך לאכזבתה הרבה הוא עזב ועלה לארץ ישראל. שנים לאחר מכן הם שבים ונפגשים בתל-אביב של שנות השלושים, ואז מתחילה הדרמה האמיתית, דרמה שסופה מפתיע. תמר אורנשטיין, נולדה בתל אביב והיום חיה בירושלים. היא בוגרת הפקולטה להנדסה בפירנצה שבאיטליה. תמר עבדה 35 שנים בתחום המחשבים, וכל אותו הזמן כתבה סיפורים קצרים שהתפרסמו ברשתות החברתיות. סודה של אנקה הוא ספר הביכורים שלה. את ההשראה לכתיבתו קיבלה תמר מסיפורם האמיתי של הוריה ומסיפוריהם של רבים מבני דורם, יוצאי מזרח אירופה, ערב מלחמת העולם השנייה.  

סודה של אנקה

את ההשראה לספר הביכורים שלה, קיבלה תמר אורנשטיין מסיפורם האמתי של הוריה יוצאי מזרח אירופה, ערב מלחמת העולם השנייה. וילנה 1920- אברשה בן למשפחה יהודייה , אוהב לצלול לעולם הספר. דואג לאחותו הצעירה כשהוריו יוצאים לעבוד. הרוח הפוליטית נושבת ברחובות והוא מתחיל עם הזמן כי ליהודים יש מעמד שונה. הוא נמצא בתנועת נוער "השומר הצעיר" יחד עם חבריו. הם מבינים שיש מדינה "ארצישרואל" ויש  צורך בהקמת מדינה ליהודית. הצעירים נחשפים לספרו של בנימין זאב הרצל ואט אט מחלחלת בתודעתם המחשבה כי יש לעלות לארץ ישראל ולעבוד את אדמתה. אברשה מתקדם בתנועה והופך למדריך. עיני הבנות ננעצות בו שכן הופך לעלם חן ואחת ביניהן- אנקה. לאנקה אחיות ואח . אנקה שהולכת תדיר לתנועת הנוער נאחזת אף היא ברעיון הציוני אולם משפחתה לא ששה לרעיון.

השנים חולפות להן ואברשה שהתייתם מאביו מחליט לעלות לארץ ישראל תוך שנישא פקטיבית למגינת ליבה של אנקה. הוא מגיע לקיבוץ ומתחיל את חייו בארץ ישראל. אנקה מתייסרת בייסורי האהבה אך גם היא גדלה וזונחת את רגע אהבתה לאברשה. האומנם?

אחותה הגדולה חיהל'ה מסיימת את לימודיה ונישאת. היתה זו שמחה ראשונה במשפחה אשר השכיחה ממנה במעט את אברשה. הם עולים לארץ ישראל לאחר חתונתם ומקימים בתל אביב את ביתם. אנקה מתאהבת בשנית למורת רוחם של הוריה על בחירתה. והם מחליטים כי תעלה בעקבות אחותה. התקופה – טרום מלחמת העולם השנייה . היציאה מפולין קשה אבל אנקה מגיעה לישראל ונפגשת עם אחותה. היא מגלה כי חייה של אחותה אינן סוגות בשושנים וכי בעלה מתעמר בה. ה יא עומדת לצד אחותה. יותר מכל אוהבת היא את הים אשר מביא רוגע לנשמתה. אף אחד לא הכין אותה לרגע שתפגוש את אברשה.

מה יעלה בגורלם? האם אהבת נעורים תוצת בשנית? ספר מרגש עד מאד. מפנה זרקור לעולם הנערים והנערות טרום מלחמת העולם השנייה. בנימה אישית, אחיו של סבי היה בין אלה שעלו מתנועת השומר הצעיר בשנת 1933 לארץ ישראל והוא היה זה שקיבל את סבי , סבתי אמי ואחיותיה שעלו לישראל לאחר המלחמה עם רדתם מאניית המעפילים גלילה. ספר אשר בצדו היסטוריית עם ישראל, חשוב לקוראו ואף מהנה מאד.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן